הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מזון תינוקות מומלץ כאשר ההנקה אינה אפשרית

ארגוני הבריאות בעולם, כמו גם משרד הבריאות בישראל, ממליצים על הנקה כדרך הנכונה והטובה ביותר להזנת התינוק, לפחות עד גיל חצי שנה. הזנה בחלב אם מסייעת לתינוק להתחיל היטב את חייו, יש בחלב אם רכיבים הנחוצים להתפתחות הפעוט ולהגנה מפני זיהומים ומחלות. יחד עם זאת, לא תמיד אפשר להניק את התינוק לכן המומחים ממליצים לבחור תמ"ל (תרכובת מזון לתינוק) על בסיס חלב אם, המועשרת בברזל, ובמקרים שבהם הפעוט אלרגי לחלב פרה יש להאכילו עם תמ"ל צמחי או עם פורמולת NAN.

סוגי תמ"ל לתינוקות

המדפים ברשתות הפארם, בתי המרקחת והסופרים עמוסים בפורמולות שונות ובמותגים מוכרים המציעים תרכובות מזון לתינוקות בגילים שונים. המבחר העצום של הפורמולות גורם לבלבול אצל ההורים ורבים מהם מתקשים לבחור נכון את התמ"ל שמתאים ביותר לתינוק שלהם. 

מקובל לחלק את סוגי התמ"ל לפי שמות היצרנים, ותמיד כדאי לרכוש פורמולה המיוצרת ומשווקת על ידי מותג גדול, אמין ומוכר. חלוקה נוספת של הפורמולות לתינוק מבוססת על מאפייני התמ"ל וההבדלים במרכיבים, כלומר תמ"ל על בסיס חלב אם, תמ"ל צמחי על בסיס חלבון סויה ותמ"ל על בסיס חומצות אמינו.

בנוסף, כיום ניתן למצוא פורמולות מיוחדות להזנת תינוקות שאין אפשרות להזין אותם באמצעות הנקה וחלב אם. יש פורמולות מיוחדות המיועדות לפגים שזה עתה השתחררו מבית החולים, פורמולות על בסיס חלבון פרה ועמילן מתפוחי אדמה או מאורז המיועדות לתינוקות הסובלים מרפלוקס ועוד.

הכנת תמ"ל בדרך הנכונה

הורים רבים אינם יודעים מהי הדרך הנכונה להכנת תמ"ל, וכאשר הם מכינים את הפורמולה בדרך לא נכונה התינוק עלול לסבול מתזונה לקויה, מקשיי עיכול, מגזים וכאבים ועוד. כדי להכין תמ"ל לתינוק יש לבצע את הפעולות הבאות:• לרכוש תמ"ל מתוצרת מותג מוכר ואמין בחנות איכותית עם רישיון עסק, ברשת פארם מובילה או בסופר גדול.• לפני הכנת התמ"ל יש לוודא את תוקףהמוצר, וחשוב לבדוק שהמארז לא פגום.• להקפיד על היגיינה ושטיפה יסודית של הידיים, הבקבוקים והציוד.• הרתחת מים והמתנה לקירור המים (מכסה סגור).• הכנת התמ"ל בהתאם להנחיות היצרן, בעזרת כפית מדידה.• ערבוב יסודי של התמ"ל בבקבוק ההאכלה, בדיקת טמפרטורה על גב כף היד והאכלת התינוק.

הוספת מזון מוצק 

כאשר  התינוק מסוגל לשבת עם תמיכה וראשו יציב, מפגין סקרנות לאכילת מזון מוצק, מצליח ללעוס ולהעביר את המזון מצד לצד בפיו וכאשר התינוק מסוגל לקרב חפצים לפיו ולאחוז בהם היטב – ניתן להתחיל במבחני הטעימות של מזון מוצק, יש לבצע שלב זה בהדרגה ולאפשר לתינוק להתנסות עם סוגי מזון שונים, בהתחלה כדאי לתת לו ירקות ופירות.

את המזון המוצק משלבים באופן הדרגתי ובמקביל להנקה בחלב אם או תמ"ל. בהתחלה נותנים לתינוק כמויות קטנות ומדודות של מזון מוצק, בשלב הראשון חשוב להציע לו מחיות של פירות ו/או ירקות, ובהמשך מגדילים את כמויות המזון המוצק וניתן לתת לפעוט לאכול ממגוון המזונות שבני המשפחה אוכלים.

תמונה מתוך freepik

אולי תתעניין ב...

אגף העליה והקליטה ארגן מופע חנוכה חינם לילדי אשדוד

אגף העליה והקליטה, אשר הממונה עליו היא חברת המועצה סטלה וינשטיין, ארגן מופע חנוכה לילדי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.