לא סקסי: מי יציל את החינוך בעיר?| למה גבי כנפו הוא היחיד שיכול?

תחום החינוך בעיר משווע לרענון שורות באופן מיידי. החינוך באשדוד ידע בשלושים השנים האחרונות יותר אכזבות מהישגים,  ויעידו על כך אחוזי הבגרויות הנמוכים באופן יחסי והירידה באחוז המתגייסים לצה"ל.

 

שינויים הכרחיים בבעלי התפקיד הבכירים בחינוך

תחום החינוך בעיר זקוק לשינוי ולרענון באופן הדחוף ביותר הן בבעלי התפקיד הבכירים והן במוביל הדרך מבחינת נבחרי הציבור. חלק אחד טופל בבחירות, שכן מר יהודה פרנקל כבר איננו מכהן כחבר מועצה ומשום כך בהכרח יהיה חידוש לפחות באיש האמון על התחום. פרנקל החזיק את תיק החינוך בעשור האחרון. כידוע, הוא לא שינה הרבה את מצב החינוך בעיר והמצב די קפא על מקומו ובחלק מהפרמטרים אף נרשמה ירידה. בתי הספר התיכונים נותרו בלא מעט מקרים זהים בעשרים השנים האחרונות הן מבחינת החזות והן מבחינת התוכן.

 

מינוי בעלי תפקיד לראויים ביותר

לא פעם עלו בכותרות העיתונים מינויים של מנהלי בתי ספר או גורמים חינוכיים אחרים אשר היו שנויים במחלוקת, חלקם אף בוטלו בשל הביקורת הציבורית או במעורבות בית המשפט. האם ככה מייצרים חינוך טוב בעיר? ממש לא.

רענון תדמית הממונה על החינוך

עושה רושם, כי תפקיד הממונה על החינוך איננו מהנחשקים או מ'הסקסיים' שידעה מועצת העיר. בצער רב מסתמן, כי עושה רושם, כי 'אין קופצים על תיק החינוך' מבין חברי המועצה הראויים לכך. אם נשווה את תפקיד הממונה על ועדת בניין העיר נגלה, כי מבחינת המדיניות השלטת בעיר, מדובר בתחום נחשק לאין ערוך יותר מהחינוך. בניין מול חינוך – מה יותר חשוב לילדינו? התשובה ברורה לכל הורה. אם כך, מדע נבחרי הציבור לא מבחינים בחשיבות התחום? קשה לענות על כך.

אשדוד מול רעננה

העיר אשדוד הינה עיר חזקה מאוד מבחינה כלכלית ומבחינת תפקוד העירייה. אפשר לבקר רבות את סדר העדיפויות אבל כאשר מחליטים בעיריית אשדוד להוביל פרויקטים גדולים, בדרך כלל נרשמות הצלחות. אם רק רוצים… תחום החינוך בעיר נעצר לחלוטין ומביני הדבר בתחום יעידו, כי אם החינוך נמצא בעצירה המשמעות היא ירידה תלולה מאוד כבר בשנים הקרובות. מה הסיבה לכך, שבאשדוד קיימים 66% זכאות לבגרות ואילו ברעננה יש כ-86% מבין המתגוררים בעיר? לא אמורה להיות סיבה מוצדקת לכך, פרט לעובדה, שככל הנראה, ברעננה פשוט הנהלת העיר הציבה את תחום החינוך בראש מעייניה ובראש סדר העדיפויות.

רעננה – 86% זכאים לבגרות

אשדוד – 66% זכאים לבגרות:

 

כמו בכל תחום אחר, כך גם החינוך דורש הצבה בראש סדר העדיפויות ולא ככותרת יפה בעיתון אלא כמדיניות רצינית ורצון כן לממש אותה.

אז מי בכל זאת יהיה הממונה על החינוך? 

אומנם במועצת העיר לא קיימים אנשי חינוך עתירי ניסיון הפעם, אך בשביל לקדם תחום מסוים, חבר המועצה האמון על התחום לא אמור לעסוק בו באופן מקצועי אלא להיות מנהל מספיק טוב ולדאוג להביא לעזרתו את יועצי החינוך הטובים ביותר במדינת ישראל, אשר יגיעו לאשדוד ויבנו מערכת חינוכית חדשנית, אשר תסייע לכל ילדי העיר להתקדם ולהצליח. צמצום הפערים בין הרבעים הוותיקים לחדשים חשוב אף הוא ואת זה ניתן להוביל בהינף החלטה.

החינוך הוא המנוע בכל מקום בארץ ובעולם. חינוך טוב מעלה את ערך הנדל"ן וגורם לאזורים שוממים לפרוח. שערו בנפשכם מצב, בו בית הספר הכי חדשני ומצוין יעמוד לרשות התושבים דווקא ברובע ב'. ניתן לשער, כי אילו אכן יהיה בית ספר מעולה ברובע ב', הדבר ימשוך לרובע זוגות צעירים עם ילדים בגיל גן ובית ספר, אשר ירצו להתגורר בסמוך לבית הספר הטוב בעיר. במחי החלטה קיבלנו גם חינוך טוב לילדינו, גם עלייה בערך הנדל"ן ברובע וותיק וגם צמיחה ושגשוג ברובע אשר זוגות צעירים מקפידים לברוח ממנו.

במצב זה של מערכת החינוך, מן הראוי יהיה להותיר את התחום בידי ראש העיר. החשש הוא, כי כל סיעה אחרת אשר תקבל את התחום לידיה, תיקלע לסיטואציות קשות ולא תוכל לתפקד הרבה פעמים מסיבות פוליטיות. על כן, תחום חשוב זה חייב להישאר בידי ראש העיר עצמו. הואיל וראש העיר קיבל רק 2 מנדטים למועצה, הבחירה בין שני הנציגים על תחום הממונה על החינוך היא בינו לבין גבי כנפו.

כנפו כבר הוכיח לנו, כי ביכולתו להשתלט על תחום עירוני ולהוביל אותו להישגים מרשימים. אומנם אין דין תאגיד 'יובלים' כדין מערכת החינוך העירונית, אך מנהל טוב יוכל להוביל להישגים בכל תחום. נראה, כי ראש העיר בעצמו יימנע ככל שיוכל מלקבל על עצמו את התחום החשוב, כי ההתעסקות בו היא גדולה מאוד וראש העיר המנהל עיר גדולה ומורכבת כמו אשדוד יעדיף להתרחק מתחום החינוך שדורש תשומות גדולות. האם לתיק הזה פילל גבי כנפו? סביר להניח שלא, אבל גם קיווה לתוצאות בחירות אחרות לגמרי. המציאות מציבה אותנו בסיטואציה, לפיה כמעט ולא קיימות אופציות אחרות מלבד כנפו. זה המצב ואיתו צריך להשלים.

אם כך, התשובה היא ברורה וגם אם מדובר בתחום לא נחשק, כדאי להוציא ממנו את המיטב והעבודה היא רבה. מה יהיה עתידו של ראש מנהל החינוך מר אריה מימון?על כך נדון ברגע שיוחלט על חבר המועצה שיקבל את האחריות על תחום החינוך.

 

 

 

 

אולי תתעניין ב...

בתושייה ובמהירות: המציל דודו כהן הציל אדם מטביעה בחוף מי-עמי

צוות המצילים בחוף מי-עמי הצילו במהלך השבת אדם מטביעה בחוף מי-עמי. המציל דודו כהן רץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים