מְטַפֵּס לְמַעֲלָה: אחרי שניהל את מערכת הבחירות של ראש העיר, אשר נהון לוטש עיניים לראשות סניף הליכוד ומדבר על הכל

ריאיון מרתק עם אשר נהון על המחלוקת אשר נתגלעה בסניף הליכוד בימים האחרונים, על קשריו המשפחתיים, שאיפותיו הפוליטיות והמחשבות לעתיד טוב יותר באשדוד. ראיון עם אחד האנשים הבולטים בסניף הליכוד, בצל המחלוקת עם יו"ר הסניף שלמה (שרלי) אלפסי. ושאלת השאלות: האם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי וסגנו גבי כנפו אכן מעוניינים שיהיה ייצוג של חבר כנסת אשדודי ברשימת הליכוד?

אשר נהון (49) עובד בכיר בנמל אשדוד והאח של איריס נפתלי עומד השבוע בעין סערה גדולה המתרחשת בסניף הליכוד באשדוד. הסניף השלישי בגודלו מעולם לא ידע ימים קשים יותר ועכשיו, כאשר הפריימריס והבחירות קרובים מתמיד, זה שוב מכניס את אשדוד לבעיה ולשאלה: מתי שוב יכהן חבר כנסת אשדודי מטעם הליכוד?

ביום יום, אפשר למצוא את נהון עובד כסדרן עבודה ראשי של חברת נמל אשדוד. מדובר באיש פוליטי, כזה שאוהב אנשים ומקבל אהבה בחזרה, חבר מרכז ליכוד מזה כעשרים שנה וחי באחד הבתים היותר פוליטיים בעיר אשדוד.

נהון הוא אח של איריס נפתלי יו"ר ועד עובדי עיריית אשדוד. לשניים יש אחות נוספת, מוכרת פחות, סיגל צור, עובדת בחפ"א: "היא הכי חזקה מכולנו. כשמישהו מאתנו נשבר, ישר הולכים לסיגל, היא מאחדת אותנו", מספר לנו נהון.

נהון ניהל את מערכת הבחירות האחרונה בעבור ד"ר יחיאל לסרי ועו"ד גבי כנפו. המערכה הכי קשה של לסרי הסתיימה בניצחון, אומנם דחוק, אך כבר בסיבוב הראשון ואין חולק על השפעתו של נהון להצלחת ראש העיר וקירוב לבבות ואנשים בחזרה לחיקו של ד"ר לסרי. רבים אומרים, כי נשבעו לא לתמוך שוב בד"ר לסרי אך שיחת אחת עם אשר נהון כבר הספיקה להם "לחזור הביתה".

"זה נכון. עשינו עבודה הסברתית טובה, שכנענו את הציבור, שהדרך הטובה ביותר הייתה של יחיאל לסרי. מרכולתנו הייתה מלאה בעשיה והיה על מה לדבר. היו אחרים, שלקחו את הבחירות למקום פחות טוב של שסע אבל לנו זה הפריע. דיברנו על מה באמת נעשה בעיר ולא מה האחר לא בסדר. כשהאנשים הבינו את העובדות, לא היה קשה לשכנע הם חזרו הביתה ואני שמח על כך", הוא אומר לנו בסיפוק.

חילוקי הדעות הקשים בסניף הליכוד בעיר הגיעו עד ללשכות השרים הבכירים ביותר במדינה וניתן להניח, כי גם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו בעצמו מעודכן בנעשה. בכל זאת, מדובר בסניף השלישי בגודלו בארץ ואם בזמן קריטי זה, יש מי שבוחרים להתנהל על דרך הפילוג, זו בעיה לא רק לתושבי העיר אלא גם לחברי הכנסת והשרים מהליכוד, שסומכים מאוד על תמיכת חברי המרכז האשדודים בהם.

לפני מספר ימים, החליט אשר נהון להוציא את יו"ר סניף הליכוד שלמה (שרלי) אלפסי מקבוצות הוואטסאפ של הליכוד באשדוד, בטענה שאם לא עובדים בשיתוף פעולה מלא של החברים עם ראש העיר יחיאל לסרי וממלא מקומו גבי כנפו, אז "הדרכים נפרדות". אלפסי נבחר לתפקידו וכמובן לעצם הדחתו מקבוצות הוואטסאפ אין שום משמעות רשמית, הואיל והוא עדיין מכהן כיו"ר הסניף, כמובן אבל לעצם התחושות של חברי הסניף וחברי המרכז בוודאי תהיה השפעה מכרעת בבחירות הקרובות לכנסת.

מה קורה היום בסניף הליכוד באשדוד?

"לבקשתם של יחיאל וגבי שסומכים עליי מאוד, לקחתי את הניסיון שצברתי בפוליטיקה ביחד עם המערכה המקומית האחרונה והישגיה והרצון שלי הוא לקחת את הסניף של הליכוד בעיר ולעשות אותו טוב יותר. אני יודע להוביל מהלכים של שלום. וותיקי אשדוד ראויים להערכה והגיע הזמן שמי שיוביל מהלך ייקח אותם, את הוותיקים, איתו וביחד נוביל מהלכים טובים יותר. סניף הליכוד בעיר הוא השלישי בגודלו בארץ ואנחנו רוצים לבוא בבחירות הקרובות לידי ביטוי ולהפוך את סניף אשדוד, כיאה למעמדו, למשפיע ביותר".

יש יו"ר סניף והוא שלמה אלפסי. בחירות לראשות הסניף עדיין אין אז הוא ימשיך לכהן, לא?

"עם שרלי אלפסי היה שיתוף פעולה מדהים. לא בכל עיר סניף הליכוד מקבל גיבוי מלא מראש עיר וממלא מקום ואנחנו קיבלנו. בימים האחרונים, לא יודעים עדיין מה הסיבות, שרלי החליט ללכת לכיוון עצמאי ולא בשיתוף פעולה ונוצרה אי הסכמה והוא הלך לדרכו".

הלך לדרכו? חברי קבוצת הוואטסאפ סיפרו, כי הוצאת אותו מהקבוצה. באיזו זכות אתה מוציא אותו מהקבוצה?

"קבוצה שאני הקמתי אותה, יש שייח משותף, אני מנהל את הקבוצה ואני חושב שמי שיגרום לסכסוכים בתוך הקבוצה מקומו לא יהיה איתנו. אנחנו רוצים לעבוד בדרכים של שיתוף פעולה ושלום. יש צורה להגיד את הדברים גם אם לא מסכימים. שרלי היה צריך לכבד את מעמדו כיו"ר הסניף אי אפשר להשתלח ולצפות שהכל יעבור בשלום".

כלומר, חייבים הסכים עם לסרי וכנפו ואם לא אז הדבר נחשב לחוסר שיתוף פעולה?

"עוד לא הגענו להבנות של מתיחות כלשהי. כולנו עובדים ביחד ושרלי פשוט לקח את המזוודה ונסע. לאן? הלך נגד הזרם. אני לוקח עכשיו, עם הרבה תעוזה, את סניף הליכוד, אחרי הפעילות במערכה המקומית עם העבודה הקשה שעשינו. שרלי לא ידע לכבד וחבל" .

הבחירות לראשות סניף הליכוד כרגע לא על הפרק, ומי שימשיך לכהן כיו"ר הסניף, על אפם וחמתם של מי מהגורמים המעורבים, מדוע נהון ממשיך לדבר כאילו הוא קיבל את המושכות לניהול הסניף?

נהון ממשיך להסביר לנו:

"הפעילות בסניף אשדוד היא ברוח הדברים של ד"ר יחיאל סלרי, גבי כנפו ואיריס נפתלי. כל אחד מתעסק בתחום שלו. הפעילות שאני עשיתי בפוליטיקה בשנים האחרונות העניקה לי את היכולת להיות יו"ר הסניף. הנושא הזה טרם הוכרע, כרגע שרלי הוא יו"ר הסניף".

תוכל לספר לנו על עצם המחלוקת שלך מול שרלי, או של לסרי וכנפו מול שרלי?

"זו גאווה גדולה להוביל מהלכים בסניף הליכוד בעיר בשיתוף פעולה עם הנהלת העיר. מוטלת עלינו אחריות לעשות פעילויות, טיולים, ועוד דברים שיחברו את התושבים לשלטון. עשיתי הכל כדי שבליכוד באשדוד תיווצר קבוצה משמעותית שיודעת לעבוד בשיתוף פעולה. ברגע שתפעל לטובת ההנהגה הארצית אז גם במקומי אנחנו נקבל מזה לטובת העיר דברים טובים ולכן שיתוף הפעולה הוא חשוב. לא ניתן לנתק את העניין מהנהגת העיר. שרלי אמר שהוא בוחר בעו"ד דוד אלבז בניגוד למה שגבי כנפו ויחיאל לסרי רצו את עו"ד יאיר לחן".

רק לפני כחודשיים הסתיימו הבחירות לראשות העיר ואלפסי (שרלי) תמך תמיכה מלאה בד"ר יחיאל לסרי לראשות העיר. כיצד הסכסוך הזה בכל זאת פרץ והאם לא שווה היה להיכנס עמו להידברות במקום מלחמה?  

"שרלי טועה שהוא מנסה להוביל נציג שונה ולא עובד בשיתוף פעולה עם הנהגת העיר. בשבוע שעבר, הייתה ישיבה של ראש העיר, גבי כנפו והשר לאיכות הסביבה אלקין ושם שרלי אלפסי אמר שהדברים ינועו ברוח הדברים של כנפו ויחיאל אז מה קרה? שרלי כתב דברים חמורים מאוד וזה לא יאה למעמדו. יושב ראש סניף לא יכול לדבר ככה. נוח לנו לבוא ולהשתמש בשמות של יחיאל וגבי כדי להזיז מהלכים ארציים כי יש להם כוח וכשהם מבקשים שנעבוד בשיתוף פעולה לא ניתן להם את זה? אני מגיע עם הרבה ניסיון בבחירות ובפוליטיקה כדי לדעת להוביל את הסניף לצורה של איחוד השורות. על פי רוב, הסניף יכול להגיע להישגיות גבוהה הרבה יותר. שיתוף הפעולה והאחדות בעיר נדרשת. גם אם יש חילוקי דעות צריך לדעת ליישב אותן".

נהון ממשיך להסביר על סלע המחלוקת

"גבי כנפו ויחיאל סרי נותנים את הקרדיט לשרלי ולי לנהל את העסק. זה יתרון גדול ושרלי הקדים וחתך. הלך לכיוון אחר. בשלושת חודשים האחרונים עו"ד דוד אלבז באופן קבוע מפרסם דברים בקבוצת וואטסאפ  של חברי הליכוד ותמיד מקפיד לכתוב 'אלבז ואלפסי', כלומר שרלי רצה לקבל החלטות לבד וזה גרם למתיחות. שיתוף פעולה יכול להוביל לדברים טובים יותר. אולי אם שרלי היה מנסה לשכנע היה יכול להיות טוב יותר. אני עד לכך שגם גבי וגם יחיאל היו קשובים לשרלי והיחסים ביניהם היו מעולים אז לא כל כך ברור מה מניע אותו. "מבחינתנו עוד יאיר לחן ראוי יותר, ההתנהלות והשכלה שלו מדברים בעד עצמם ולנו יש את היכולת להשפיע טוב יותר מאשר ממלחמות וסכסוכים בתוך הסניף".

מה התכנון שלך להמשך הדרך בעניין סניף הליכוד?

"יש ביכולתי להוביל מהלכים בתוך הסניף כדי להחזיר את הפעילות השוטפת של איך באמת צריך להיראות סניף, להיות בקשר עם השלטון ושהסניף הזה יהי המשפיע ביותר בארץ".

אתה חושב שתבחר לכהן כיושב ראש סניף הליכוד?

"כשיהיו בחירות כן. כרגע אין בחירות".

