מצילים חיים גם של צב ים פצוע

מצילי תחנת חוף יא' בראשות ברנרד כהן – מנהל התחנה וסגניו יוסי פריש ודודי מדינה, הצילו את חייו של צב ים קטן

צב הים, הגיע לחוף יא', נלכד בחוטי דייג ונפצע בזרועו. המצילים נהגו באחריות והזמינו למקום את רשות שמורות הטבע, שיגיעו בקרוב לאסוף את צב הים להמשך טיפול מסור.

רשות שמורות הטבע החלה את פעילותה בהגנה על צבי הים בשנות ה-80. בשלב ראשון הסתכמה העשייה בסיורי-חוף מזדמנים, בעיקר בצפון הארץ, באיתור קינים, סימונם ומעקב אחריהם במשך העונה. עיקר הפעילות רוכזה בחוף הכרמל, שנחשב אזור ההטלה החשוב ביותר. המידע שנאסף, הצביע על מגמת ירידה במספר קיני צבי הים, ועורר את הצורך בהכנת תוכנית מימשק רב-שנתית להגנתם ולעידוד רבייתם בחופי ישראל.

תוכנית זו הוכנה במהלך שנת 1992, אושרה ותוקצבה על-ידי מוסדות רשות שמורות הטבע ויצאה לדרך בשנת 1993. יחד איתה יצאו לדרך פקחי הרשות, שקיימו סיורי חופים ממונעים בעונת ההטלה (מאמצע מאי ועד סוף אוגוסט). כל קן שאותר, נשלף מגומת ההטלה, הונח בצידנית והובל אל אתר חלופי מוגן, מגודר ומשולט.

כאן, בחוות הקינים, הוכשרה גומה מלאכותית, שמידותיה תאמו את אלו של הגומה המקורית, ובתוכה הוטמנו הביצים. חוות הקינים עמדו תחת פיקוח והשגחה של פקחי הרשות, על-מנת להבטיח הגנה על המשך התפתחותן התקינה של הביצים ובקיעתן. הצבים הצעירים שולחו לים באופן מבוקר, בדרך כלל מיד לאחר ההגחה, או בלילה שלאחריה.

בארבע השנים מאז הוחל בביצוע התוכנית על-ידי רשות שמורות הטבע, טופלו בדרך זו ושולחו לים 7285 צבי ים חומים וכ-600 צבי ים ירוקים.

קרדיט צילום: ברנרד כהן

אולי תתעניין ב...

גיבור היום: קובי לויטן נפצע כאשר זינק לעבר ילדה והציל אותה מפגיעת רכב קשה

כונן מד"א-הצלה דרום הגן על ילדה מתאונה ונפצע כונן מד"א-הצלה דרום קובי לויטן הבחין הערב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים