הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מישל ביטון: "עובדי הנמל לא ישכחו שראש העיר סייע להקמת הנמל החדש המתחרה" |מתחשבנים בקלפי

נמל אשדוד ממשיך לייצר לנו כותרות והפעם, בעקבות התכתבות של ממלא מקום ראש העיר גבי כנפו עם עובדי הנמל ברשת הפייסבוק, אנו עדים, על פניו, להתלהמות גדולה של עובדי הנמל כנגד השלטון הנוכחי ונחישות חסרת תקדים להחליף את השלטון הקיים שהוא, לדעת עובדי נמל רבים, האחראי בסיוע לבניית הנמל החדש בעיר.

לפני מספר ימים, התבטא גבי כנפו, ממ"ק ראש העיר, בפייסבוק, באופן שהפתיע את עובדי הנמל לרעה, שכן הם תוהים מדוע, בהתאם למה שכתב כנפו, הוא וראש העיר החליטו לקחת חלק בהשפעה על ביצוע התכנון להקמת נמל חדש בעיר וכלשונו של גבי כנפו בהתכתבות מול 2 עובדי נמל:

"דע לך, שנמל נוסף היה מתוכנן להיות מוקם בחיפה בלבד, דבר שהיה פוגע בנמל אשדוד ובעיר אשדוד. העובדה שלקחנו חלק בהשפעה על ביצוע התכנון במקביל גם באשדוד הובילה, בסופו של דבר, להקמת שני נמלים".

"עובדי הנמל לא שוכחים ורובם לא יצביעו לראש העיר, שלא מנע לתת שטח עירוני, לכאורה, לטובת הקמת נמל מתחרה!", אומר לנו אחד מעובדי נמל אשדוד הוותיקים, אשר עובד בנמל לפרנסתו, מזה שנים.
"לא רק שאף אחד בעירייה לא תמך בנו במאבק שלנו נגד הקמת הנמל, אלא גם תירצו את ההקמה בעוד מקומות תעסוקה. למה צילקר כן היה איתנו במאבק של נמל היובל ? גם אז תכננו להעביר לידיים פרטיות ועם מאבק הצלחנו להשאיר את נמל היובל בידי הנמל הקיים. למה הפעם אף אחד לא בא לעזור לנו? ולא רק שלא עזרו לנו, עכשיו אנחנו רואים שבאו נגדנו".

"לדעתי, עובדי נמל שיתמכו ביחיאל לסרי הינם בגדר מיעוט ומסתכמים בבני משפחה או בעלי אינטרס", בשיחה של המערכת עם עובד נמל מעורב. 

נמל אשדוד בעיר הוא הרבה יותר מסמל, אלא מניע את העיר, מבחינה כלכלית וחברתית במלוא מובן המילה. בנמל אשדוד עובדים מאות אשדודים, המפרנסים את בני משפחותיהם בכבוד וזה מנוע עיקרי לכלכלת העיר כולה. קשה לדמיין את אשדוד ללא הנמל, המעניק פרנסה לרבים וטובים. הואיל ובעשר השנים האחרונות כמעט שלא ניתן להצביע על מקום עבודה משמעותי שהגיע לעיר, ובזמן שבערים אחרות, פרנסי העיר דואגים לפרנסת התושבים לפני הכל; כאן באשדוד עושה רושם אחר, על פניו.

דבר נוסף שמכעיס את עובדי הנמל, הוא הבניה הצפויה על קרקע סמוכה לנמל (רובע הנחל) : " אין לנו בעיה לבנות לזוגות צעירים אבל למה על שטח שיעזור לנמל הקיים להתמודד מול תחרות מול הנמל החדש?  מדובר בשטח חשוב מאוד לתחרות", שאל אותנו בשיחה עובד נמל בכיר. "למה לבנות בתים מול עשן וזוהמה שיש באזור הנמל? האם מעוניינים באשדוד לפעול על פי המודל של מפרץ חיפה?הרי יש שם מאות ואלפים שחלו במחלות קשות!. תפקידו של ראש העיר לחשוב עוד מטר קדימה ולראות מי נפגע ואיך עושים זאת אחרת!", אמר לנו עובד נמל אחר והותיר אותנו ללא תשובות לשאלותיו הנוקבות ועם הרבה חומר למחשבה.

שוחחנו עם מישל ביטון, עובד נמל דור א', ומועמד למועצת העיר ברשימתו של שמעון כצנלסון:

ביטון, אשר התמודד לראשות המרחב בבחירות האחרונות להסתדרות הכללית, והצליח להוביל לתוצאה משמעותית במרחב, בשיתוף עם יעקב שטרית, לא חסך מילים קשות על התקופה הקשה שעוברים עובדי הנמל ללא יציבות תעסוקתית וללא עזרה מהשלטון הקיים.

מה הוביל אותך להתמודד למועצת העיר?
"בשיחות עם שמעון כצנלסון, עוד לפני שהחלטתי להצטרף אני והקבוצה שמעתי דברים שעודדו אותי כשכיר ומה השקפת העולם שלו לטובת השכירים. שמעון אמר לי: 'השכירים בעיר זה המנוע של העיר צריך לשמור עליהם ולדאוג שתמיד ירוויחו טוב זה חשוב לכלכלה של העיר'. פה החלטתי שזה האיש שאני רוצה כראש עיר".

מה עמדתך בנוגע לכנס הוועדים שנערך לאחרונה?
"לגביי כנס וועדים שעשה יו"ר המרחב, אני מבין אותו אבל הוא יודע שהוועדים לא יכולים להגיד לעובדים במי להצביע הם יכולים רק להמליץ. וגם זה בספק. רוב הוועדים היום לא גרים בכלל בעיר ולכן ההמלצה שלהם לא יכולה להיות מהימנה, לדעתי".

ביטון,מבקש להזכיר את התוצאות היפות, שהצליח להוביל עם מועמדותו ליו"ר המרחב מטעם ההסתדרות:
"בל נשכח, שנערכו בחירות למרחב ההסתדרות, ששם אני וקבוצתי קיבלנו תוצאה שאף אחד לא האמין בתחילת הדרך שנקבל. אמרו לי: 'מישל, רק עובדי הנמל יבחרו בך'. התוצאה הוכיחה ההפך 45% בחרו בנו מכול המרחב!. ברצוני לנצל  את הבמה הזו ולהגיד לתושבי אשדוד : אתם חייבים להתעורר! יש יום שבתון ביום הבחירות, 30/10/12018. אני מבטיח לכם שלא תתאכזבו, תמשיכו לתמוך בנו כפי שאתם עושים זאת בגלוי ולצערי גם בסתר".

מה הדבר הראשון שתרצה לשנות בעיר, אם תיבחר למועצה?
"הדבר הראשון שאני אעשה, במיוחד במקומות הגדולים בעיר, נעצור את הדיקטטורה. לכולם יש זכות להביע את עצמם לטוב או לרע. וזה רק על קצה המזלג. חברת 'טבע' נעלמה מהעיר ועוד מפעלים קטנים שעברו לאשקלון.
אני אדאג, יחד עם שמעון, להחזיר אותם בחזרה לעיר. גם הם זכאים להטבות כמו כולם ואפילו יותר. במיוחד שבזכות זה שיהיה לאנשים היכן לעבוד ולהרוויח משכורת בכבוד, נוכל להקטין את מעגל האבטלה בעיר ולהחזיר תושבים אשדודים, שעברו לערים אחרות בחזרה הביתה"

לפני מספר חודשים, הוצע לך תפקיד סגן יו"ר מרחב אשדוד בהסתדרות וסירבת, מדוע?

"ראשית, כבוד הוא לי שהוצע לי התפקיד המכובד אבל מדובר בתפקיד שהוא רק תואראני איש ביצוע ולא איש של תארים, איש שטח, שיודע גם להגיע למפעלים גדולים וקטנים ולשבת עם עובדים ולשמוע מה מפריע להם ואחר כך לפתור להם בעיות. תואר אני לא מחפש ואילו הייתי מחפש קידום או כבוד הייתי עושה זאת בנמל. אני מאחל בהצלחה לאלו שהסכימו לתפקיד".

בתמונה: מישל ביטון.

יוצא להתקפה וקורא לעובדי הנמל לא לתמוך בראש העיר,שעכשיו מתברר, שלא מנע ואולי אף סייע להקמת הנמל החדש. 

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.