הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

לסרי ולפלר מזלזלים בבריאות הציבור

אשדוד הפכה לעיר דמדומים, בכל הקשור לאכיפת החוק והתקנות בתחום הבניה ואיכות הסביבה, והפכה להיות זירה שהאדונים הנכבדים: יחיאל לסרי, דורון חזן, דוד לפלר (יו״ר הועדה המחוזית) וחבריהם ומקורביהם – קבלנים ועבריינים מורשעים, עושים בעיר כבשלהם ובניגוד להנחיות מפורשות של משרד הבריאות. מאז 2015 דורש משרד הבריאות להרחיב את הנפחים במכון טיהור השפכים בעיר ולשפר את הטכנולוגיה אבל את ד״ר יחיאל לסרי, ככל הנראה, מעניין להביא את אייל גולן ופסטיבלים ראוותניים ולא בריאות הציבור

סדרת מכתבים ממשרד הבריאות למנכ״ל תאגיד המים ״יובלים״ מעידה, כי התאגיד לא עמד בדרישת התקנות ולא הגדיל את נפח השפכים, כפי שהתבקש. המסקנות של משרד הבריאות היו חד משמעיות והחלו בהתרעות על כך שלא תאושרנה תכניות בנייה בעיר בשל אי היכולת של המט״ש להכיל כמות גדולה יותר של שפכים ולבסוף אמירה מפורשת, שמשרד הבריאות לא ייאשר הרחבות ותכניות נוספות לעיר אשדוד טרם הסדרת פתרון הביוב.

טיהור שפכים הוא תהליך של הוצאת חומרים מזהמים, כימיקלים וחיידקים, המסוכנים לבני אדם, ממי הביוב באמצעות תהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים. כלומר, שימוש במגוון טכנולוגיות הכוללות סינון מכני, טיפול ביולוגי אירובי, טיפול ביולוגי אנארובי כדי לטפל בשפכים ולבסוף הפיכתם למי קולחין, בהם ניתן לבצע שימוש חוזר, לרוב בחקלאות או הזרמה לנחלים מבלי שיגרמו לזיהום.

על פי תקנות בריאות העם, תקני איכות מי קולחין וכללים לטיהור שפכים משנת 2010, נדרש מט״ש אשדוד להפיק קולחים באיכות השקייה בלתי מוגבלת עד לתאריך 1/1/2012.

בשנת 2013 אושרו על ידי משרד הבריאות תוכנית להגדלת התוכן של המט״ש באשדוד מ-33,000 ל- 46,000 מק״י. בשנת 2015, החלה הקמתם של חלק מהמתקנים על ידי תאגיד המים ״יובלים״ באשדוד. מתקנים אלו היו אמורים לפעול ביחד בתוך כשנתיים, אך בפועל, מועדי סיומם נדחו על ידי תאגיד המים ״יובלים״ שוב ושוב, עד היום כבר 5 שנים ולמעשה, טרם הושלמו.

מאז שנת 2011 ועד היום, המט״ש מפיק קולחים באיכות שניונית ובכך מפר את תקנות הקולחים 2010.

כיום, משרד הבריאות מעדכן, כי המט״ש נמצא מעל לקיבולת הנפח שלו. כלומר, נפח השפכים שמגיעים אליו כיום הוא יותר מ- 35,000 מק״י, בעוד שהוא מסוגל לקלוט כרגע רק 33,000 מק״י בממוצע.

בשל אי עמידה בדרישת התקנות, התקיים בתאריך: 28/12/2015, דיון בוועדת החריגים בנושא מתן הקלות באיכות קולחי מתקן טיהור שפכים באשדוד.

במכתב אשר נשלח בחודש דצמבר 2016, למנכ״ל תאגיד המים יובלים, מר שלמה אטיאס, נכתב במפורש, על ידי משרד הבריאות, כך: ״בשל אי מילוי תנאי הוועדה ואי עמידה בדרישות החוק, לא יונפקו היתרי בניה חדשים לעיר אשדוד וכי משרד הבריאות ישקול ביטול היתרים שהונפקו על סמך התחייבות תאגיד המים יובלים״.

במכתב נוסף משנת 2017, חוזר מפקח משרד הבריאות על ההתרעה הנ״ל, לפיה לא יונפקו היתרי בניה חדשים לעיר אשדוד ואף ישקלו לבטל היתרי בניה קיימים.

בחודש דצמבר 2019, משרד הבריאות שוב שולח מכתב למנכ״ל תאגיד המים יובלים, שלמה אטיאס, עם עותק לראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי. במכתב בנוסף, שוב מציינים במשרד הבריאות את תקנות בריאות העם והעובדה, לפיה הגדלת מט״ש אשדוד מ-33,000 מק״י ל- 47,000 מק״י, הייתה צריכה להסתיים בשנת 2014. במכתב נכתב, כי התאגיד לא עמד בדרישות על אף שהעיר מתוכננת להתרחב מבחינת בניה. בסיכום המכתב נכתב על יד משרד הבריאות, כי הרחבת המט״ש לקיבולת 47,000 מק״י מתעכבת באופן ניכר וכי המט״ש לא יהיה מסוגל לעמוד בדרישות החוק ולא יהיה מסוגל לקלוט שפכים מעבר ל-33,000 מק״י. בהתאם לזאת, כותבים במכתב ממשרד הבריאות, משרד הבריאות לא יוכל להנפיק אישורי בנייה למיזמים עתירי שפכים. בנוסף נכתב, כי משרד הבריאות יבחן פעולות אכיפה נוספות בהתאם לסמכויותיו.

משרד הבריאות דחה את בקשת עיריית אשדוד למתן רישיון עסק למט״ש

במכתב אשר נשלח בחודש אפריל 2020 למנכ״ל תאגיד המים יובלים, שלמה אטיאס, עם עותק לראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, חזרו הטענות של משרד הבריאות על התפקוד הלקוי, לכאורה, של תאגיד המים יובלים בכל הנוגע למט״ש אשדוד וכפי שפורט כאן לעיל. בנוסף לכך, משרד הבריאות החליט לשלוח דחייה לבקשה לרישיון העסק (מט״ש). בנוסף, נכתב על ידי גורם במשרד הבריאות כך:

״משרד הבריאות לא יוכל לאשר הרחבות ותכניות נוספות לעיר אשדוד טרם הסדרת פתרון הביוב״.

השאלות בעניין זה הינן רבות ועל פניו, ההתנהלות של הנהלת העיר והעומד בראשה, סביב מחדל הביוב המתואר כאן, מעוררת תהיות:

 1. מדוע עניין כה גדול ומשמעותי מוסתר מעין הציבור ולא מדווח, שהרי מדובר בכספי הציבור שמממנים את הפרויקט הזה?
 2. האם בעיריית אשדוד מעדיפים להשקיע בפרויקטים נוצצים ונראים לעין על פני השקעה מחוייבת המציאות בתשתיות?
 3. מדוע ראש העיר, אשר מכותב בכל המכתבים משנת 2016 ומודע לנושא, לא טיפל בכך עד כה?
 4. מדוע מנכ״ל תאגיד המים ״יובלים״, אשר מועסק עד היום בניגוד לתקנון של החברה, ממשיך להיות בחברה, אם נושא מהותי כזה כלל לא בא לידי פתרון?
 5. האם עד היום, העובדה, שלא נבנו בכלל דירות באשדוד במסגרת הסכם הגג, קשורה לסוגיות סביב עבודת המט״ש?
 6. מדוע כן ניתנו לקבלנים מקורבים ועבריינים מורשעים היתרי בניה בניגוד להנחיות משרד הבריאות?

תמונה מתוך pixabay

5 תגובות

 1. הקומבינה האשדודית

  פושעים מגעילים…

 2. אם זה נכון תהיה כאן רעידת אדמה זאת הפקרות על חשבון בריאות הציבור

 3. ווי ווי ווי מה שקורה כאן באשדוד מיום ליום מבינים שהעיריה לא דואגת לתושבים רק לחברים של לסרי הם דואגים

 4. התושבים אשמים ורדומים כל יום מריחים וטועמים את עננת הצואה סמוך לסטאר סנטר בבית בזק הישן מול הום סנטר
  לא מספיק רחוב שדרות בן גוריון נראה מתקופת המעברה קוצים וחול. גם ריח צואה נוסף לזה אין פיתוח אין גינון ובטח אין בריאות בנושא . בשביל חנויות בסופש אנשים הפגינו כל יום עצוב שזה לא חשוב מספיק

 5. האפיפיור שליטא

  התנהגות עבריינית של לסרי. התנהלות מחליקה של לסרי. טיפול כושל ולא תמים של לסרי. מגלגל עיני עגל,משחק אותה תמים ושאינו יודע לשאול.
  ראש העיר שלנו אדם מביש, מחליא מנותק. ומי שנמצא איתו בגועליציה ובעיקר כצנלסון הקוזאק אפילו יותר מסוכנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.