מחדל בזבוז כספי הציבור במסגרת פרויקט "רי-ווי"| כיצד הפרויקט אושר במועצת העיר?

אנה אפנה, אנה אבוא
אין לי אדם שייפתח לבבו 
אנה אבוא, אנה אפנה 
מי לקולי יענה? 

מילים: דודו ברק; לחן: שייקה פייקוב.

נדמה, כי אין שיר, המסוגל לבטא טוב יותר את התחושות של חלק מתושבי העיר בעניין פרויקט "רי-ווי" אשר הגיח אל תוך חיינו די בהפתעה בנובמבר 2016, עת הגיעו הדחפורים לכבישי העיר, שדרות הרצל ביניהם, ומאז התנועה בעיר כבר לא תחזור לקדמותה| סדרת כתבות בנוגע לפרויקט "רי-ווי" השנוי במחלוקת.

פרויקט "רי-ווי" החל לאחר פרסום ״קול קורא״, שיצא ממשרד התחבורה ובו התמודדו 19 רשויות מקומיות, כאשר אשדוד ביניהן. אשדוד הוכרזה כזוכה הרשמית והפרויקט יצא לדרך. בזמנו, הועלו טענות של חלק מחברי המועצה, חברי אופוזיציה, על כך שההצעה שהוגשה על ידי עיריית אשדוד במסגרת ה"קול קורא" לא הועברה אליהם בשלמותה לפני הישיבה בה הם התבקשו לאשר את הפרויקט. חברי המועצה מהאופוזיציה אומנם שאלו שאלות אודות הפרויקט אבל לפחות על חלקן כלל לא קיבלו תשובה. העניין החמור ביותר הוא, שכל חברי המועצה שהיו בקדנציה הקודמת בקואליציה (או לפחות אלה שנכחו בדיון במועצה), הצביעו בעד פרויקט "רי-ווי" אפילו מבלי לשאול או לקבל את כל התשובות. התנהלות זו של חברי המועצה מהקדנציה הקודמת לא שונה בהרבה, על פניו, מההתנהלות של חברי המועצה בקדנציה הזו, שכן גם עכשיו אנו עדים למצבים בהם חברי המועצה מאשרים פרויקטים גדולים ומשמעותיים לעיר, כדוגמת שלושה פרויקטי פינוי-בינוי, אפילו מבלי לערוך דיון מפורט על התכניות בפני מועצת העיר כולה.

בפרוטוקול של ישיבת המועצה אשר נערכה בתאריך 07/12/2011 נכתב, כי ההחלטה לאשר לעירייה להשתתף במסגרת "קול קורא" התקבלה פה אחד. להן ציטוט של ההחלטה המקורית, כפי שהיא כתובה בפרוטוקול:

אישור חברי המועצה להגיש את עיריית אשדוד לפרויקט רי-ווי במסגרת "קול קורא"

להלן חברי המועצה שנכחו באותה הישיבה. נציין, כי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, לא נכח באותה הישיבה:

בישיבת מועצה נוספת אשר התקיימה בתאריך: 26/03/2012, שוב אישרו חברי מועצת העיר את פרויקט "רי-ווי":

בשים לב, כי אינג' צב צילקר, אשר היה חבר מועצה באותם הימים, ביקש לקבל תשובות בנוגע להסדרי החניה בעיר ולטענתו נדחה. האם צפויות להיות השלכות של פרויקט התחבורה "רי ווי" על מקומות החניה בעיר? כפי הנראה כן. מדוע לא נענה צילקר בזמנו לשאלותיו?

להלן חברי מועצת העיר אשר נכחו בישיבת המועצה מתאריך 26/3/12 שבה אושר פרויקט "רי ווי". נציין, כי בישיבה הזו ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי נכח:

התנהגות חברי המועצה בישיבות – דפוס בחוזר על עצמו גם בקדנציה הנוכחית?

האם חברי מועצת העיר, למעשה, בכך שמרביתם אינם מרבים לשאול שאלות, משמשים קרקע פורייה לביצוע פרויקטים שאינם נחוצים, לכאורה, בעיר? האם העובדה, שבישיבות מועצת העיר כמעט ולא נערכים דיונים על החלטות הרות גורל לעיר, מובילה לקבלת החלטות מוטעית? או לפחות כזו, שאיננה מתבססת על כל המידע במלואו וכלשונו? מעניין יהיה לראות, כיצד כל חבר/ת מועצה מקבלים החלטות הנוגעים באופן אישי לביתם או למי מילדיהם – האם גם אז הם יסתפקו במידע חלקי? האם גם אז לא יבחנו ביסודיות את ההשלכות של החלטתם? השפעתה לעתיד לבוא?

פרויקט "רי-ווי" כבר יצא לדרך ואת תוצאותיו כל תושבי העיר רואים ומרגישים. מילא הפקקים אשר סבלו מהם התושבים במשך זמן רב, אך גם היום, לאחר גזירה של מספר סרטים בקשר לפרויקט הזה, כולל עם שר התחבורה, קשה מאוד לראות את התועלת הקיימת בו לעיר, אם בכלל. רחוב שדרות הרצל נותר כעזובה "לאחר מלחמה", עם נתיבי כבישים הנראים צרים במיוחד ובמתכונת הנוכחית, ספק רב אם יתאפשר לשני רכבים כבדים או אפילו אוטובוסים ציבוריים, לעבור בו במקביל מבלי להתחכך זה בזה. האם לזה פיללנו? האם זו הייתה מטרת הפרויקט?

תזכורת לעבודות בכביש במסגרת פרויקט "רי-ווי":

אולי תתעניין ב...

ועידת השׁוּפוּנִי

כנס בתחום החינוך נערך היום (ראשון) במרכז ״כיוונים״ בעיר, ״וועידת חינוך״ קראו לה מארגניה. נצייין, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים