מעוררת התפעלות: תזמורת ירושלים בניהולו של עופר אמסלם הופיעה לראשונה באשדוד

אתמול בערב (חמישי) נערכה הופעתה של תזמורת ירושלים מזרח ומערב באשדוד לראשונה מזה עשור ולמעשה, מאז הקמתה ועד היום. מי סגר לתזמורת את הדלת באשדוד? ומי בלט בהיעדרו?

 

תזמורת ירושלים מזרח-מערב הוקמה על ידי המנכ"ל שלה כיום מר עופר אמסלם. אמסלם, הקים את התזמורת החדשה בהשתתפות מספר נגנים אשר מצאו את פיטוריהם מהתזמורת האנדלוסית, כאשר לנגן זה כל המקצוע שלהם בחיים. במהלך הערב, מנצח התזמורת המוכשר מר תום כהן, סיפר לקהל, כי בריאותם של חלק מהנגנים התרופפה עם קבלת פיטוריהם, שלא בצדק בעיניהם. עם הקמתה של התזמורת, ידעה היא ימים קשים מאוד בעיקר מההיבט הכלכלי והתקדמותה הייתה איטית אך עקבית, עד שהגיעה למצב, בו מיטב השאנסונים מוזמנים לחו"ל ורק לפני כשבועיים, ניגנו חברי התזמורת בבניין האופרה בעיר ניס שבצרפת.

הערב המרגש נפתח עם נאומו של מנכ"ל התזמורת מר עופר אמסלם, אשר ביקש להודות לכל מי שעזרו ותמכו בו ובתזמורת לאורך השנים. אמסלם ציין לחיוב במיוחד את השרה מירי רגב, מר אשר כנפו, מר אטיאס, מר צבי צילקר, בני משפחה וחברים קרובים. לקראת סוף הנאום, ביקש אמסלם להודות לד"ר יחיאל לסרי ולצוות המשכן. נציין, כי ראש העיר יחיאל לסרי בלט בהעדרו בקהל ורבים בין הנוכחים ציפו, כי יגיע לכבד בנוכחותו את התזמורת המכובדת. נראה, כי תידרש הרבה יותר מהופעה אחת במשכן על מנת לחמם את היחסים בין השניים. אמסלם הודר מהתרבות בעיר במשך עשור שנים וכל ניסיונותיו להופיע עם התזמורת בראשותו בעיר אשדוד נתקלו בסירובים. מקורבים למקרה מספרים, כי השושבינה שניצחה על ה'סולחה' היא לא אחרת מאשר שרת התרבות מירי רגב ואלמלא התעקשותה לאפשר לאמסלם להופיע באשדוד, יתכן והסירוב בעינו היה נותר. בסוף הנאום, הפליא עופר לתקוע בשופר אל מול קולם והמעטים שהיו בקהל והכירו את סיפור ההופעה במלואו, מחו דמעה מעיניהם.

הערב כלל את מיטב הקלאסיקה הצרפתית עם מיטב השירים המוכרים והאהובים, ובין היתר גם של: אדית פיאף, מייק ברנט ועוד שירים אשר בוצעו על ידי אלה דניאל, אשר היפנטה את הקהל בווירטואוזיות שלה ובקולה הערב. דוד ד'אור אף הוא שר בליווי הפסנתרן המיוחד גיא מינטוס. על אף גילו הצעיר, מינטוס מגלה כשרון יוצא דופן בנגינה על פסנתר ואף כתב יצירה במיוחד עבור חברי התזמורת, אותה ניגנו בהופעה. מינטוס שמר על צניעות על גבול ביישנות מסקרנת וכבש את לבבות האנשים אשר ישבו בקהל.

מנצח התזמורת הוא תום כהן. כהן מצליח לייצר דינמיקה חיובית בקהל ובשונה מהופעות אחרות,בהן האומן או חברי הלהקה מגיעים על מנת להופיע מול הקהל, כהן משתף את הקהל כמעט לפני ואחרי כל שיר במחשבותיו, התלבטויות ומקפיד לספר את הסיפור מאחורי כל שיר או מפגש מעניין בין חברי התזמורת. אושר צרוף. לקראת סוף המופע, שלהב כהן את הקהל וקרא: "עד שנכנסנו לכאן, אין לנו שום כוונה ללכת".

כאשר כל חברי התזמורת נוכחים על הבמה משהו קורה. ניסינו לברר אם מדובר באנשים, בבחירת השירים, בקולות הזמרים הנהדרים, בישיבה של הנגנים, בכלי הנגינה המיוחדים, באינטליגנציה או בכל אלה גם יחד, היוצרים הרמוניה בלתי רגילה וחוויה יוצאת דופן לקהל.

תזמורת ירושלים מזרח מערב. צילום: אשדוד היום

 

אולי תתעניין ב...

חרדים התרעמו כנגד חילול שבת בפרהסיה על ידי העירייה

אברכים מאשדוד הבחינו, כי עובדי עיריית אשדוד מבצעים, לכאורה, עבודות תחזוקה לכביש תוך חילול שבת, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים