הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מערכת החינוך באשדוד: בסדר.

משרד החינוך חשף בימים האחרונים את התמונה החינוכית של כל בתי הספר בארץ ובמסגרת תכנית ״שקיפות בחינוך״ כל אחד יכול לראות היכן בדיוק עיר המגורים שלו ממוקמת ביחס לרמה הארצית. מה מצב החינוך באשדוד? בסדר. רק בסדר.

מערכת ״אשדוד היום״ העמיקה בעבורכם בנתונים של מערכת החינוך בעיר אשדוד כפי שהתפרסמו בימים האחרונים על ידי משרד החינוך. אנשי בשורות אנחנו ממש לא. מדוע? משום שהכל באשדוד ״בסדר״. במרבית הנתונים בתי הספר ומוסדות החינוך בעיר אשדוד נמצאים סביב הממוצע הארצי. שום הצטיינות מיוחדת, אף לא אחוזי גיוס גבוהים באופן מיוחד. שום דבר. הכל רגיל ושוב, בסדר.

האם זו התמונה החינוכית שאנחנו בעיר אשדוד מסוגלים להגיע אליה? עיריית אשדוד, הנחשבת לאחת העיריות המובילות והחזקות מבחינה כלכלית יכולה, צריכה ואפילו חייבת לצאת עם בשורה חינוכית בעבור ילדי העיר. מדוע עיריית אשדוד לא מצאה לנכון כבר שנים רבות לצאת עם בשורה ייחודית בנוגע לחינוך בעיר? מדוע לא נבנים בתי ספר ייחודיים, המעניקים אפשרויות למידה שונות ומגוונות למגוון האוכלוסיה הקיים בעיר? בעיר אשקלון השכנה, למשל, קיים בית ספר לאומנויות, המעניק אופציית למידה נוספת לצד תעודת הבגרות לתלמידיו. מדוע באשדוד אין את האופציה הזו?

במגוון ערים בארץ אנו עדים להתכנסויות של ועדות חינוך על סוגיהן הרבים, כוועדה סטטוטורית שחייבת להתכנס. רק אצלנו באשדוד אנחנו לא חשופים למידע ולא יודעים – האם הוועדה התכנסה או לאו? ואם אכן התכנסה, מדוע מסקנותיה לא מועברות לתקשורת לשם העברת מידע לציבור? מה הסודות הגדולים שם?

תמונה חינוכית בסדר

אז הכל בסדר בתמונה החינוכית של העיר אשדוד. באמת בסדר. אפשר להרגע – כמעט אין שום מדד קיצוני לשום כיוון או, חלילה, ירידה דרסטית. נתונים רבים נמצאים על אותה הסקאלה כבר שנים. האם לכך אנו שואפים? היכן ההבטחות שקיבלנו טרום-בחירות מחברי המועצה החדשים – לחדשנות חינוכית? היכן הרעיונות היפים שאליהם נחשפנו בטרם החלה הקדנציה? שלל הבטחות, גם בתחום החינוך ומעשים? שמא הבטיחו הבטחות אך לא ממש הבטיחו לקיימן. ככה זה באשדוד. הכל בסדר.

סגנית ראש עיר וממונה על החינוך – מילה לא שמענו על התמונה החינוכית בעיר

שרון מרק, סגנית ראש העיר והממונה על החינוך, נכנסה לתפקידה עם ציפיות גדולות מאוד של התושבים ממנה, כאחת שעשתה היסטוריה והייתה הראשונה בתפקיד סגנית ראש העיר. בפועל, קולה כמעט ולא נשמע במועצת העיר, בטח לא בתחום החינוך עליו היא אמונה. הציפייה הבסיסית היא לקבל ממנה עדכונים שוטפים אודות מצב החינוך בעיר והדרכים שהיא פועלת על מנת לשפר, לשנות, להוביל. בפועל, לפחות ל פי עמוד הפייסבוק שלה, אנו מקבלים מידע של ועידות עסקים שונות והנחה שהצליחה להשיג לנו בחנות לכלי כתיבה. האם לזה התכוונו הבוחרים בבואם לבחור במפלגת ״הלביאות״ שאף הספיקה להתפצל ולהפוך לסיעת יחיד? ככל הנראה לא.

עדכונים על פסטיבלים

העיר אשדוד הפכה לעיר הפסטיבלים. אין ספק, כי הדבר מכניס עניין רב לעולם התרבותי של כל אחד מאיתנו, ארגון האירועים הוא בדרך כלל טוב מאוד, מגוון אומנים מגיעים להופיע פה אצלנו בעיר והתחושה בהיבט הזה מצויינת. רק לפני מספר ימים היה פסטיבל ריקוד באשדוד אשר משך אליו תושבים מערים שכנות. גאווה עירונית ללא כל ספק. עם זאת, האם זו ההשקעה שאנו מצפים לה בעיר? האם ההשקעה בתושב מסתכמת בפסטיבל זה או אחר המגיע לעיר? העלות של הפסטיבלים היא עצומה ושוויה מגיע למיליונים רבים, מדי שנה, המגיעים מכספי הציבור, הלא הם כספי הארנונה שתושבי העיר משלמים, לצד כרטיסי הכניסה ללא הנחה לתושבי העיר. כך יוצא, כי תושבי העיר מממנים מכיסם פסטיבלים פעמיים: פעם אחת דרך הארנונה ופעם שניה דרך הכרטיס שהם משלמים. בעוד תושבים מערים אחרות משלמים רק על כרטיס הכניסה, האשדודים משלמים פעמיים. נראה, כי סדר העדיפויות בעיר זקוק לרענון משמעותי, שכן יצירתיות על מופגנת בנושא הפסטיבלים ובמערכת החינוכית? שממה ושיממון. הכל רגיל. הכל בסדר. אפשר לנשום לרווחה.

נתונים מתוך התמונה החינוכית של העיר אשדוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.