בשיחה של מערכת 'אשדוד היום' עם מספר חברי ליכוד בעיר, אשר חברים בקבוצה ממנה בחר להוציא נהון את אלפסי, רוח הדברים מעט שונה ממה שנהון חושב. אחד החברים אמר לנו: "אני מזועזע מההתנהלות של נהון מול אלפסי. מה זאת אומרת להוציא את יושב ראש הסניף מהקבוצה? באיזו זכות? זו אמורה להיות החלטה של כולנו אם מחליטים להדיח יושב ראש וכרגע לא החלטנו וגם אין סיבה שנחליט להדיח אותו. מדובר באיש שעשה הרבה מאוד למען הליכוד בארץ ובעיר והעובדה, שהוא חושב אחרת מראש העיר וסגנו בעניין המועמד הראוי להיות חבר כנסת, לא עושה אותו פחות טוב. להיפך".

מה שקורה בסניף הליכוד באשדוד, מטבע הדברים, מאוד מעניין את שרי הליכוד וחברי כנסת. אשדוד זו עיר עם הרבה מאוד מצביעי ליכוד וכל מי שמעוניין להישאר בתפקידו כחבר כנסת או שר יודע, שהמעבר דרך אשדוד הינו בגדר חובה.

נקודה נוספת שנהון די מתעלם ממנה או בוחר שלא לציין היא תוצאות הבחירות המקומיות באשדוד. מפלגת הליכוד לא הריצה הפעם מועמדים מטעמה למועצתה עיר וכל התמיכה של הסניף, או בחלקו לפחות, תמכו ביחיאל לסרי וברשימתו למועצה. סך כל התמיכה הזו הניבה לראש העיר רק 2 מנדטים, השווים לכ-7,000 קולות בלבד וזה עיקר כוחו של ראש העיר. לא סוד, כי אלמלא תמיכת ש"ס ואגודת ישראל בראש העיר יחיאל לסרי, כלל לא היה לו צל של סיכוי להיבחר לראשות העיר, כך שכוחו לטובת הליכוד נאמד באלפי קולות בודדים וגם זה, במקרה הטוב. מהשיחה עם נהון עולה התחושה, כי מעל הכל חשוב לנהון לשתף פעולה עם לסרי וכנפו. כשמדברים על שיתוף פעולה אנו רואים, כי לא ממש ניתן לחלוק על עמדתם, כדוגמת אלפסי שחשב אחרת ומצא את עצמו בסוג של בידוד בכפיה.

מתי המפגש הבא ייערך בסניף?

"בפנינו שרשרת אירועים: שרים, חברי כנסת, הרצאות, תושבי אשדוד יגיעו וישמעו על מעמד האישה, על הסכם הגג, צעירים – נושאים שנוגעים בציבור ובמקום לשמוע בכותרת בלי להבין במה מדובר שיגיעו ויבינו באמת במה מדובר" .

אין חולק על כך, כי אשר נהון הוא איש של שלום וכבוד. בנועם הליכותיו מצליח נהון לכבוש לבבות רבים בעיר וגילו הצעיר עשוי לטמון בחובו שאיפות פוליטיות אישיות. בשנים האחרונות, אנו רואים, כי לסרי וכנפו לא ששו להצמיח מנהיגות צעירה לצדם ואנחנו שאלנו את נהון שאלה חשובה בעניין הזה.

כמה אתה חושש שיחיאל לסרי וגבי כנפו יחששו ממך ומהמעמד הגבוה שאתה צובר בקרב הציבור?

"אני לא מאיים עליהם. אין לי שאיפות פוליטיות כרגע הכל בשיתוף פעולה איתם והעיר אשדוד תרוויח. אני חבר שלהם ואני רואה את עצמי כאחד מהם. במקום לצנוח מלמעלה זה לא פשוט להוביל עיר ולכן כולם צריכים להיות שותפים. אנחנו היום לומדים מהטובים ביותר".

לקראת תום הריאיון, מבקש נהון לחתום בהזמנה לכלל הציבור באשדוד לקחת חלק בפעילות בסניף הליכוד

"אני אשמח שכל מי שיכול להשפיע יבוא אני קורא לכולם להצטרף עם רעיונות ועשייה כדי שהסניף הזה ייראה טוב יותר".

אולי תתעניין ב...

מונית עלתה על מדרכה ופגעה בבית קפה לה-בריוש

מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה מסניף אשדוד הוזעקו לרחוב רוגוזין באשדוד בעקבות דיווח שהגיע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים