הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מבוכה ליניב קקון: העלה הסתייגויות על תכנית המתאר אך הצביע בעד התכנית כלשונה

מבוכה גדולה נרשמה אתמול בישיבת מליאת הועדה לבניין עיר, כאשר יניב קקון, יו״ר תנועת ״אשדודים״ ביקש לקרוא את הסתייגויותיו מתכנית המתאר בעניין: בניה על הדיונה ובניה בסמוך לחופי הים של העיר ולבסוף הצביע על התכנית כלשונה ועל אף שהציג את הסתייגויותיו שכלל לא נלקחו בחשבון והתכנית מתארת מצב הפוך מהן לחלוטין.

אתמול (שלישי) התכנסה מליאת הועדה לבניין עיר, בראשותו של יו"ר הועדה מר שמעון כצנלסון – סגן ראש העיר, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי וכן בהשתתפות סגניו וכל חברי מועצת העיר לצד גורמי המקצוע בעיקר מתחום ההנדסה בעיריית אשדוד. הנושא החשוב ביותר על הפרק – דיון בתכנית המתאר של העיר.

מבוכה גדולה נרשמה אתמול במליאת הועדה לבניין עיר, כאשר ברור לכל, כי נציגי הקואליציה אמורים להצביע בעד תכנית המתאר כלשונה. בכל זאת, יניב קקון, יו״ר ״אשדודים״, ביקש לציין את הסתייגויותיו מהתכנית ובעיקר בעניין בניה בסמוך לחופי הים ובניה על הדיונה. היועץ המשפטי של הועדה פסק, כי לא ניתן להצביע על התכנית עם הסתייגויות אלא כלשונה בלבד. קקון ״התקפל״, בסופו של דבר והצביע בעד התכנית, על אף שהיא כוללת בניה בסמוך לחופי הים ובניה על חלק מהדיונה. מבוכה נוספת נרשמה, כאשר קקון היה יכול להעלות את הסתייגויותיו בתום ההצבעה על התכנית ולהעלותן להצבעה נוספת בפני המליאה וויתר ולא עשה כן. מי חשב על התנגדות למראית עין?

תכנית מתאר מקומית היא תכנית מתאר ברמה של הרשות המקומית, אשר כוללת התייחסות לתיחום של שטחים, הוראות בנייה, מגבלות בנייה, מקומות לפינוי אשפה, בתי עלמין, דרכים בשטח היישוב ומאפיינים נוספים של התכנון העירוני. תכנית המתאר המקומית נגזרת מתכנית המתאר המחוזית ומתכנית המתאר הארצית ואינה יכולה לסתור את התכניות בדרג שמעליה.

שוחחנו הבוקר עם יו״ר האופוזיציה, ד״ר אלי לחמני ושאלנו אותו שאלות אודות הישיבה אמש:

תכנית המתאר עברה בסופו של דבר?

לצערי כן. העבירו תוכנית שתפגע קשות ברמת החיים של התושבים.
על פי כול המומחים, שתכננו את תוכנית המתאר,העיר יכולה להכיל ברמת שרות סבירה עד ולא יותר מ: 350,000 תושבים.
על פי התוכניות, פוטנציאל הוספת הדירות הוא 60,000 דירות(פי 2 ממה שקיים כיום) כמות התושבים לפי הפוטנציאל תגיע לכדי למעלההמ450,000-500,00 .סיוט.

האם יש פגיעה באיכות הסביבה במוקדי הטבע בעיר?

התוכנית נוגסת חלק מהדיונה ופוגעת בה . בתוכנית בנית בניינים גבוהים של למעלה מ16 קומות על קו מול חוף לידו.גובה הבניינים לדעתי יחסום את הנוף ותנועת האויר. יש פגיעה בשטחים ירוקים.

בכל זאת, האם יש נקודות אור בתכנית המתאר החדשה של העיר?

נקודת האור בתוכנית ,אך גם המתכננים לא נותנים לזה הרבה סיכוי שזה יקרה עקב העלויות, היא בניית מסילת רכבת תת קרקעית למרכז העיר. הצעתי לתכנן רכבת עילית מתחנה מרכזית לתחנת הרכבת- לא נענו לבקשתי.
ראש העיר ביקש לאפשר בנית מבנים עד 60 קומות! באם זה יתאפשר, יהיה צריך לבטל כל פגיעה בשטחים הירוקים ואף להגדילם. נכון להיום, שטחים ירוקים נגזלים מאיתנו עוד ועוד .

היה מישהו מבין חברי הקואליציה שהתנגד לתכנית?

תנועת ״אשדודים״ הודיעה, שהיא מסתייגת מהתוכנית לענין פגיעה בדיונה ובנית בניינים גבוהים על קו החוף,אבל כשהגענו להצבעה במקום להעמיד את הצעתם להצבעה התקפלו והצביעו בעד התוכנית והסתייגותם נמוגה.

תוכל לספר לנו כיצד הצביעו חברי המועצה?

בהצבעה אנחנו התנגדנו לתוכנית (לחמני, קרצמן ולסרי אופיר) מהנימוקים שפורטו. הלן גלבר הצביעה נגד. ד״ר אפרת אוחיון מהמקומיות נמנעה והיתר הצביעו בעד (כולל ״אשדודים״).

שוחחנו עם יניב קקון אשר, כאמור, ולהלן תגובתו:

בתכנית המתאר הושקעו מאמצים רבים והיא נותנת פתרונות לחזון פיתוח העיר אשדוד בעשרים השנים הקרובות. חיזוק הצירים ממזרח למערב עם בינוי אינטנסיבי הוא צעד מתבקש ונכון, כמו גם חיזוק ציר הרצל.

עם זאת יש שתי הסתייגויות שאותן אנו מבקשים לכתוב בפרוטוקול והן חשובות לדעתנו לאיכות החיים כיום ולדורות הבאים.

  1. פיתוח ציר רחוב הטיילת מרחוב מרטין בובר בצפון ועד יצחק הנשיא בדרום כציר עם בינוי הגבוה מסביבתו (לפי המוגדר בתכנית המתאר)- אנו מבקשים לפתח את הציר על פי הבינוי המאושר בשכונות הגובלות ולא כציר הגבוה מסביבתו. חסימה של ציר צמוד לים מצפון לדרום ללא הגבלת גובה ובאופן שמאפשר הגבהה ללא הגבלה יוצרת "חומה" בין הים לבין הסביבה.
  2. פיתוח בינוי מזרחית לציר אלטלנה, כפי שהוא קיים היום, יפגע באופן קשה בזרימת החולות אל הדיונה. אנו מבקשים להגביל את בניית גובה הציר לפי הבניה המבוקשת בשכונה הצמודה ממערב לציר ולא באופן הגבוה מהבניה בסביבה. מבקשים לא לחרוג מגבולות הציר כפי שקיים היום כדי לאפשר את המשך זרימת החולות ההכרחיות לקיום הדיונה וקיום החי והצומח בה (לפי המלצות אקולוגים רבים). יש לזכור כי כל הדיונה מתקדמת כמטר בשנה לכיוון צפון מזרח ואת האפשרות לבנות ממזרח לציר אלטלנה אפשר לשקול שוב כשימוצו כל עתודות הבניה בפועל והדבר יובא לפתחם של הדורות הבאים.

אבל הצבעת בעד התכנית. וגם לא העלית את ההסתייגויות שלך להצבעה במליאה אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

תזכורת לחלק מהמצע של תנועת אשדודים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.