הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מכה אפורה: ג'קי בן זקן *לא* יוכל לבנות 4 מגדלי מגורים בצמוד לסטאר סנטר

לא על המע"ר לבדו, שכן גם בשטח הצמוד לסטאר סנטר, לא יבנו, לעת עתה, 4 מגדלי ענק.

תכנית אשר ניסה ג'קי בן זקן במשך שנים לאשר, נדחתה על ידי בית המשפט. האכזבה, כך ניתן לשער, גדולה מאוד, שכן מדובר בעסקת מיליונים רבים שלא יוצאת אל הפועל, נכון לרגעים אלו.

מדובר בסיפור מורכב שאנחנו ב"אשדוד היום" משתדלים להביא אותו בפני הקוראים בצורה הפשוטה ביותר.

חברת סגול בר בבעלות האסיר המורשע ג'קי בן זקן, ניסתה להעביר תכנית לבניית 4 מגדלי מגורים בצמוד לסטאר סנטר. עיריית אשדוד, אשר הייתה אמורה להיות שומרת הסף ולייצג את טובת תושבי העיר, לכאורה וכפי הנראה, לא פעלה בהתאם למצופה ועל כן החליטה השופטת לקבל את העתירה ולפסוק לטובת העותרת הגב' הלן גלבר הוצאות משפט על סך 35,000 ₪. עיריית אשדוד יוצגה על ידי עו"ד אייל אילוז. את הגב' גלבר ייצג עו"ד דורון טל.

צילום: מוטי קמחי

עיקרי הדברים

הגיבורה הבלעדית לטובת הציבור בכל הסיפור הזה – הגב' הלן גלבר אשר פעלה כשומרת סף אמתית.

מדובר בעתירה מנהלית אשר הגישה הגב' הלן גלבר נגד החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז דרום אשרה הוגשה ב24/4/17 ובה הוחלט לאשר את תכנית להקמת ארבעה מגדלי מגורים, אשר יאכלסו 650 יחידות דיור במתחם סטאר סנטר באשדוד, תוך שינוי יעוד הקרקע מ"מסחר" ל"מגורים, מסחר ומבני ומוסדות ציבור" ושינוי יעוד משצ"פ (=שטח ציבורי פתוח) לדרך.

בעל הזכויות בקרקע הוא ג'קי בן זקן ורשות מנהל מקרקעי ישראל.

ב-2/2/2016  יצאה דרישה לתיקון הוראות התכנית והוספת חתימות. התכנית נחתמה על ידי סגול בר, סטאר סנטר מנופים והפניקס כ"מגישות התכנית" וכן על ידי מנכ"ל עיריית אשדוד אילן בן עדי, בשם עיריית אשדוד כ"מגישת התכנית".

בדיון והכרעה קבעה השופטת גאולה לוין, כי בהחלטה אשר התקבלה ב-24/4/17 חלה תפנית מהחלטות מוסדות התכנון שקדמו לה. החלטה זו מבטאת שינוי מדיניות ביחס להכללת דרכים וכתוצאה מכך, שינוי הקו הכחול של התכנית וויתור על הדרישה לחתימה כדין של העירייה.

עוד קבעה השופטת לוין, כי אישור תכנית לאחר שחל בה שינוי בזהות המגישים והפיכה שלה מתכנית הנחזית כאילו היא תכנית ביוזמה ציבורית לתכנית שמוגשת מטעם ג'קי בן זקן שהוא בעל העניין בקרקע, לא יכול להיחשב החלטה טכנית או תיקון מינורי. כך לדברי כבוד השופטת.

עוד קבעה השופטת, כי הגב' הלן גלבר פעלה בצורה נמרצת למיצוי ההליכים וכל הנוגעים בדבר נמנעו מלהשיב לה למרות שהבטיחו, כי "תינתן תשובה מסודרת בימים הקרובים" וכאמור, לא העבירו.

בנוסף קבעה השופטת, כי כשמדובר בתכנון סטטוטורי הכרוך בהתוויית מדיניות והכרעות ערכיות וחברתיות, הגוף המוסמך הוא מועצת העיר ולא ראש העיר או נושא משרה אחר.

 

התמונה העתידית

האם תכנית זו תועלה שוב לדיון בוועדה המקומית?

האם יתבצע ניסיון של מי מהגורמים להעביר את התכנית בכל זאת?

האם, חלילה, יופעלו לחצים על מי מחברי הועדה לבניין עיר המקומית, על מנת להעביר את התכנית המדוברת?

האם התכנית תועלה הפעם לדיון במועצת העיר? ומי יהיו חברי מועצת העיר האמיצים דיים להצביע בעד תכנית שנויה במחלוקת זו?

אלה שאלות, אשר נדון בהם בעתיד ואם יועלה הצורך. בינתיים, ננשום לרווחה מפסק דין אשר עושה רושם, שהוא  לטובת תושבי העיר אשדוד כולה.

פסיקה מעניינת – מניעת המעשה האסור

מדובר בפסיקה מעניינת ביותר, שכן, פעמים רבות, עתירות ומשפטים מתקיימים לאורך שנים ובכך לא מצליחים למנוע את המעשה האסור. במקרים רבים, כולל בעירנו אשדוד קורה, שההליכים המשפטיים המורכבים, גורמים, בסופו של דבר, לנאשם שמודה בדבר קיום עבירות, ליהנות מהפירות האסורים של בניה בלתי חוקית או עם הליך לא חוקי. במקרה הנוכחי, מדובר בפסיקה יוצאת דופן לחיוב, אשר מנעה את הבניה בשטח, נכון לרגע זה.

 

לטובת הגב' גלבר, פסקה השופטת סך של 35,000 ₪ הוצאות משפט אשר ישולמו לה על פי הפירוט:

הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז דרום – 15,000 ₪.

עיריית אשדוד והוועדה המקומית לתכנון ובנייה – 5,000 ₪.

חברת סגול בר השקעות בבעלות ג'קי בן זקן – 15,000 ₪.

סך כל סכום הוצאות המשפט הגיע לכדי 35,000 ₪.

תגובתה של הגב׳ גלבר לפסק הדין:

״אנו מברכים על פסק הדין האמיץ של בית המשפט. לאחר דיון מעמיק וארוך, קבע בית המשפט הנכבד, כי שומרי הסף – הן ברמה העירונית, והן ברמה המחוזית, כשלו כשאיפשרו לקדם תכנית של יזם פרטי, ללא שהציבור הרחב היה מודע לנסיבותיה. בית המשפט קבע, כי קרקע ציבורית (השייכת למעשה לתושבי העיר אשדוד) אינה הפקר וכי הפגמים בהליך התכנוני ובמיוחד בעובדה, כי התכנית לא הובאה לדיון במועצת העיר אשדוד, כגוף המייצג האמיתי היחיד של תושבי העיר, הינם ברמה כזו המחייבים את ביטולה של התכנית, בשלב זה. עוד קבע בית המשפט, כי יש מעמד בכורה לערכים של שקיפות והוגנות בהליכי תכנון , תוך שהוא מאפשר הבאה בחשבון של שיקולים של טובת הציבור הרחב, אזרחי אשדוד, ובמיוחד של זוגות צעירים ודיירי הרובעים הסמוכים לתחום התכנית, המשוועים להליכים של התחדשות עירונית״.

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.