הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ממשיכים את המאבק הבלתי מתפשר בתאונות באתרי הבנייה|יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל קורא לשר העבודה והרווחה לזרז את הנפקת רשיונות מנופאים שיהיו קשים לזיוף. המצב כיום מסוכן בו מאות מנופאים מפעילים מנופים באמצעות רשיונות מזוייפים וגנובים תוך סיכון חיים

אין ספק שמשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ , הוא  קשוב ומסייע בכלל הנושאים הקשורים לשיפור בטיחות בענף הבניה. אנחנו בהסתדרות הבנייה והעץ ערים לפעילותו של השר כץ ומשרדו לטובת קידום הענף, תנאי העבודה והבטיחות בו.  אולם יש לא מעט נושאים שטרם נפתרו וטרם קיבלו טיפול כמו נושא רישיונות של מנופאים מזויפים, שחלקם אף  גנובים. כלומר, כיום באתרי בנייה עשרות רבות של מפעילי מנוף לא מוסמכים שמפעילים מנופים בלי הסמכה, ללא רישיון תוך סיכון חיי אדם.

רק השבוע התבשרנו, לצערי, על עוד הרוג באתר בנייה. מתחילת השנה נהרגו 20 עובדי בניין. מדובר בעלייה  של 25  אחוז במספר ההרוגים מהשנה שעברה בתקופה המקבילה. מנתונים שיש בידינו  עולה, כי רוב התאונות הקטלניות באתרי בנייה הן תאונות שנגרמות מנפילה מגובה.

משרד העבודה והרווחה, הכתובת העיקרית לנושא התאונות יצא בכמה הצהרות ותכניות בשנה האחרונה בנוגע לצמצום התאונות. כך למשל דווח על עיצומים כספיים על קבלנים. קשה לי לראות איך משפיעים עיצומים כספיים על קבלנים.

אני סבור עוד, שכדי להתמודד בבעיה הנוראה הזו גם משרד הבינוי  והשיכון יכול לפעול. בידיו כלי מאוד חשוב של רישום קבלנים. בידיו יכולת למשל, להפעיל סנקציה של שלילת או הורדת הסיווג הקבלני. לצערי, רשם הקבלנים במשרד ממשיך להימנע משימוש בסמכותו , ולא פותח בהליכי משמעת נגד קבלנים, שהורשעו בעבירות בטיחות קשות, או כאלה שפעלו בניגוד להוראות החוק.

בעיה נוספת, באתרי הבנייה לה  אנו עדים כתופעה רחבה היא הימצאותם של מאות עובדים ללא רישיון מנופאי וללא הסמכה נדרשת, המועסקים כמנופאים באתרי הבנייה. רבים מהם עובדים כמנופאים בעזרת מסמכים מזויפים, כגון רישיון מנופאי ותעודת זהות, ובאמצעותם גונבים זהותם של מנופאים מורשים אחרים.

האחראים לבדיקת רישיון המנופאי הם בראש ובראשונה המעסיק, מנהל העבודה ומפקחי משרד העבודה. כל אלה חסרי אונים בהתמודדות עם תופעת גניבת הזהות, היות שללא כלי אפקטיבי שיעמוד לרשותם, קיים קושי בזיהוי מנופאי עם תעודות מזויפות.

השבוע פניתי לשר כץ והזכרתי לו כי נוכח תופעת גניבת הזהות הוא הכריז כי רישיונות חדשים יונפקו בשליש הראשון של 2018, בכדי להיאבק בה. אלא שלצערי הנפקת הרישיונות החדשים מתעכבת זה חודשים רבים, וגם בימים אלו אין תאריך יעד להנפקתם.  משיחות עם אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה למדתי כי  קיים קושי להנפיק רישיונות קשים לזיוף.

אי לכך, הצעתי חלופה אפקטיבית אותה הצגתי בפני השר ובכירי משרדו: זיהוי המנופאי באתר משרד העבודה על ידי הקשת מספר תעודת הזהות, ובאם המנופאי אכן רשום – יופיע אישור לצד תמונה. כך, תובטח יכולת אימות שהות המנופאי באתר (לו תיושם הצעה זו, ניתן להחתים את המנופאי על טופס המתיר פרסום תמונתו לטובת שימוש זה בלבד).

אני מזכיר, עבודתם של מאות מנופאים עם רישיונות מזויפים גוררת בעיות קשות, במרכזן: סכנה בטיחותית חמורה עקב הפעלת מנופים על ידי עובדים לא מיומנים ולא מוכשרים. העסקת "מנופאי מזויף" זולה יותר, ואלו גוזלים פרנסתם של מנופאים מורשים.

בימים אלה, כדי להסדיר את תנאי העבודה בענף, אנו מקיימים הליך בחירות בקרב ציבור העובדים המנופאים שהצטרפו להסתדרות. זאת על מנת לקיים קשר ישיר עם ציבור העובדים ועל מנת שיסייעו לנו למגר את תופעה של היעדר בטיחות  ולהסדיר את זכויותיהם המנוצלות לרעה ע"י חברות שנסגרות ונפתחות חדשות לבקרים.

פניתי לשר ופונה אליו מכאן. לאור מציאות זו, עיני המנופאים נשואות אליך, בדאגה מן המציאות העכשווית ומחיריה לציבור המנופאים ולענף הבנייה, ובציפייה לעתיד טוב יותר. אני קוראים לך לנקוט את הצעדים הנדרשים בהקדם האפשרי, וכמובן שגם אנו נמשיך לפעול בנושא בכל האמצעים העומדים לרשותנו.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.