הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מחקר חדש חושף : בבריכות ציבוריות ובג'קוזי משותף קיימות כמויות שתן גדולות

נכנסים לג'קוזי משותף בחדר הכושר? מתרחצים בבריכה עירונית?

אם כך, תמצאו עניין במחקר החדש הזה.

מחקר חדש חושף: נתון מזעזע כמה שתן יש בבריכה?.

בקנדה, נערך מחקר שבדק כמה שאריות שתן קיימות בג'קוזי ובבריכות ציבוריות והתוצאות קשות.

בבריכה אחת נמצאו 75 ליטרים של שתן, ובג'קוזי במלון נמצא ריכוז גבוה פי 3 מכך.

"כולנו חייבים להתחשב באחרים ולהשתמש בשירותים", אמרה החוקרת

המחקר פורסם דרך סוכנות הידיעות ומעניק לנו מידע שאולי חשבנו שאנחנו יודעים אבל די התעלמנו.

אז כמה באמת אנשים משתינים בבריכה? מחקר חדש של קבוצת חוקרים באוניברסיטת אלברטה בקנדה בחן לראשונה את כמות השתן המדויקת שנמצאת בבריכות ציבוריות ובבריכות ג'קוזי – וגילה שהתופעה נפוצה יותר ממה שאתם חושבים.

החוקרים השתמשו בשיטה חדשנית לגילוי כמות השתן הנמצאת בבריכה ברגע נתון – וזאת באמצעות בדיקה עד כמה המים מתוקים.

הם בחנו את הריכוז במים של ממתיק מלאכותי בשם אצסולפאם-K – הנמצא כיום ברוב האוכל המעובד, אינו מתפרק בגוף ויוצא בשתן. הוא גם אינו מתפרק במים ונשאר במצב יציב בטווח רחב של טמפרטורות. לכן החוקרים בדקו מה הריכוז של הממתיק בשתן, והעריכו שבדיקה של כמות החומר בבריכה יכולה לתת השערה טובה לכמות השתן הקיימת בבריכה.

 

החוקרים לקחו במשך שלושה שבועות דגימות של המים בשתי בריכות ציבוריות בקנדה. לבסוף הם הגיעו למסקנה שבממוצע קיימים 75 ליטרים בבריכה הגדולה יותר מבין השתיים – שנפחה כ-830 ליטרים, כשליש מגודלה של בריכה אולימפית. בבריכה קטנה פי שניים נמצאו בממוצע כ-30 ליטרים של שתן.

ג'קוזי ציבורי מזוהם אף יותר מבריכה ציבורית

אם הנתונים בעניין הבריכות מטרידים אתכם, אולי תופתעו לגלות שהם דווקא טובים ביחס לתוצאות שנמצאו בשמונת בריכות הג'קוזי שנבדקו. באחד מהם, ג'קוזי של בית מלון, נמצא ריכוז שתן הגדול ביותר מפי שלושה מזה שנמצא בבריכה המזוהמת ביותר שנבדקה.

המדענים בדקו 31 בריכות ובריכות ג'קוזי בשתי ערים בקנדה, ומצאו בכולם עדויות לשתן. הריכוז הגיע עד פי 570 מהריכוז של הממתיק המלאכותי במי ברז.

 

על פי סקרים אנונימיים, כ-19 אחוזים מהמבוגרים הודו כי השתינו בבריכה ציבורית לפחות פעם אחת. בין אלה שהודו בכך בפומבי נמצאים אפילו השחיינים האולימפיים מייקל פלפס וראיין לוכטה. לפני המשחקים האולימפיים בלונדון 2012 אמר לוכטה כי "יש משהו במי הכלור שגורם לצורך להשתין אוטומטית כשנכנסים", ופלפס הסכים כי מדובר בהתנהגות מקובלת. "אני חושב שכולם משתינים בבריכה", אמר הסופרסטאר. "הכלור הורג אותו אז זה לא נורא".

"המחקר שלנו מוסיף לראיות שאנשים אכן משתינים בבריכות ציבוריות ובג'קוזי", אמרה לינדזי בלאקסטוק, דוקטורנטית באוניברסיטת אלברטה והכותבת הראשית של המחקר, לאתר "גארדיאן". "אנחנו רוצים באמצעות המחקר הזה לקדם את חינוך הציבור בנוגע להתנהגות היגיינית נאותה בבריכות. על כולנו להתחשב באחרים ולצאת מהבריכות כדי להשתמש בשירותים במקרה הצורך".

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.