הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מ״מ ראש העיר אבי אמסלם מבטיח: ״רק ש״ס תקבע את זהות ראש העיר בבחירות 2023״| ריאיון חגיגי

מ״מ ראש העיר אבי אמסלם (52) בריאיון אישי וסוחף, משיב על כל השאלות ושופך אור על העתיד הפוליטי: מי האנשים שהשפיעו עליו • על היחסים שלו עם ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי • רגע בפוליטיקה שהיה מעדיף לשכוח• מה לא ציפה שיקרה לאחר בחירות 2018 • היחסים עם הרב אריה דרעי • האם יתמודד לראשות העיר בבחירות 2023 • והאם הוא מתחרט שסירב לכהן כחבר כנסת. ריאיון חג חגיגי ומרתק

אבי אמסלם הוא ממלא מקום ראש העיר מזה כארבע שנים. הוא התחיל את תפקידו כשנה לפני בחירות 2018, עם עזיבתו של יו״ר ש״ס הקודם, עמרם כנפו, את תפקיד ממלא מקום ראש העיר. כנפו, כזכור, העדיף לטפל בענייניו המשפטיים ,עם הגשת כתב האישום כנגדו במסגרת מה שכונה בזמנו כ״פרשת השוחד של עיריית אשדוד״, והתפטר מתפקידו כממלא מקום ראש העיר. כנפו המשיך לכהן כחבר מועצה והשניים, הקפידו לשמור על יחסים תקינים ביניהם.

אמסלם וכנפו מתלוצצים בישיבת מועצת העיר. מרץ 2018

מי שקיבל את מקומו של כנפו בשנת 2018 היה אבי אמסלם ומאז ועד היום הוא מכהן כיו״ר סיעת ש״ס באשדוד. למי שלא זוכר נזכיר, כי מי שהיה מספר 2 ברשימה אז והיום הוא הרב חיים אמסילי ואילו אמסלם, היה בזמנו ממוקם רק במקום השלישי. עובדה זו לא שינתה ליו״ר ש״ס הארצי אריה דרעי והוא החליט למנות את איש שלומו, אבי אמסלם, לתפקיד. מאז, אמסלם מצליח להביא הישגים מרשימים ומוערכים לתנועת ש״ס הארצית פעם אחר פעם אחר פעם אחר פעם, כבר ארבע מערכות בחירות רצופות לכנסת. ההצלחה הכבירה שלו בבחירות למועצת העיר בשנת 2018 היתה מפתיעה ביותר, שכן אמסלם היה די חדש בתפקידו והיה מי שחשב, כי הלב הפועם של ש״ס באשדוד היה, למעשה, עמרם כנפו, ואילו תוצאות הבחירות המרשימות, שהצליח להשיג אמסלם בעמל רב, הוכיחו, שיש בעל בית חדש לש״ס. אמסלם, נציין, ממש לא חוסה בצלו של כנפו וכעת, בחלוף יותר מחצי קדנציה, ניתן להגיד ספק בצער ספק חד משמעית, שהוא הצליח להכנס לנעליו של כנפו ביתר קלות ולא הותיר יותר מדי אנשים שמתגעגעים לכנפו.

אמסלם, ללא צל של ספק, הוא אחד האנשים המשפיעים ביותר במועצת העיר. בהיותו ראש הסיעה הגדולה ביותר בעיר וכזו שהשפיעה על זהות ראש העיר, לאמסלם יש כוח אלקטורלי, שרבים אחרים יכולים רק לחלום עליו. אבל האם הכוח האלקטורלי של אמסלם אכן בא לידי ביטוי הלכה למעשה בשטח? לא בטוח.

את הריאיון מול אבי אמסלם אנחנו עורכים בלשכתו, הממוקמת בקומה החמישית בעיריית אשדוד. אף כי אמסלם מבקש מהמזכירה, לדאוג לבל תהיינה הפרעות במהלך הריאיון, מדי פעם נקישות בדלת קוטעות את חוט המחשבה, אך את אמסלם לא ניתן למקד רק בריאיון. ״אני חייב לו תשובה״, אומר אמסלם ומשתמש במילה חשובה, שקשה מאוד לשמוע מאנשי ציבור במעמדו. ״חייב״. די להיות בלשכתו זמן קצר בשביל להבין, שהאיש בא כדי לעבוד למען הציבור במלוא מובן המילה. ״לא הכל אני יכול אבל אני תמיד משתדל ועושה מאמץ״, אומר אמסלם בין שאלה אחת לאחרת. השולחן שלו עמוס דפים. ביקשנו להתעניין מה פשר הדפים על שולחנו ואמסלם, ללא היסוס, מוציא דף אחר דף ונותן בכותרת את מהות הבקשה: ״זו אלמנה שאני מטפל בחשבון מים שלה, שיפרסמו לה לתשלומים״; ״זה אברך שהילדים שלו לומדים מחוץ לרובע מגוריו וצריך לדאוג להסעות״; ״זה אבא לילדה עם צרכים מיוחדים שביקש שירשמו אותה בגן מסוים ורשמו באחר״, מספר אמסלם ללא שמות וממשיך עד שמפסיקים אותו. ״אני פה בדיוק בשביל הציבור הזה. אגב, את מרבית הפונים אליי אני כלל לא מכיר ולא בטוח שהם נמנים על מצביעי עד כה״, אומר אמסלם.

מה שלומך בימים אלה?

ברוך השם אנחנו אחרי תפילות יום הכיפורים, ראש השנה והימים הנוראים,כעת הולכים מחיל אל חיל ועסוקים במצוות הסוכה וארבעת המינים וההכנות לחג הסוכות.

מאחל לכולנו שנה טובה, חג שמח ופתקא טבא.

האנשים שהשפיעו עליך?

מכל מלמדי השכלתי. כל יום אני לומד ומושפע מאנשים שאיתם אני בא במגע, אם זה בפניות ציבור, אם זה בבנין העירייה ואם זה בפעילות הציבורית השוטפת. אני משתדל להפיק תועלת מכל אחד ומכל סיטואציה. ואם להיות ספציפי יותר עם שמות אז אני אגיד שניים: יו"ר תנועת שס הרב אריה דרעי וראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה כיום בנימין נתניהו.

הרב דרעי- ד״ר יחיאל לסרי – אבי אמסלם ב״סולחה״ ביוני 2019 בלשכתו של דרעי

יו״ר ש״ס אריה דרעי הוא בגדר מוטיב חוזר בריאיון הזה ונראה, כי השפעתו על ההחלטות המהותיות בעיר כבירה ואולי הגדולה ביותר מבין הפוליטיקאים ברמה הארצית.

ספר לנו על ההישגים שלך בתור ממלא מקום ראש העיר?

בעיניי, ההישג הגדול ביותר שלי הוא שאני מצליח להישאר אותו אבי אמסלם, החבר והנגיש. הסלוגן שמלווה אותנו מאז קמפיין הבחירות ב-2018 הוא "החבר שלך בעיריה" ולא בכדי. אני מתפלל מידי יום שלא יגבה ליבי ושאמשיך לשרת את הציבור נאמנה כפי שראוי.

במישור המעשי, ההישגים שלי ושל חבריי לסיעה הם רבים ויומיומיים ונוגעים בכל תושב ותושב. אנו מנגישים את עצמנו לציבור 24/7 ללא הבדל דת גזע ומין, עוזרים ומסייעים לכל פונה בכל ענין.

אני וחבריי לסיעה פעילים מאד בקידום החזון של העיר בוועדת בנין ערים ובשאר וועדות העיריה הקשורות בלהיטיב עם התושב והאזרח ומשתדלים לתת את המקסימום לתושבים, דלת לשכתנו פתוחה לכל פונה ואנו נפגשים באופן יומיומי עם התושבים ומסייעים בבירוקרטיה העירונית והארצית.משתדלים לסייע גם בתחומים שלא קשורים אלינו ישירות בהכוונה ומענה לכל אחד ואחד.

יכול לומר שאין כיף גדול יותר מלסיים ולסגור פניה בהצלחה גדולה.

הדברים החשובים ביותר שלמדת מהוריך?

להיטיב עם האחר, לכבד את הזולת וכל אדם באשר הוא. דבר חשוב במיוחד שאותו ספגתי הוא כיבוד המילה שלך, זהו ערך עליון מבחינתי וכך אני נוהג. זו בעיניי הצוואה של הוריי זכרם לברכה.

העשיה הציבורית שלך שאתה הכי גאה בה?

אני גאה בכל תושב ואזרח שנותן לי את האפשרות להיטיב ולסייע לו. מבחינתי זהו ההישג הגדול שאין למעלה ממנו. עצם העובדה שאני מנגיש את עצמי לנוכח הביקוש הרב והצורך של האנשים בעזרה – זה ממלא אותי ומגשים את השליחות הציבורית שלשמה נשלחנו.

איך היית מגדיר את היחסים שלך היום עם ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי? התאכזבת ממנו?

