הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מה מסתתר מאחורי ה׳סולחה הגדולה׳ בין אמסלם ללסרי? והפגיעה בגבי כנפו

בשעה זו, מפרסם אבי רבינא, כתב ״כיכר השבת״, בפרסום ראשון אודות מפגש פסגה משולש בין: דרעי-אמסלם- לסרי בלשכתו של דרעי בירושלים במטרה לשים קץ לנתק המוחלט, שהיה בין ד״ר יחיאל לסרי לסגנו אבי אמסלם. כמה זמן תחזיק מעמד ה״סולחה״? סיפור פוליטי לא ייאמן על צדיק ורע לו אל מול חוסר הכרת הטוב באופן מהדהד וכן התרגיל הפוליטי המבריק מאחורי הקלעים של הסולחה.

הכרת הטוב הינה בסיסית ומוזכרת גם במקורותינו, כפי שעולה מהמדרש (רבה צו ט,ז) "לעתיד לבא כל הקרבנות בטלין וקרבן תודה אינו בטל, כל התפלות בטלות ההודאה אינה בטלה…", כיוון שהוא הדבר היסודי שעליו בנוי העולם, ובאמצעותו הוא יתקדם וישתכלל.

בתחרות ה״סכסוך הפוליטי ההזוי ביותר באשדוד״ אין ספק, כי הזוכה במקום הראשון הוא זה שבין ד״ר יחיאל לסרי ראש העיר לסגנו אבי אמסלם. אין חולק על כך, שאלמלא אמסלם ותמיכתו הנחרצת בראש העיר, ד״ר לסרי לא היה זוכה בכהונה שלישית. אם כך, מה הוביל את השניים לנתק מוחלט ביניהם?

מאחורי הקלעים של ״הסולחה״

יתכן, כי מספר נושאים, שעומדים להכרעה ובמיוחד ההחלטה להעביר את מנהל התכנון למשרד הפנים לאחריותו של השר דרעי ובנוסף, מספר נושאים הרי גורל שעומדים לפתחם של משרד הפנים ולהחלטתך של שרי ש״ס גרמו ליחיאל לסרי להבין את מגבלות הכוח שלו ואף גרמו לו ליזום סולחה, שמתברר, כי כבר מתבשלת מספר ימים של החלפת מסרים בין הצדדים והיום באה לכדי סיום. מקורות בקומה החמישית מספרים, כי מי ,שפגוע ומרגיש נבגד, לכאורה, מהמהלך יותר מכולם הוא לא אחר מאשר ממלא מקומו של יחיאל לסרי – מר גבי כנפו – אשר כפי הנראה נוטרל מכל המהלך ונודע לו על כך מהפרסומים באמצעי התקשורת הבוקר. לא נעלם מעינינו, כי ״האיש הרע״ , לכאורה, בסיפור אשר נשלח להעביר מסרים של ריחוקו של אמסלם מקבלת ההחלטות , הוא גבי כנפו , שעמד איתן בחזית מול אמסלם ואילו ״האיש הטוב״ ,לכאורה, אשר קוטף את התהילה על הסולחה הוא לא אחר מאשר ראש העיר לבדו. החמור ביותר, על פי מקורות יודעי דבר, שמי שהיה בסוד העניינים מאחורי הקלעים הוא שמעון כצנלסון, שידע על הסולחה ולא דרך אמצעי התקשורת. ננסה להסביר ולפרשן.

תמונות מ״הסולחה״ היום (רביעי) במפגש הפסגה: דרעי-אמסלם-לסרי כפי שהועברו באדיבות המצלם:

סקירה על רקע הסכסוך בין השניים

אבי אמסלם, יו״ר ש״ס באשדוד, נכנס לכהונתו כסגן ראש העיר כבר במהלך הקדנציה הקודמת, עת עמרם כנפו פרש מתפקידו כסגן ראש העיר על מנת להתפנות לענייניו המשפטיים. מקורבים לשניים אומרים, כי בין אמסלם ללסרי מעולם לא הייתה אחווה גדולה, אך התמיכה של אמסלם ביחיאל לסרי עוד במאי 2018, כאשר נצחונו של לסרי כלל לא היה ברור, עודדה את התומכים של אמסלם, כי אילו יבחרו בו למועצה ובלסרי כראש העיר, הנושאים העירוניים יתקדמו לכיוונים חיוביים.

אמסלם, לסרי ודרעי ביום החתימה על ההסכם הקואליציוני, דצמבר 2018

אמסלם סחף אחריו את 20,000 בוחריו להצביע בשני פתקים: האחד בעבור מפלגת ש״ס והשני בעבור ד״ר יחיאל לסרי כראש העיר. צעד התמיכה של אמסלם בלסרי בתקופה לחוצה זו כחצי שנה לפני הבחירות הינו אמיץ ביותר, בטח במצב הפוליטי הרעוע שבו היה ראש העיר ותוצאותיה בחירות מעידות עליו.

אין חולק – לסרי ראש העיר בזכות תמיכתו של אמסלם

תוצאות הבחירות היו גבוליות מאוד בעבור ראש העיר, שהצליח להשיג רק 41.5% תמיכה לראשות העיר, כאשר אמסלם מביא לו את תומכי ש״ס שיתמכו בו לראשות העיר ועם הצטרפותה של אגודה להחלטה של ש״ס, הרי שאין חולק, כי אלמלא תמיכת החרדים וש״ס בראשם בלסרי, כלל לא היה מכהן כראש העיר וגם לא עולה לסיבוב שני.

תוצאות בחירות קשות ללסרי: 41.5% תמיכה לראשות העיר ורק 2 מנדטים למועצה אל מול 20,000 התומכים ב-6 מנדטים לאמסלם

תוצאות הבחירות הקשות היכו בד״ר לסרי ולתומכיו, שהבינו את התמונה באופן מיידי, שכן רק כ-1,200 קולות עמדו בינו ובין מסע לסיבוב שני אשר בו ספק גדול מאוד אם היה מצליח לנצח.

לעומת ד״ר לסרי, שהביא כמות קטנה מאוד של תומכים ישירים בו לראשות העיר והסתמך על תמיכת החרדים הגדולה, אבי אמסלם, אשר רבים הגדירו אותו כ״טירון פוליטי״, עשה בית ספר לכל המקטרגים והצליח להשיג תוצאה מדהימה של 6 מנדטים וקרוב ל-20,000 תומכים בו וברשימתו. ההישג המרשים של אמסלם הגיע לא בכדי, כי אם כתוצאה מעבודת שטח אינטנסיבית וקשה מאוד. אמסלם הקפיד לשמור על קשרים טובים עם תושבי העיר וגם עם עובדי העירייה, אשר ראו בו אוזן קשבת ובעל יכולת לפתור את בעיותיהם עם הנהלת העיר.

עלייתו של אמסלם לקומה החמישית עם 20,000 התומכים הכאיבה והבהילה

גורמים המעורים בפרטים אמרו למערכת ״אשדוד היום״, כי ״עלייתו של אבי אמסלם לקומה החמישית עם 20,000 תומכים באמתחתו וקביעה נחרצת מי יהיה ראש העיר, הכאיבה לרבים ואולי אפילו הבהילה חלק מהאנשים, שרצו להפיל אותו עוד בטרם התחיל לעבוד. אבל אבי הוא איש של עבודה וביחד עם התמיכה של אריה דרעי אף אחד לא יכול עליו״. כך, היו עדים תושבי העיר לסיטואציה הזויה ביותר, לפיה שמעון כצנלסון, האיש שלא רק שלא תמך בלסרי לראשות העיר אלא אף התמודד כנגדו והשמיץ אותו לא פעם בתקשורת ובפומבי, קיבל את כל מבוקשו ונקרא ראשון למשא ומתן הקואליציוני עם ראש העיר. למרבה הפלא והאבסורד, שמעון כצנלסון חתם על מסמך, האומר במפורש רק יממה אחת לפני הבחירות, כי לא יישב עם ד״ר לסרי בקואליציה בשום קונסטלציה והנה, הפלא ופלא, יושב גם יושב מתחילת הקדנציה ועד עצם היום הזה. רבים אומרים, כי כצנלסון הפך לאיש החזק בפוליטיקה המקומית ויש אשר מסבירים זאת, בכך שהוא כבר בן 73 וסיכוייו להתמודד לראשות העיר בפעם הבאה הינם קלושים מאוד, אם בכלל ואילו בפני אבי אמסלם קיים אופק ועתיד פוליטי רחב היקף. ואולי על זה יושב הסכסוך בין אמסלם ללסרי אל מול היחסים החמים, לכאורה, שיש ללסרי עם יריבו הפוליטי כצנלסון?

המכתב עליו חתום כצנלסון בהבטחה שקרית לבוחריו, כי לא יישב בקואליציה עם ד״ר יחיאל לסרי

השפלה גדולה מאוד ספג אבי אמסלם ומפלגת ש״ס כולה בעיר, עת החליט ד״ר לסרי לשבת עם כצנלסון לשולחן המשא ומתן עוד בטרם סגר את הדברים עם ש״ס. עם זאת, אמסלם החליט לשמור על איפוק גדול והקפיד לא לנהל את הסכסוך הגלוי לעיני התושבים וכן שמר את הדברים רחוק מהתקשורת, עד כמה שהדבר היה תלוי בו.

משבר נוסף נרשם, כאשר יצאה הודעה לתקשורת מטעם ראש העיר, הקורא לשר הפנים אריה דרעי לפטר את אמסלם מתפקידו כיו״ר המפלגה בעיר ולהעבירו מתפקדי סגן ראש העיר. דרעי לא נותר חייב והדיר את רגליו לכנס גדול של ש״ס שהתקיים בעיר (אליו ראש העיר לא בא גם לא כדי לברך את דרעי על בואו) ושם הצהיר על הבמה, כי מי שיהיה כאן ראש המפלגה באשדוד וכן סגן ראש העיר הוא אבי אמסלם ורק הוא.

לסרי לקח צעד אחד אחורה נוכח התמיכה הנחרצת של דרעי באמסלם

מקורבי ראש העיר ראו את מפגן הכוח העצום שהפגינה ש״ס ,דרעי ואמסלם והחליטו לקחת צעד אחורה. מכאן ואילך, הפכו היחסים בין אמסלם ללסרי קרים עד מאוד עד כדי מצב, שאנשים טענו, כי לסרי לא מברך לשלום את אמסלם בפגישתם במסדרונות העירייה. עם זאת, אמסלם שמר על איפוק והמשיך לבלוע צפרדעים.

בחודש מרץ 2019, לאחר המחלוקת הקשה הוכרזה : ״סולחה״ בין ד״ר לסרי לאבי אמסלם.

בכנס של עובדי חברת קדישא בהילולת משה רבינו ביוזמתו של ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן.

בסיום דבריו של הרב הראשי רבי חיים פינטו דיבר על מעלת השלום וקרא לאבי אמסלם לגשת לראש העיר ד״ר יחיאל לסרי ולעשות שלום לעיני כל. הרב פינטו והרב דהן חיברו את ידיו של אמסלם ללסרי שנשקו ובירכו. בכך, נראה, כי נעשה שלום בין השניים, אשר הסיבות לקרע ביניהם, הציבו את ראש העיר באור חיובי הרבה פחות, בעיני רבים.

תמונה מה״סולחה״ למראית עין בין אמסלם ללסרי רק בחודש מרץ 19

כל שנותר הוא לשאול – כמה זמן תחזיק מעמד ״הסולחה״ בין לסרי לאמסלם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.