מקרי זיהום בנחל לכיש – גורל או מחדל?

הגשם הראשון מביא עמו המון שמחה, ילדים מתרגשים עם מגפי גומי, צעיפים, כובעים וריח של חורף באוויר. לעומת זאת, גשם ראשון הוא בבחינת 'אירוע' בעבור נחל לכיש. אותו הנחל אשר מדי קמפיין בחירות אנחנו שומעים הבטחות על 'אוטוטו מאשרים שם את השייט' וכמובן מתבדים מיד לאחר מכן. זיהום בנחל לכיש – גורל או מחדל?

 

בשבוע שעבר, עת ירד הגשם המשמעותי הראשון, היה מי שקיבל שפך של זיהום כלשהו לתוכו. נחל לכיש החל להוריד בהדרגה את רמת החמצן שבו ורק פעולה מהירה הצילה, באופן יחסי, את המצב. האם המצב, בו הנחל מזדהם לעיתים תכופות הוא גורל? האם ניתן למנוע מראש מצבים מעין אלו? האם פעולת המנע שבוצעה ואומנם מנעה אסון גדול יותר היתה יכולה אולי להתבצע קודם ואז אולי מראש הייתה מונעת מצב צפוי של זיהום במים?

עיריית אשדוד עיבתה את שורותיה במחלקה מבורכת לאיכות הסביבה, אשר כל יעודה ותפקידה הוא למנוע מצבים של זיהום, בעיקר בנחל אך גם במקומות אחרים ובמקרה הצורך, לטפל בנושא כמתבקש. כל ייעודם של עובדי המחלקה הוא למנוע מצבים ועל כן, כדאי ללמוד אולי ממקומות אחרים אשר גם בהם זורמים נחלים ולעומת אשדוד, השייט מתבצע שם תדיר. כמו למשל נחל הירקון בתל אביב.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

"בשבוע שעבר, בעקבות אירוע גשם גדול, ערכי החמצן המומס במי נחל לכיש ירדו עד לאפס בקטע הרטוב. עקב כך החלה להיווצר עקת דגים, ונצפו דגים שוחים קרוב לפני המים.

האירוע טופל על-ידי הזרמת 5,000 קוב מים שפירים לנחל, וכך לא התרחשה תמותת דגים והמצב השתפר בהדרגה.

המשרד להגנת הסביבה עקב מקרוב אחר אופן הטיפול של עיריית אשדוד, איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד-חבל יבנה ותאגיד יובלים באירוע, שמבחינת המשרד קיבל מענה הולם מבחינה סביבתית".

 

תמונה מתוך הזיהום בנחל לכיש באוקטובר 2017.

אולי תתעניין ב...

ועידת השׁוּפוּנִי

כנס בתחום החינוך נערך היום (ראשון) במרכז ״כיוונים״ בעיר, ״וועידת חינוך״ קראו לה מארגניה. נצייין, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים