הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ממשלת ״אחדות״? ממשלת שיתוק

בימים האחרונים, המושג הנשמע ביותר ברחוב הוא ״ממשלת אחדות״. האם באמת ממשלת אחדות תייצר אחדות בעם? האם ממשלת אחדות אכן תפעל בשיתוף פעולה מלא לצורך קידום האינטרסים המדיניים? מציעים לכם לחשוב שוב על הדברים. בואו נעשה סדר

ממשלת אחדות לאומית (בעבר נהגו לכנות ממשלה כזאת "ממשלת ליכוד לאומי") היא ממשלה המתבססת על קואליציה רחבה, שחברים בה גם נציגי סיעות יריבות. האופוזיציה לממשלה כזאת היא מטבע הדברים קטנה. 

ממשלת אחדות לאומית קמה, בדרך כלל, בשל מצב חירום כגון מלחמה, אסון טבע או משבר כלכלי, המצריך התגייסות כוחות נרחבת לשם טיפול במצב. גם מצב של שוויון כוחות בין גושי המפלגות היריבות שנבחרו לכנסת, שאינו מאפשר לגבש קואליציה שיש לה רוב, מצריך לעתים הקמת ממשלת אחדות לאומית. אפשרות אחרת במקרה כזה היא לקיים בחירות מוקדמות, אך מכיוון שמערכות בחירות תכופות עלולות לערער את יציבות המשטר ואת היציבות במשק, שני הגושים משתפים פעולה עד הבחירות הבאות – מה שלא קרה בבחירות הקודמות.

צריך להבין, כי נתניהו וגנץ-לפיד הינם יריבים פוליטיים. ממשלת אחדות ביניהם לא באמת תותיר את המחלוקות מאחור והיריבות הפוליטית תשאר ואולי אף תתעצם. שערו בנפשכם מצב, בו גנץ מעוניין להעביר החלטה בנוגע לצמצום קצבאות הילדים, למשל, האם נתניהו ייתן לכך יד? או להיפך : נתניהו יחפוץ לבטל את בניית מקבצי הדיור לעולים חדשים, לדוגמה. הרי כל אחת מההצעות האחרונות תהווה קרקע פוריה בהחלט ליריב הפוליטי הנגדי לנגח ולהביע באופן פומבי התנגדות נחרצת לפועלו של היריב ב״ממשלת האחדות״. כל אחד מראשי המפלגות חושב כמה צעדים קדימה כבר לבחירות הבאות וכך הוא גם צפוי להתנהל בממשלה בראשותו ולחילופין בראשות יריבו הפוליטי. מה קיבלנו? אחדות? יותר בכיוון של שיתוק.

היסטוריה בקטנה: ממשלות אחדות לאומית שכיהנו במדינת ישראל 

  • הממשלה השלוש-עשרה בראשות לוי אשכול (מערך), שפעלה בתקופת הכנסת השישית. ב-1 ביוני 1967 צירף אשכול לקואליציה את הסיעות רפ"י וגח"ל והקים ממשלת ליכוד לאומי. לממשלה הצטרף משה דיין (רפ"י) בתפקיד שר הביטחון, ומנחם בגין ויוסף ספיר (גח"ל) הצטרפו כשרים בלי תיק. מינויו של דיין לשר הביטחון ערב מלחמת ששת הימים נועד להפיג את חרדות הציבור נוכח איומי מדינות ערב על קיומה של מדינת ישראל.

  • הממשלה הארבע-עשרה (מרס עד דצמבר 1969) בראשות גולדה מאיר (מערך), שפעלה גם היא בתקופת הכנסת השישית. גולדה מאיר הקימה את הממשלה לאחר פטירתו של ראש הממשלה לוי אשכול. גם היא היתה ממשלה רחבה, והרכבה היה דומה לזה של הממשלה שקדמה לה.