היחסים שלי עם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי החל מהפגישה הראשונה בפברואר 2018 עם כניסתי לתפקיד מ"מ ראש העיר מבחינתי לא השתנו. תמכנו בו בבחירות וכמובן שאנו בקשר רציף וכך זה יימשך.

רגע בפוליטיקה שהיית מעדיף לשכוח?

אני לא מגדיר עצמי כפוליטיקאי אלא כאיש ציבור, שעוסק ונותן למען הציבור. המילה פוליטיקה כנראה מתאימה לאנשים אחרים ולא לי, ולכן אני נוהג להרחיק מעליי את כל התרגילים הרגילים של אנשי הציבור המוגדרים ״פוליטיקאים״.

ברור, שבמסגרת השליחות הציבורית התמודדנו עם הרבה מאד בעיות שניתן לדלג עליהם, אין ספק שההתמודדות הקשה ביותר היא כאשר מסלפים דברים שלא היו על מנת להצדיק מעשה מסוים ולהשחיר את האחר, במקרים אלו אני מעדיף תמיד לשמור על שתיקה.

יחד עם זאת, לא מתעסק בעבר, תמיד עם הפנים קדימה לנצל את הזמן לטובת הציבור.

רגע בפוליטיקה שתנצור לעד בלבך?

במסגרת העשיה הציבורית יוצא לי לעמוד בהרבה מאד צמתים משמעותיים. מחוייב להבטחות שהבטחתי לבוחרים, לחזון שאותו אני רוצה לקדם ולרוח שאותה אני מבקש להביא.

תוכל להיות יותר ספציפי? בטוח היה רגע אחד שאתה תיקח איתך לתמיד. משהו משמועתי או מפתיע?

אין ספק שההצלחה בבחירות האחרונות עם ההישג העצום בדמות 6 המנדטים שקיבלה ש״ס הוא רגע שייזכר.
הרגעים באולמי סהרה בסוף יום הבחירות יחד עם כל הפעילים, הנתונים שמתחילים לזרום מהקלפיות ואיתם הקפיצה המדהימה במספרים, הם רגעים משמעותיים מאד לתנועה ולי באופן אישי.

האם יש משהו שברצונך לעשות למען ציבור הבוחרים שלך וטרם הצלחת? 

אין ספק שתמיד יש הרבה מה לעשות ולייעל. אני עומד בקשר רציף עם הבוחרים שלי וגם עם השטח, מסתובב בחוץ ושומע את דעת הקהל וכמובן שתמיד יש מה להוסיף ולהשתפר. 

חשוב לציין שגם אם לעיתים איני עומד בפרונט אני דואג שהדברים ייעשו לשביעות רצון האנשים ושבקשתם תבוצע.

מה לא ציפית שיקרה אחרי הבחירות המוניציפאליות ב2018 וקרה?

כשקיבלתי על עצמי את תפקידי בשליחות הציבורית, להוביל את סיעת שסבאשדוד בינואר 2018 – קיבלתי על עצמי לא לצפות כדי לא להתאכזב. אם מדברים על המו"מ הקואליציוני וכניסתה המאוחרת של שס לקואליציה, אני יכול לומר שהגעתי לפגישה בידיים נקיות וללא שום בקשה חריגה כפי שגורמים מסוימים ניסו להציג. כאב לי מאד שסילפו דברים ושהוצאו מהקשרם דברים שלא נאמרו על ידי.

אם היית עם הניסיון הפוליטי שלך היום, האם היית פועל באותו אופן בכניסתך לתפקיד? מה היית משנה?

אין קשר לניסיון פוליטי, רק לאמון שנותנים בבני אדם. אמון זה ערך עליון וקודש קודשים ואין שום משמעות לניסיון כזה או אחר, וכל ימיי פעלתי על בסיס אמון אישי ומילה שיוצאת מהפה.

אני מתנהל עם האחריות האישית והציבורית המוטלת עליי. תמיד עם הפנים קדימה ולא מתעסק באכלו לי שתו לי.

בוא נדבר על הפיל הגדול בפוליטיקה המקומית – אתה מתכנן להתמודד לראשות העיר ב2023?

אותי לימדו שבעשייה הציבורית, שנתיים זה המון זמן ואסור לרתום את העגלה לפני הסוסים. אנחנו תמכנו בראש העיר ד"ר יחיאל לסרי בשלושת מערכות הבחירות האחרונות וגם ראש העיר שייבחר בבחירות הבאות ייקבע אך ורק על ידי סיעת שס שכפופה להחלטות יו"ר התנועה הרב אריה דרעי.

האם יש סיכוי שנראה אותך עומד בראש רשימה עצמאית שאיננה ש״ס?

כל חיי חונכתי וגדלתי על הערכים של תנועת שס כפי שהתווה מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל וצמחתי לצד הנהגתו ומנהיגותו הייחודית של יו"ר התנועה הרב אריה דרעי.

אני חלק בלתי נפרד מהרוח, החזון והשליחות, כך ששאלתך אינה רלוונטית.

האם אתה חושב שבבחירות 2023 יהיה שינוי בהנהגת העיר?

נבואה ניתנה לשוטים. ימים יגידו. שנתיים בפוליטיקה זה המון זמן.

האוכל שאתה הכי אוהב?

לא מפונק. מסתדר עם הכל.

מי מקבל את ההחלטות בסיעת ש״ס באשדוד?

לפני כל ישיבת מועצת עיר מתקיימת ישיבת סיעה במסגרתה אני מעדכן את החברים בכל הנעשה, מתעדכן מהם ומקבל משוב מכל אחד בתחומו.

חברי המועצה מעורבים בהחלטות השוטפות, אני מתייעץ עימם ודעתם חשובה לי מאד. כמובן שבדברים משמעותיים אני נוהג להתייעץ עם יו"ר התנועה הרב אריה דרעי .

האם לאריה דרעי יש השפעה? והאם יש סוגיות בהן מעורב יו״ר התנועה אריה דרעי ומגיעות לפתחו? אילו?

ברור לחלוטין. הקשר שלי עם יו"ר התנועה הוא תמידי ורציף. הרב דרעי מעודכן בכל הנעשה בעיר לפרטי פרטים וסומך עליי באופן מלא.

מיותר לציין, שכל דבר משמעותי מגיע לשולחנו ואנו פועלים בהתאם להמלצותיו והכוונתו.

האם לדעתך תמשיך לכהן כיו״ר ש״ס באשדוד?

בהחלט. כידוע הוצע לי להיכנס ולכהן כחבר כנסת וסירבתי. אני מרוכז לחלוטין בפעילות באשדוד ומחוייב לתושבי העיר. אוהב את העיר שבה נולדתי ואת האנשים ואמשיך לשרת אותם נאמנה.

מי מקבל את ההחלטה מי יהיה יו״ר התנועה באשדוד?

יו"ר התנועה הרב אריה דרעי בהיוועצות עם מועצת חכמי התורה.

מה היחס שלך לעובדה, שרבים גורסים, כי ההחלטה שלך במי לתמוך לראשות העיר, תקבע את זהות ראש העיר?

ידוע וברור שאנו והתמיכה שלנו תקבע את זהותו של ראש העיר, וזאת בזכות האמון של הציבור בנו. סיעתנו היא הגדולה בעיר ועל פי יחסי הכוחות אין ספק שאנו נכריע מי יהיה ראש העיר הבא.

3 חברי מועצה שאתה מעריך? לפחות אחד מהאופוזיציה.

מעריך את כל חברי המועצה במועצת העיר, כל אחד עם הייחודיות שלו. אני יכול לומר לך שאני חבר מאד טוב של חברי המועצה מהאופוזיציה כמו אלי לחמני, אופיר לסרי ולדימיר בורודה והלן גלבר ואני מעריך אותם באופן אישי.

אילו הבחירות היו נערכות היום, האם היית תומך בד״ר יחיאל לסרי לראשות העיר בפעם הרביעית?

חיובי.

יש מישהו שהיית רוצה לבקש ממנו סליחה? 

סליחה אם במסגרת העבודה האינטנסיבית בלשכה ובטיפול שלנו בפניות הרבות – לא תמיד הקדשנו את מלוא תשומת הלב לכל פניה. סליחה אם במקרים מסויימים במסגרת תפקידי כמ"מ ראש העיר ובכלל, לא התייחסנו במלא כובד הראש הנדרש לפניה כלשהי.

תמיד יש מקום לשיפור וזו הההבטחה שלי לשנה הקרובה, לשפר עוד יותר את השירות והדאגה לתושב ולהמשיך לסייע לכל תושב ופונה בכל מצוקה ובעיה בירוקרטית.

הפוליטיקאים שהכי השפיעו עליך?

סולד מהדרך של פוליטיקאים שבגדו באמון הציבור ואמון הבוחרים שלהם ובפרט מאלו שלא יודעים לכבד הסכמים. מעריך מאד את מי שנשאר נאמן לדרכו ולהבטחות שנתן – והם אלה שמשפיעים עליי.

השורה האהובה עליך משיר?

"ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה בוודאי גם שם נמצא ה' יתברך. גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, אני עומד".

תוכל לספר לנו על חיבורים פוליטיים מעניינים שאתה חושב עליהם לקראת 2023? צפויות הפתעות?

כידוע איני נוהג לעשות חיבורים ומהלכים רק בשביל להפריע לאחרים. כך נהגתי בעבר כשיכולתי והיה בידי ונמנעתי מכך. המרקם של העיר אשדוד ברור מאד ולא צריך לעשות חיבורים כדי לנצח או כדי להוביל. אין ספק שבמצב הקיים אנחנו אלה שמובילים ונמשיך להוביל.

למה אתה נוהג להקשיב כשאתה ברכב?

בדרכים ובזמני הפנוי בכלל, עסוק בעיקר בחשיבה.

האוכל של אמא שהכי אהבת?

הכל.

עמדתך בנוגע לענייני דת והעיר אשדוד? מה הדרך הנכונה?

עמדתי מאז ומעולם היא 'חיה ותן לחיות'. החכמה תמיד לדעת להכיל את האחר ולתת לכל אחד את מרווח ההתנהלות בחיים האישיים, לשומרי מצוות ולאלה שאינם. הדרך הנכונה היא לא לתת עדיפות לאף צד ופשוט לשמר את המצב הקיים, שימור המסורת והסטטוס קוו. כמובן שיש עוד הרבה מה לתקן ואנו כאן לעשות זאת.

האם יש סיכוי שסיעת ש״ס תחבור למפלגות חילוניות בבחירות הבאות, לטובת שינוי פני העיר?

סיעת ש״ס העירונית כפופה למפלגה הארצית. אני חבר של כל ראשי הסיעות במועצת העיר ומעריך אותם באופן אישי על פעילותם הציבורית. בזמנו היתה אפשרות לשלשה מתמודדים על ראשות העיר להתאחד והם בחרו שלא לעשות זאת, כך ששאלה זו אמורה להיות מופנית אליהם.

במהלך כל מערכות הבחירות שהיו לאחרונה, סיעת ש״ס באשדוד הובילה להצלחה פעם אחר פעם בכל מערכות הבחירות שבהן אתה יו״ר ש״ס באשדוד. מה לדעתך הוא הגורם העיקרי להצלחה? האם הצלחה זו תתורגם גם לבחירות 2023? 

ההצלחה נובעת אך ורק מכח הציבור והאמון שהם נותנים בנו. הכל שלהם. כמי שחי את השטח יכול להתחייב שההפתעה של שס בבחירות ב-2023 תהיה הרבה מעבר למה שהיה בבחירות האחרונות, ועוד ידברו על זה ברמה הארצית.

אם לא היית פוליטיקאי – מה היית בוחר להיות?

איני מרגיש פוליטיקאי, אני שליח ציבור הפועל למען הציבור. משרת ציבור. כך חלמתי ורציתי להיות כך אני עושה וכך אמשיך לעשות. לא הכיסא ולא המעמד ישנו אותי או את השקפת עולמי. לנגד עיניי תמיד טובת האזרח ושם אני משקיע מירב המאמצים.

לו יכולת לשנות משהו אחד בפוליטיקה המקומית. מה זה היה?

כפי שנהוג בכל גוף ציבורי ממלכתי גדול – ראוי וצריך לתת לנבחרי הציבור את האפשרות לעבוד ולפעול מול פקידי העיריה בצורה חופשית על מנת שיוכלו באמת לשרת את הציבור ששלח אותם, ולתת את מרווח חופש הפעולה לדרג הנבחר לסייע לתושבים.

הרגע המרגש ביותר בחייך?

כל דבר חדש הוא מרגש. אם זה יום נישואין, הולדת הבן, או חתונת הבן בתקופת הקורונה, כל דבר חדש וטוב הוא משמח.

דברים שאתה מתגעגע אליהם?

הדברים שהיו ואינם עוד.

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

5 תגובות

 1. אתמול אמרתי זאת

 2. בום !!!! אבי אמסלם דיבר הרבה ולא אומר כלום …

 3. הקומבינה האשדודית

  ברור…עיר הפשע והרשע…
  בית שמש על הים.

 4. אבי אמסלם התותך ראש העיר הבא של אשדוד

 5. ש"ס לא רק תקבע מי יהייה ראש העיר הבא …אבי אמסלם יהייה ראש העיר הבא !
  עוזר לכולם ושליח ציבור נאמן !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.