הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מתי שלמה אטיאס, מנכ״ל יובלים הוֹלֵךְ הַבַּיְתָּה?

בחודש ספטמבר 2019 הודיע ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, כי עיריית אשדוד נערכת לבחירה של מנכ״ל חדש לתאגיד המים ״יובלים״. מאז, עברו הרבה מים בנהר ואטיאס נותר בתפקידו. עד מתי? ומי שומר על אטיאס?

בחודש אוגוסט 2018, חשפנו ב'אשדוד היום' בפרסום ראשון, כי מנכ"ל חברת יובלים מר שלמה אטיאס מועסק מזה זמן מה בניגוד לתקנון חברת 'יובלים'. הסוגיה עמדה בפני החלטה של יו״ר התאגיד הקודם עו״ד יאיר לחן. בספטמבר 2019, בעקבות שאילתא שהוגשה לאחר פרסום הכתבה ב״אשדוד היום״ על ידי ד״ר אלי לחמני, ראש העיר הבהיר, כי בעירייה נערכים לבחירתו של מנכ״ל חדש. זאת בניגוד לתשובתו של גבי כנפו בזמנו על שינוי התקנון. מבולבלים? נסביר הכל.

מאז אוגוסט 2018, כבר חלפו הבחירות המוניציפליות, התחלפו יושבי הראש של התאגיד וכיום, עו״ד יאיר לחן הינו יו״ר התאגיד עד לאישורו הסופי של אלי נכט לתפקיד מול רשות תאגידי המים – אישור שטרם ניתן לו וספק רב מאוד אם יאושר בכלל. בימים אלה, מתפקד נכט כיו״ר התאגיד על בסיס הצבעת חברי הדירקטוריון, אם כי הוא חסר את כל הסמכויות הואיל, וכאמור, טרם אושר לתפקידו באופן סופי.

בהמשך לפרסום מאוגוסט 2018, ב-14 ביולי 2019, פנה יו״ר האופוזיציה, ד״ר אלי לחמני לראש העיר ושאל לפשר העסקתו של מנכ״ל יובלים, שלמה אטיאס, בתפקידו בניגוד לתקנון התאגיד. 

להלן השאילתה של ד״ר אלי לחמני: 

בתשובתו של ד״ר לסרי ליו״ר האופוזיציה ציין, כי בכוונת התאגיד להיערך לבחירתו של מנכ״ל חדש: 

בהתאם לתקנון של חברת 'יובלים', וליתר דיוק, עמוד 13, סעיף 64:

"תקופת כהונתו של המנהל הכללי תהיה למשך 4 שנים והיא ניתנת להארכה על פי החלטת הדירקטוריון לתקופה אחת נוספת של 4 שנים".

כלומר, לפי תקנון חברת 'יובלים', יכול המנכ"ל לכהן בתפקידו מקסימום 8 שנים. לפי המידע הקיים במערכת 'אשדוד היום', מכהן מר אטיאס קרוב ל10 שנים וזאת, כאמור, בניגוד לתקנון החברה.

לאחר הבחירות, הוסכם, כי חבר המועצה החדש אלי נכט יכהן כיו״ר יובלים אך מינוי זה לא אושר עד כה, באופן לא מפתיע כבר שלי קדנציה חלפה מאז החתימה על ההסכמים הקואליציוניים. הסיכוי שנכט יאושר לתפקידו הולכת ופוחתת, ככל שעובר הזמן וגם אמירותיו של כנפו כנגדו לא מוסיפות לנכט פופולריות לקבלת התפקיד. נשאלת השאלה, האם בכוונתו של נכט והדירקטוריון החדש שיקום, להכשיר את המשך העסקתו של אטיאס, על אף שזו, נכון להיום, כלל איננה מתיישרת עם התקנון של 'יובלים'? ככל הנראה, זו לא הכוונה אך תמיד חשוב לזכור, כי נכט טרם מונה לתפקיד יו״ר התאגיד באופן סופי וכי עדיין חסר לו האישור מרשות המים הארצית.

נזכיר למר נכט וליתר חברי הדירקטוריון החדשים שצפויים להיות, את האסון האקולוגי שפקד את נחל לכיש רק לפני כשנתיים.

אסון אקולוגי בנחל לכיש/אוקטובר 2017:

באוקטובר 2017, אירע זיהום קשה מאוד בנחל לכיש, אסון אקולוגי של ממש, בו מצאו את מותם מיליוני דגים ויצורים חיים נוספים. הזיהום, השכיח מתושבי העיר כל חלום שהיה על שייט בנחל לכיש וכל הבטחותיו של ראש העיר בנושא התפוגגו כלא היו.

בתחילת חודש מרץ, התקיים שימוע לתאגיד "יובלים" במשרד להגנת הסביבה. הסיבה לשימוע – זיהום קשה של נחל לכיש באוקטובר 17.

תושבי העיר המתינו בציפייה דרוכה לדעת מה תהיינה הפעם ההשלכות של הזיהום בנחל. בעבר, זכור לכולם, כי ראש העיר הקודם, מר צבי צילקר, הואשם באישום פלילי ואף ריצה עבודות שירות עקב זיהום דומה באותו הנחל (לכיש). למערכת "אשדוד היום" נודע, כי בתחילת חודש מרץ, התקיים שימוע לעובדים בתאגיד "יובלים" העירוני.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה במרץ 2018:

"המשרד להגנת הסביבה ערך בשבוע שעבר (ה.מ: תחילת מרץ 18) שימוע לתאגיד "יובלים" בעקבות זיהום נחל לכיש, והליך האכיפה כנגד הגורמים השונים נמצא בעיצומו. בשימוע הוצגו נתונים, כי ספיקת הביוב גדלה בכ-150% במהלך הגשמים החזקים, וכתוצאה מכך מי ניקוז מבתים פרטיים ואולי אף מניקוזים ציבוריים, חדרו לביוב והובילו להזרמת ביוב לנחל. יצוין, כי מאחר שמערכת הניקוז מצויה גם באחריות העירייה, ידרוש המשרד מהעירייה במסגרת הליך אכיפה להגיש תכנית פעולה להסדרת הנושא, בשיתוף התאגיד".

51,000 ש״ח עלות העסקה חודשית ממוצעת למנכ״ל ״יובלים״

משרד האוצר פרסם בחודש מרץ 19 את המשכורות של בכירי המשק ברשויות המקומיות ובחברות העירוניות. 

להלן טבלת השכר של הבכירים המועסקים בתאגיד המים ״יובלים״, לפי מה שפורסם על ידי משרד האוצר: 

תגובתו של גבי כנפו/יו"ר 'יובלים' דאז מאוגוסט 2018, לנושא העסקתו של שלמה אטיאס בניגוד לתקנון 'יובלים':

 "מדובר בתקנון של החברה בתחילת דרכה. היום ידוע יותר מתמיד, כי תאגיד מים וביוב הוא תאגיד הדורש מיומנות ומקצועיות שנרכשת במשך שנים. לכן, נדרש לשנות את התקנון בדירקטוריון ולאשר את התיקון במוסדות הרלוונטיים. כנראה יבוצע לאחר בחירת הדירקטורים שיבחרו במועצת העיר הבאה. התקיים דיון במועצת העיר בנושא ואין לי ספק שהתקנון יתוקן".  

בתמונה: שלמה אטיאס מתוך ״אלבום אישי״ .

4 תגובות

 1. העסקה עד הפנסיה…
  מי שדומר עליו שומר על עוד כמה שלא צריכים להיות איפה שהם נמצאים…

 2. לסרינוביץ דה ביץ'

  מי שציפה על אטיאס זה קרוב לוודאי גבי כנפו שדרג למיניות והוא הפטרון. כמובן בידיעת והסכמת הקודקטד הדוקטור למחול.
  אטיאס התגלה כאחד האנשים הכי מגעילים במערכת העירונית. מפי אנשים שעבדו איתו וכאלה שהיו איתו במגע, מדובר בסחבה נאלחת , פודל של כנפו ולסרי.

 3. לסרינוביץ דה ביץ'

  מי שציפה על אטיאס זה קרוב לוודאי גבי כנפו שדרג למיניות והוא הפטרון. כמובן בידיעת והסכמת הקודקוד הדוקטור למחול.
  אטיאס התגלה כאחד האנשים הכי מגעילים במערכת העירונית. מפי אנשים שעבדו איתו וכאלה שהיו איתו במגע, מדובר בסחבה נאלחת , פודל של כנפו ולסרי.

 4. אטיאס כישלון, התפקוד של יובלים מקרטע ואם לא יהיה שינוי מיידי התושבים יהיו אלה שיסבלו, גם ככה אנחנו בסכנה מההתנהלות הכושלת של התאגיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.