  • הממשלה החמש-עשרה (1969–1974) בראשות גולדה מאיר (מערך), שפעלה בתקופת הכנסת השביעית. אל הממשלה הצטרף מנחם בגין בראש מפלגת גח"ל. הימים היו ימי מלחמת ההתשה. באוגוסט 1970, כאשר הסתיימה מלחמת ההתשה, פרשו שרי גח"ל מן הממשלה.

  • הממשלה העשרים-ואחת והממשלה העשרים-ושתיים (1984–1986 ו-1986–1988), שפעלו בתקופת הכנסת האחת-עשרה. בראשות הממשלה העשרים-ואחת עמד שמעון פרס (מערך), ובראשות הממשלה העשרים-ושתיים עמד יצחק שמיר (ליכוד). הרוטציה הזאת הושגה לאחר שבבחירות לכנסת הושג שוויון בין גוש הימין לגוש השמאל. בשתי הממשלות כיהנו יצחק רבין מהמערך כשר הביטחון ויצחק מודעי מהליכוד כשר האוצר. חלוקת התפקידים בממשלה וקווי היסוד היו זהים בשתי הממשלות. 

  • הממשלה העשרים-ושלוש (1988–1990) בראשות יצחק שמיר (ליכוד), שפעלה בתקופת הכנסת השתים-עשרה. בין השאר היו שותפים לה אנשי המערך בראשותו של שמעון פרס, שכיהן כממלא מקום ראש הממשלה וכשר האוצר. אף כי המבנה הסיעתי של הכנסת אפשר הקמה של ממשלה צרה בראשות הליכוד, יצחק שמיר בחר להרכיב ממשלה הנשענת על קואליציה רחבה. הממשלה נאלצה להתפטר אחרי שהושג רוב בהצבעה על הצעת אי-אמון בממשלה בנושא סירובו של ראש הממשלה לנהל משא-ומתן עם משלחת פלסטינית.

  • הממשלה העשרים-ותשע (2001–2003) בראשות אריאל שרון (ליכוד), שפעלה בתקופת הכנסת החמש-עשרה. בבחירות אלו נבחר אריאל שרון בבחירה ישירה. בממשלה ישבו מטעם סיעת ישראל אחת שמעון פרס בתפקיד שר החוץ ובנימין בן-אליעזר בתפקיד שר הביטחון. 

  • הממשלה השלושים (2003–2006) בראשות אריאל שרון (ליכוד), שפעלה בתקופת הכנסת השש-עשרה. בתקופתה הראשונה היא היתה ממשלת מרכז–ימין בהשתתפות הליכוד, שינוי, המפד"ל והאיחוד הלאומי. הממשלה התפרקה בשנת 2004 בשל תוכנית ההתנתקות והתקציב לשנת 2005. בינואר 2005, לאחר פרישת מפלגת שינוי מהקואליציה, הצטרפה סיעת העבודה-מימד לקואליציה ולממשלה. ממשלה זו מימשה את תוכנית ההתנתקות. באוגוסט 2005, בשל תוכנית ההתנתקות, התפלג הליכוד והוקמה סיעת קדימה ובראשה ראש הממשלה אריאל שרון. סיעת העבודה-מימד פרשה מן הממשלה לאחר מינוי עמיר פרץ ליושב-ראש המפלגה בנובמבר 2005.

  • הממשלה השלושים-ושתיים בראשות בנימין נתניהו, שפעלה בתקופת הכנסת השמונה-עשרה. ב-9 במאי 2012 צירף בנימין נתניהו לקואליציה ולממשלה את סיעת קדימה בראשות שאול מופז. ממשלת האחדות הלאומית הזו התקיימה עד 17 ביולי 2012. סיעת קדימה פרשה מן הממשלה על רקע חילוקי דעות עם הליכוד בנושא חוק הגיוס.

צפויים לנו שבועות של מתח עד לכינון הממשלה החדשה וסימן השאלה הגדול בעינו נותר: מי יכהן כראש הממשלה של מדינת ישראל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.