הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מתחת לשולחן: ניהול מו"מ קואליציוני רחוק מעיני הציבור| מה למדנו?

כשלושה שבועות לאחר הבחירות, כאשר אין מנצחים גדולים ומאידך גם מפסידים גדולים לא ממש מצאנו, טרם הוכרז על מידע מבוסס בנוגע למשא ומתן הקואליציוני

הבחירות הסתיימו בסוף חודש אוקטובר ועד היום, לא ניתן אף לא מידע קטנטן בנוגע למשא ומתן, אשר התנהל רחוק מעיני הציבור ועל שולחן הדיונים. הופתענו לגלות, כי דווקא הרשימות אשר הצהירו על חדשנות ורעננות בפני קהל הבוחרים, בחרו לנהל משא ומתן בדרכים עקיפות על ידי שליחים שונים ויש שיאמרו אף עם חיבור משונה אבל לא זה העיקר.

כל נושא עירוני, המתנהל רחוק מעיני הציבור דינו להיבדק לעומק. 

המשא ומתן הקואליציוני וקביעת התיקים והג'ובים – תשפיע לאורך כל הקדנציה הקרובה וכך גם אופי העיר וצביונה. האם נכון לנהל זאת רחוק מעיני הציבור ולהגיע עם תוצר מוגמר? לא בטוח. האם התנהלות חרישית זו נובעת מרצונו של כל צד לקבל לעצמו כמה שיותר?

מה בכל זאת ידוע לנו? נהוג, כי מי שאמור לנהל את המשא ומתן הקואליציוני יהיה ראש העיר, האיש שנבחר בבחירה אישית על ידי מרבית הקולות. אומנם רוב מוחלט לא קיים לראש העיר, אך הדמוקרטיה הכריעה, כי בשביל להיות ראש עיר מספיק לעבור את רף ה-40% בסיבוב הראשון ואת זה ראש העיר קיבל. במשך מספר ימים, ראש העיר שהה בחו"ל (ברצלונה) בדיוק בזמן בו הכרחי שיהיה בארץ לצורך ניהול המשא ומתן הקואליציוני.

בפועל, מי שמנהל את המו"מ הוא גבי כנפו – מספר 2 ברשימתו של לסרי – והאיש שאומנם הוביל את מטה הבחירות והגיע להישג מרשים של שימור השלטון אך מביני הפוליטיקה בינינו, בוודאי ידעו לנתח, כי ההישג הוא, למעשה, בגדר נקודה אדומה להמשך הדרך. ראש עיר צעיר, משכיל ונאה, המכהן במשך 2 קדנציות, כזה שניהל קמפיין עם סכומי כסף אסרטונומיים ולמראית עין לפחות,בלתי מוגבלים,  היה אמור אם לא להיות המפלגה הגדולה ביותר במועצה, להיות שווה ערך למפלגות הגדולות. במקום זה, ראש העיר נאלץ להתחיל את הקדנציה בעמדה נחותה משהו ורק שני מושבים במועצת העיר.

השערות בנוגע לתפקידים שיחולקו:

גבי כנפו – ממלא מקום ראש העיר * 1. איזה תיק ייקח לידיו כנפו? השערה|המלצה שלנו: חינוך.

אבי אמסלם – סגן ראש עיר בשכר – * 1 או 2.  בידי אמסלם קיים מפתח המנדטים לקבל סגן ראש עיר נוסף והציפייה של מצביעי ש"ס בעיר היא לראות את ש"ס חזקה לא רק במועצה אלא גם בקרב בעלי התפקידים של בכירי המפלגה ברשימה. ככל שרשימה מצליחה לקבל יותר משרות בעלות משמעות כמו סגן ראש עיר, כך היא מבטיחה את גודלה ומעמדה לבחירות הבאות וגם באלה הארציות, הבאות עלינו לטובה. במקרה של ש"ס, החיבור עם המפלגה הארצית הוא משמעותי מאוד וככל שש"ס סייעה לאמסלם להשיג את ההישג הגדול בבחירות המקומיות, כך יש מי שמצפה לעבודה לקראת הבחירות הארציות. ככל שיהיו בעלי תפקיד רבים יותר בשכר, כך העבודה בעבור הרמה הארצית תהיה יעילה יותר. אמסלם כבר הצהיר בעבר, כי תיק הרווחה הינו קרוב לליבו ויש לשער, כי ימשיך לטפל בו גם בקדנציה הקרובה.

יחיאל ויינגרטן – סגן ראש עיר בשכר. אומנם אגודת ישראל לא הצהירה על תמיכתה בראש העיר אלא ברגע האחרון, אך  היא גם זו שהכריעה את הכף לטובתו של ראש העיר. שהרי אילולא תמיכתה בו, בוודאות היה סיבוב שני ובו הסיכוי של ראש העיר להיבחר היה נמוך. השערה בנוגע לתיק הכספים – האם גם הפעם יהיה בידיהם של נציגי אגודת ישראל?

שמעון כצנלסון – סגן ראש עיר *1. ההשערה היא, כי כצנלסון ידרוש ויקבל גם את ועדת בניין ערים הנחשקת, משום מה.

סגן ראש העיר הנוסף יישאר פתוח וההשערה היא, כי ראש העיר יכריז, כי הוא ממתין להצטרפותו של ד"ר אלי לחמני לקואליציה.

למראית עין, תהיה זו הצהרה נפלאה אך בפועל – האם באמת מישהו מעוניין בד"ר לחמני בקואליציה? נמתין ונראה.

יתר המפלגות, אשר תרצנה להצטרף לקואליציה, תאלצנה להסתפק בהשתתפות בוועדות אלה ואחרות. הפעילות מתוך ועדות בלבד היא סיזיפית, קשה ולעיתים בלתי אפשרית לא משום שחברי המועצה לא מוכשרים, אלא שניסיון העבר מלמד אותנו, כי השלטון מעדיף להותיר את ההישגים בידיו וכמה שפחות בידי המתמודדים האחרים. נקווה, כי זו לא תהיה דרך השלטון הפעם, שכן  דרוש רענון במעשים ובתוצאותיהם.

השאלות בנוגע לקדנציה הנוכחית הן רבות והתקווה היא, כי נזכה לקדנציה מעניינת עם הקשבה לרחשי לב הציבור, יותר מהכל. לאור ההישגים על חוט השערה, נדרש לשאול את השאלות הבאות:

האם מוטי מלכא יישאר בתפקיד מנכ"ל המשכן? האם אורן טוויל יישאר בתפקידו? לאחר משבר ההורים לילדי החינוך המיוחד, שטרם בא על פתרונו במלואו, האם אריה מימון יישאר בתפקיד ראש מנהל החינוך? אילו פעילים בולטים במטה לסרי נראה בתפקידים בעיריית אשדוד, אם בכלל? לפי מידע שהגיע למערכת ידוע, כי יש לא מעט פעילים בולטים אשר די מאוכזבים מחוסר היחס אליהם בתום המערכה ועם ההישג המר בבחירות. האם נזכה לרענון שורות אצל גורמי המקצוע הבכירים, אשר מכהנים בתפקידם לאורך שנים ארוכות ויש הטוענים, כי ההישגים בתקופתם שנויים במחלוקת – שלמה רוטנברג (תפעול), רונית צור (רווחה) – האם אלה ימצאו את עצמם מחוץ למערכת?

 

אולי תתעניין ב...

דקירות ברובע א׳: שלושה פצועים טופלו

מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה מסניף אשדוד הוזעקו לרחוב ההגנה באשדוד בעקבות דיווח שהגיע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.