הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מי מזלזל בכ-9,000 הבוחרים של הלן גלבר?

הבחירות הסתיימו ותוצאות האמת פורסמו. תמונת הקואליציה מתחילה להתגבש אט אט ונראה, כי תכלול מגוון רחב של אוכלוסיה. בכל זאת, אנחנו מנסים לברר מדוע הטעם מר אצל כל הצדדים אולי פרט לאחד, שאומנם לא זכה בכס ראש העיר אך קיבל לידיו את מירב הניהול הבכיר בה

 

באשדוד, היו 5 מועמדים לראשות העיר, כאשר 1 מהם לא נבחר כלל למועצה (גיטרמן) ולכן לא נרחיב אודותיו את השיח. כל המועמדים האחרים נקראו למשא ומתן הקואליציוני מיד בתום הבחירות, כצנלסון אף נכנס עם כמות יפה של תיקים לקואליציה; ד"ר לחמני סירב בנימוס להצעות עד אשר יסיים את הליך העתירה כנגד תוצאות הבחירות והבדיקה לחשד לזיופים. מבין המתמודדים לראשות העיר ובכלל בין ראשי הסיעות, היחידה שלא נקראה למשא ומתן היא הגב' הלן גלבר. 

נזכיר, כי הגב' גלבר קיבלה לראשות העיר 8,565 קולות, של תושבים אשר קיוו שהיא תהיה ראשת העיר. אומנם למועצת העיר קיבלה גלבר מנדט אחד בלבד, אך האם ראוי להתעלם מכ-9,000 קלות לראשות העיר שקיבלה בנוסף?

דמוקרטיה=שלטון הרב אך אין פירושו לרמוס את המיעוט

שלטון דמוקרטי הוא כזה שנבחר על ידי הרוב. במקרה של השלטון המקומי נקבע, כי גם ניצחון של 40%+קול בודד הוא ניצחון, במקרה של מעל 2 מתמודדים כפי שהיה באשדוד. עם זאת, יש הטוענים, כי מן הראוי היה לקרוא לשיחות המשא ומתן להצטרפות לקואליציה לכל המתמודדים לראשות העיר, לפני כל היתר. בטח לאחר ההצהרות הפומביות של ראש העיר עצמו כלפי חוץ, כי אכן יפעל כך.

כל ראשי הסיעות נקראו לשולחן המשא ומתן למעט הלן גלבר

ההתמודדות על ראשות העיר הינה אמירה בפני עצמה, הגם שרק אחד יישב על הכיסא המכובד. העובדה, כי כל ראשי הסיעות נקראו לשולחן המשא ומתן מלבד אחת ויחידה מעיד, על התנהלות תמוהה במקצת ומעוררת מחשבות ושאלות.

לאורך כל הקדנציה הקודמת וגם בזו שלפניה, טרחה גלבר לייצג את מירב הציבור והשקיעה בתפקידה המון זמן, כסף והכל בהתנדבות מלאה מצדה. עיקר הפעילות שלה נסובה סביב פרויקטי בניה מפלצתיים אשר דרשו לא פעם התערבות חיצונית של בתי משפט בגין עתירות שהגישה אך לא רק זה. גלבר היוותה אוזן קשבת ומבצעת בעבור תושבים שלא היה להם למי לפנות ומצאו בה גורם סמכותי בעל יכולת לסייע.

בבחירות האחרונות, אומנם התוצאות מבחינתה היו מאכזבות, אך בחינה עמוקה של הנתונים מראה, כי קרוב ל-9,000 תושבים הצביעו בעבורה לראשות העיר. אילו הייתה גלבר מסירה את מועמדותה לראשות העיר, ייתכן וכל אלו היו מצביעים בעבורה למועצת העיר ואז הייתה מצליחה להיכנס עם 3 מנדטים לפחות. גם כאשר נכנסה עם מנדט אחד, עדיין יש שיגידו, כי לא ניתן לרמוס ברגל גסה כמעט לחלוטין רצון של 9,000 תושבים.

השלטון ניתן כפיקדון

נזכיר, כי השלטון הוענק לנבחרים כפיקדון מהציבור ומשכך, יכול הוא לעבור לידיים אחרות כמעט בכל עת ולא רק בבחירות. "לא לעולם חוסן" הוא משפט שאמור ללוות כל נבחר ציבור וכל נושא תפקיד בכיר במקום זה או אחר. נוסיף על כך, כי 59% מתושבי העיר יצאו לבחור באלטרנטיבה שונה מראש העיר. 59% מתושבי העיר בכלל רצו שינוי בהרכב ההנהגה הנוכחי ומשכך, מן הראוי יהיה לחבק את כולם כולל כולם ולנסות לשתף פעולה גם אם מבחינה אישית או מקצועית הדברים אינם עולים בקנה אחד.

בהסתכלות מהצד נראה, כי ייתכן וגורמים בשלטון בכלל מנסים לגונן על הנפגע העיקרי מגלבר, לכאורה. שכן, רצונה של גלבר היה לטובת תושבי העיר והדברים התקבלו לא פעם בעתירות שהגישה וניצחה בהן בבתי המשפט. נבחרי הציבור בשלטון אף הם אמורים להיות בעד ולבצע למען תושבי העיר ועל כן, אומנם לכל אחד יש דרך שונה, אך הסיבות אמורות להיות שוות ערך ולטובת התושבים. אם כך, מדוע לא נקראה למשא ומתן הקואליציוני בכל זאת? האם יש מישהו אחר שמנהל את המשא ומתן פה בעיר? כזה, שאומנם חכם מספיק על מנת להסתתר מעיני התקשורת, אך עם התקדמות המשא ומתן קשה היה שלא להבחין ברוחו השולטת, לכאורה?

הלן גלבר התמודדה לראשות העיר ולא נבחרה. זו עובדה. אך יחד עם זאת, אין עוררין על כוונותיה הטובות למען הציבור ועל יכולותיה להעניק מעצמה לציבור בתפקידים שהם התנדבותיים וללא כל שכר. נוסיף על אלו את העתירות שהיא נדרשת לממן מכיסה הפרטי וקיבלנו אישה שמסוגלת לפעול למען הציבור ועושה זאת היטב.

עיריית אשדוד היא מוסד ציבורי ולא עסק פרטי

עיריית אשדוד היא, כידוע, מוסד ציבורי וככזה, חשוב לתת במסגרתה מענה לכל האוכלוסיות המתגוררות בעיר. כאשר אדם מקים עסק פרטי, לא מן הנמנע, כי ייבחר שותפים ועובדים אשר הוא מאמין בהם, סומך עליהם ויש לו עימם חיבור טוב או 'כימיה טובה'. אין הדבר מחויב כאשר מנהלים מוסד ציבורי. בניהול ציבורי נדרשים לא פעם 'לבלוע צפרדעים' או לפעול בשיתוף פעולה גם אם כפוי ברמה האישית, עם אנשים שלא היית בוחר אילו היה זה עסק פרטי שלך אך מכיוון שאתה מנהל מוסד ציבורי, אזי חלים עליך ועל הניהול שלך נורמות אחרות. גם כאן, אומנם הקריאה החיצונית של ראש העיר בפומבי הייתה לכל ראשי הסיעות, אך בדיקה של מערכת 'אשדוד היום' העלתה סוגיה הרת גורל, לפיה לגלבר איש כלל לא פנה.  מה הסיבה האמיתית, אם כך, לחוסר הפניה להלן גלבר? האם מישהו נוטר לה טינה על פעילות ציבורית שעשתה בשנים האחרונות?

 

למערכת 'אשדוד היום' נודע, כי בכוונתה של הלן גלבר להמשיך ולשרת נאמנה את הציבור גם בקדנציה הנוכחית ועל אף האכזבה מתוצאות הבחירות.

קרדיט צילום: שוקי אלישע

 

 

 

 

 

 

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.