הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

לידת בית הסתיימה באסון. מה ניתן לעשות על מנת להימנע מכך בעתיד?

בשבוע שעבר, ארע מקרה מצער באשדוד בו לידת הבית שהסתבכה הובילה למותו של התינוק. מה ניתן לעשות כדי למנוע מקרים כאלו בעתיד? ועל מי חלה האחריות במידה והלידה בבית מסתבכת.

הטקסט נכתב על ידי עו"ד נתי רון, ממשרד רון-פסטינגר המתמחה ברשלנות רפואית.

בכל לידה יש סיכונים מובנים, בין אם מדובר בלידה בבית או בלידה בבית החולים. לידה בבית יכולה להיות חוויה מעצימה ומרוממת, אך היא גם יכולה להסתיים באסון.
חוויית הלידה בבית החולים יכולה להיות מרוחקת וסטרילית, אך במקרים של סיבוך לבית החולים יש את הכלים להתמודד עמם, בעוד שבלידה ביתית – המרחק מבית החולים וציוד רפואי יכול להשפיע על בריאות היולדת והיילוד, ובמקרים מסוימים אף להביא למותם. 

חשוב לומר, אין חוק האוסר על לידת ביתית וכל יולדת יכולה לבחור היכן ללדת

עם זאת, בשנת 2012 פרסם משרד הבריאות חוזר, לפיו "המשרד מכבד את הזכות והחופש של כל אישה לבחור היכן ללדת. עם זאת, כאחראי על בריאות הציבור רואה המשרד כחובתו המקצועית והמוסרית, להדגיש כי לידות בחדרי לידה מוכרים ומורשים, הן בטוחות יותר ליולדת וליילוד".

מה חשוב לבדוק לפני הלידה בבית?

  • חשוב לבדוק כי למיילד/ת, רופא/ה יש את הניסיון והתעודות המתאימות.
    על פי חוזר של משרד הבריאות רק מיילדת מוסמכת או רופא רשאים לבצע לידות בית בבית היולדת. 
    על פי ההגדרה, מי שמורשה ליילד בבית הם רק מיילדת הרשומה בפנקס המיילדות בישראל, בעלת ותק של שלוש שנות עבודה בחדר לידה מוכר בישראל, לאחר שהתנסתה ב- 10 לידות בית בהן נכחה מיילדת בית מנוסה, או רופא מומחה ביילוד וברפואת נשים, בעל רישיון ותעודת מומחה בישראל, העוסק או שעסק במיילדות בחדר לידה מוכר בישראל במשך 3 שנים.
  • ·        גם הרופא וגם המיילדת חייבים לעבור קורס החייאת ילודים ולעבור ריענון אחת לשנה
  • מומלץ לבדוק אם יש ביטוח אחריות מקצועית.
    חוזר משרד הבריאות למרבה הצער רק "ממליץ" לרופא או המיילדת להיות מבוטחים ולא מחייב אותם לערוך ביטוח, אך הוא מחייב את מי שאינו מבוטח ליידע על כך את היולדת ובני משפחתה מבעוד מועד, להבהיר את ההשלכות של היעדר ביטוח, לוודא שהיולדת הבינה זאת ומסכימה לכך, ובהתאם לכך לתעד זאת.

באילו מצבים אסור ליילד בבית?

בחוזר מפורטים שורה של מצבים רפואיים בהריונות קודמים או בהריון הנוכחי שקיומם אוסר קיום לידת בית כך לדוגמא מקרים של הריון של יותר מעובר אחד, או כשעובר נמצא במנח שאינו מנח ראש, במקרים של מחלות מערכתיות כרוניות או חריפות שאובחנו בהריון לרבות מחלות לב, סוכרת (כולל סוכרת הריונית), כאשר ידוע על מחלות אוטואימוניות; יתר לחץ דם; דלקת כליות או זיהום בדרכי השתן שאינו מגיב לטיפול אנטיביוטי במהלך ההיריון; השמנת יתר חמורה לקראת מועד הלידה; סימנים לרעלת הריון; הריון בו לא בוצעה סקירת מערכות ולא נשללה סוכרת הריון; חשד למום העלול לגרום להפרעה תפקודית מידית אצל היילוד; פיגור בגדילה התוך רחמית; הערכת משקל לא תקינה של העובר סמוך ללידה,ריבוי או מיעוט מי שפיר; תנועות עובר מועטות; חום אימהי חריג בסמוך לפני הלידה ועוד.

כיצד ניתן להוכיח רשלנות רפואית בלידת בית?

בדומה לתיקי רשלנות רפואית אחרים חובת ההוכחה על הפעילות הרשלנית של המיילדת או הרופא, חלה על היולדת .

כדי להוכיח שאכן מדובר ברשלנות, יש להוכיח כי המיילדת או הרופא לא העניקו טיפול הנדרש על פי הסטנדרט הרפואי המקובל, לא נקטו את כל האמצעים הסבירים על מנת למנוע את התוצאה הקשה, או לא יידעו את היולדת על הסכנות האפשריות שבלידה ביתית.

מה צריך לעשות כשיש חשד לרשלנות בלידת בית?

מומלץ לפנות לעו"ד על מנת שיאסוף את כל המסמכים רפואיים המתעדים את ההיריון הלידה ומה שקרה בעקבותיה וזאת על מנת שיוכל להתייעץ עם מומחה רפואי כדי לראות האם הלידה נוהלה ברשלנות .

חשוב לציין, כי אם לא וידאתם לפני הלידה שלרופא או המיילדת יש ביטוח אחריות מקצועית ולאחר שקרה האסון או הנזק התברר שאין להם ביטוח כזה-אתם בבעיה נוראית כיוון שאין סיכוי שהם יוכלו לשאת בתוצאות הליך משפטי שיכול להסתכם במיליוני שקלים

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.