דף הבית > פוליטיקה > "לא יודע אם ש"ס תתמוך ביחיאל לסרי לראשות העיר"- ריאיון סופר מרתק עם עמרם כנפו

"לא יודע אם ש"ס תתמוך ביחיאל לסרי לראשות העיר"- ריאיון סופר מרתק עם עמרם כנפו

ריאיון עם הרב עמרם כנפו – יו"ר סיעת ש"ס במועצת העיר. שאלנו אותו על תכנית הגג לבניית 30,000 יחידות דיור: "תכנית טובה", האם ש"ס תתמוך בראש העיר בבחירות: "לא יודע. עדיין מוקדם" , על ההליך המשפטי שהוא נמצא בו בימים אלו: "אני יהודי מאמין" ומדוע ש"ס החליטה לא להצהיר על תמיכה בלסרי, נכון לעכשיו. ריאיון מעניין לאוהבי פוליטיקה והעיר אשדוד.

בשבוע שעבר, מיד בתום ישיבת הנהלת העיר שהתכנסה רק בפעם השנייה הקדנציה הזאת, במטרה "להכין את הקואליציה" לאישור הסכם הגג, שייערך היום (רביעי) במועצת העיר שוחחנו עם עמרם כנפו, שנכח בישיבה וכידוע התפטר מכל תפקידיו בשכר לפני מספר חודשים. שאלנו את עמרם את כל השאלות הקשות והוא השיב. מוזמנים לקרוא את אחד הראיונות המשמעותיים שביצענו.

"לא ידעתי שאת כזאת חצופה לפתוח דלת ולצלם", פתח את הריאיון עמרם.

"אם הייתי יודעת שתהיה שם, הייתי יותר מנומסת הופתעתי לראותך שם", עניתי.

הרבה זמן לא ראינו אותך, עמרם. מה גרם לך להגיע לישיבת ההנהלה?

זאת פעם שניה בסך הכל, שמתקיימת ישיבת הנהלה בקדנציה הזאת. הפעם הראשונה הייתה כשרצינו להעביר את תכנית הרי-ווי, אני חושב.

בחודשים האחרונים, הייתי עסוק עם ההליכים שלי ועכשיו אני פנוי יותר. עכשיו, אני חוזר ביתר שאת. תתחילו לראות אותי יותר, כי אני הולך לחזור לפעילות מלאה רק בלי שכר, בהתנדבות מלאה.

מה דעתך על תכנית הגג המונה לפחות 30,000 יחידות דיור לעיר ב-7 שנים?

התכנית היא מבורכת, היא בשורה עצומה. זאת תכנית הסכם גג בין עיריית אשדוד לבין משרדי הממשלה – אוצר, שיכון, פנים לבניית 30,000 יחידות דיור ב-7 שנים. 40% מתוכם יהיו דירות קטנות. התכנית תתפרש בכל השכונות בעיר. המון מתחמים בכל מיני רבעים. לתכנית יש 2 חלקים – חלק 1 – הזמינות המיידית; חלק 2: מורכב יותר, כמו הרבעים החדשים – יד' ועוד אחד שגורלם לא ברור אם הם ישתחררו, כולל המשולש החקלאי – זאת תהיה מקפצה מאוד גדולה לעיר.

כל המחירים של הדירות יהיו ב"מחיר למשתכן" – קביעה שהמדינה קבעה מי זכאי ומי לא – אלמנות, זוגות צעירים, משפחות חד הוריות.

20% מהדירות יוקצו  רק לתושבי אשדוד ו-80% יופנו לכל תושבי המדינה.

למה התכנית הזאת צריכה להיות מוצגת בישיבה כזאת, במחשכים, אפשר להגיד?

זה לא מחשכים. יש 2 חלקים בתכנית – שלב איתור הפוטנציאל שאת זה וועדה מקצועית בראשות המנכ"ל ומהנדס העיר עשו כבר. התכנית תפתור את הבעיה הקיימת במחסור בדיור וגם אוכלוסיות חדשות מחוץ לעיר יוכלו להגיע. זוגות צעירים לא יצטרכו לעזוב את העיר וזאת הבשורה הטובה כאן. נעשתה כאן עבודה של שנתיים וחצי.

אם נעשתה עבודה של שנתיים וחצי, כפי שאתה טוען, מדוע לא שמענו על התכנית הזאת? קשה לי להאמין שעובדים על התכנית הזאת כל כך הרבה זמן.

יש חבר מועצה שגם שאל את ראש העיר אותה שאלה  – למה לא יודעים מזה?. ראש העיר, כדרכו, עובד בצניעות.

תסלח לי, אין שום קשר לצניעות. כאשר עובדים למען הציבור, מן הראוי להציג לו את התכנית ולשתף אותו. המילה "צניעות" ממש לא קשורה כאן, עמרם. יש כאן ראש עיר שמצוי בלחץ גדול ולכן החליט להוציא לפועל תכנית שנראית "מעכשיו לעכשיו" ולצערי כך גם, ככל הנראה, תראה בשטח.

אני אומר לך אני אדם נטול פניות. עתידי מאחוריי בתחום המוניציפאלי. אני לא מתכנן להתמודד בבחירות הקרובות, גם אם אצא זכאי. תרמתי תרומה משמעותית במשך 20 שנה וזהו. השתדלתי בתקופה שהייתי פעיל יותר לדאוג לפיתוח ולשגשוג של העיר ואני יכול להגיד בפה מלא שהתכנית הזאת היא בשורה לעיר.

כמה מה-30,000 הדירות המתוכננות ייבנו ברבעים ג' או ז'?

בשוליים.

אז מדוע, בכל זאת, ההתגייסות שלכם חברי המועצה החרדים היא נחרצת? לא סתם הגעת לישיבת הנהלת העיר אחרי, שבמשך קדנציה שלמה כמעט ולא ראינו אותך גם לא בישיבות המועצה.

ההחלטה באופן אסטרטגי התקבלה היום והיא: 25% מכלל הדירות שעתידות להיבנות יהיו מיועדות לאוכלוסייה של דתיים-חרדים, עם יותר שטחי ציבור ויותר בתי כנסת. השכונה החרדית במהותה צורכת יותר מוסדות ציבור מאשר שכונה חילונית. צריכים מגוון בתי כנסת, אנחנו מכירים את המורכבות.

מבחינת שטחי הציבור ביתר במקומות, פרט לאוכלוסייה החרדית, האם התרשמת שיש עבודה רצינית בעניין? נתנו לזה מקום בתכנית הגג?

בהחלט. יש חשיבה אסטרטגית בעניין. למשל ברובע הנחל- זאת דוגמא אחת של 3,500 יחידות דיור. לפני 10 שנים היה לי וויכוח עם חברי המועצה אם צריך להגדיל את אשדוד או לא. אני טוען, שבעבר בעלי העסקים הקטנים קרסו חדשות לבקרים ועכשיו אנחנו רואים יציבות. ככל שהעיר גדלה יש יותר צרכנים. הילדים שלנו בורחים לאשקלון. אשדוד הקימה מושבות ביבנה, גן יבנה, אשקלון – מה קרה?. סיימו את עתודת הקרקעות מבלי לבנות חדשות.

כבר היום אין מספיק מוסדות ציבור –רבעים שלמים ללא מתנ"סים (סיטי, טו'), מחסור במוסדות החינוך ועוד. כבר היום, בשביל לרשום ילד למוסד חינוכי מסוים, צריך קומבינות ולפעול בדרך לא דרך. יש מחסור כבר עכשיו אז כיצד יינתן המענה לעוד 30,000 בתי אב שיוקמו כאן? לעניות דעתי, החברה העירונית לא מנוהלת כראוי וצריכה לעבור מתיחת פנים משמעותית.

אני מסכים איתך בעניין החברה העירונית. בעברי, הייתי מנכ"ל אל המעיין – התנועה החברתית של תנועת ש"ס בשנים 96-99. שם, נולדה בי האבחנה שתוחלת החיים של פרויקט הוא 5 שנים ויכול להיות גם של משרה.

לדבריך, אתה מסכים שראש עיר צריך לכהן 2 קדנציות ולא מעבר?

אין ספק. אני בעד.

אתה חושב שיחיאל לסרי צריך להתמודד לראשות העיר פעם נוספת?

יחיאל לא צריך להיות האפיפיור של מדינת ישראל. את שואלת אותי – האם צריך ששרים, חברי כנסת, ראשי ממשלות, ראשי ערים –  יכהנו מקסימום 2 קדנציות? אני חד משמעית חושב ככה.

אני חושב שיחיאל הוא הראוי והנכון ביותר לעיר אשדוד ואני לא מהחברים שלו.

למען האמת, בבחירות את אף פעם לא בוחרת את מה שאת רוצה אלא את מה שיש.

אולי לא נאמרה המילה האחרונה ועוד יצוצו מועמדים ראויים יותר לראשות העיר.

הלוואי. אני לא רואה אחד כזה באופק. אני מסתכל על עכשיו ובסך הכל יחיאל זה בן אדם. העשייה של יחיאל למען העיר היא גדולה.

בוא באמת נדבר על העשייה של ראש העיר למען הציבור החרדי, אותו אתה מייצג. לא קיבלתם כמעט שום דבר ממה שדרשתם : עסקים ממשיכים לפעול בשבת, הביג, הסטאר סנטר פועלים באין מפריע, הילדים שלכם ממשיכים ללמוד בקרוואנים (עניין חמור כשלעצמו בכל מגזר), חילול שבת בפרהסיה גם במוסדות ציבור כדוגמת המשכן שצילמנו שם פעילות בשבת. בנייה במתחם "החרגול" – עוד אין הכרעה. מה בכל זאת עשה למענכם יחיאל? על פניו נראה, שלא הצלחתם לקדם נושאים עקרוניים ומשמעותיים לכם.

לגבי הציבור החרדי – כהורה לילד שלומד בקרוואן ארצה, שהילד ילמד בכיתה נורמלית זו שאיפתי מהעירייה; הילד שלומד בכתה בנויה – ארצה עבורו כתה מפותחת עם מחשבים וכן הלאה. בעיר כמו אשדוד המצב מאוד מורכב , אוכלוסייה מגוונת מכל הסוגים. מורכב לדרוש מראש עיר בגלל שאנחנו 10 מנדטים לתת לנו דברים. יש לנו המון פרויקטים. מענה בתחום החינוך – היום, ילד חרדי מקבל כמעט כמו ילד בחינוך הכללי. הקרוואנים זאת מכת מדינה ולא רק באשדוד. לבנות כיתת לימוד עולה 750,000 ₪. מי שמממן זה משרד החינוך ותקציבו מוגבל. ככל שהמצב הכלכלי טוב יותר, כך מגדילים את כמות הכיתות.

לא ראיתי שראש העיר נלחם על זה

את טועה. יחיאל נפגש מספר פעמים עם שר החינוך ומנהל הפיתוח והצליח להביא 200 כיתות לחרדים הקדנציה הזאת וחסרות לנו עוד 100.

דרשתם ולא קיבלתם.

לא הכל תלוי בראש עיר ובעירייה. יש בתי משפט, פסיקות.

חמור מאוד שהמשכן פותח את שעריו בשבת ועושה הכנות למופעים. אני לא ידעתי על זה. זאת פעם ראשונה שאני שומע על זה ובכל מקרה, ראש העיר נזף במארגנים נזיפה חמורה. זאת נקודה ששווה לטפל בה. בעיר מעורבת, אי אפשר לקחת הכל באופן קיצוני. אני לא אתן למצב של חילול שבת להיות בפרהסיה. ארגנו הפגנה וצעקנו. מי שמחליט מה עלינו לעשות הם הרבנים. הם נותנים לנו את הקווים האדומים.

הקו האדום שלכם אמור להיות שבת, לא?

לא בהכרח.

מה עמדתך בעניין הסוגיות המשפטיות שעומד הציבור שלכם בעניין סגירת מרפסות ומתחמי כביסה? הבטחתם להם תיקון 20 שיאפשר להם בניה של חדר נוסף ומרפסת ולא קיימתם. האמירה של הציבור שלכם אומרת: "מקלים עם הקבלנים ומתעקשים אתנו, הקטנים, בעלי המשפחות".

במערכת החינוך קיבלנו תגבור משמעותי חשוב מאוד. על אף שיש ילדים שלומדים בקרוואנים, לא הכל תלוי בעירייה. הקרוואנים זאת מצוקה שצילקר יצר ולסרי מתקשה לפתור. זה תלוי במשרדי ממשלה, משרד החינוך. העיר מנוהלת טוב. יותר נקייה. מי כמוך יודעת שניקיון זה 24 שעות ביממה. מלכתחילה לא האמנתי שייתנו לבצע את סגירות המרפסות. מי שחשב שזה יהיה פשוט לא מבין עניין.

גם בעניין הזה, עושה רושם, שטובת הקבלנים עדיפה על פני אינטרס התושבים. אבל לא נרחיב בנושא. הציפייה מפקיד עירייה בכיר ובטח מנבחר ציבור היא לדאוג שהאדם הראוי יישב בכיסא ולא אף אחד אחר. שהאינטרס של התושב ייוצג ויתועדף תמיד.

אני חייב להגיד לך שאני פעלתי כך כאשר הייתי הממונה על הרווחה. אדם לא ראוי ישב בתפקיד ואני דאגתי להזיז אותו משום שברווחה צריכים אנשים עם אנושיות, עם רגש.

קצת על כתב האישום שעומד בימים אלו כנגד הרב עמרם כנפו

בעבר, עו"ד אבי חימי היה עורך הדין שלך. ציינת שאין לך כסף לממן עורך דין אז איך שכרת את שירותיו של עו"ד חימי (יקר)?

עו"ד חימי כבר לא עורך הדין שלי. ביקשתי מבית הדין לייצג את עצמי וסורבתי ועל כן מינו לי עורך דין מהסנגוריה הציבורית. האמת שלי היא פשוטה. אין פה מצב אמצע.

הקבלנים, שהיו שותפים לכתבי האישום האחרונים, "מכרו אתכם", הפוליטיקאים. כמעט כולם סגרו עסקאות טיעון והודו שנתנו לך כסף. איך תוכל להגיד עכשיו שלא קיבלת?

אף אחד לא אמר: "אני נתתי". אל תתבלבלי. אני אתמודד עם האתגר שהקדוש ברוך הוא הציב בפניי ובע"ה, אנצח. אני יהודי מאמין. אם זה קרה לי – זה מגיע לי.

אף אחד לא הודה במה שהפרקליטות רצתה שיודה. אני הוצאתי חשבונית , דיווחתי ושילמתי מיסים.

עמרם כנפו: קבינט הדיור בראשות שר האוצר אמרו: "לא לקחנו את הציבור החרדי בחשבון. למה? אין סיבה ממשית. הח"כים החרדים זעקו גוועלד והאשימו אותם בסחטנות, שלא בצדק. היום, הצלחנו בישיבה להכניס את האוכלוסייה החרדית לתכנית הדיור באשדוד. מה שילד חילוני מקבל כבדרך שבשגרה, ילד חרדי חייב נציגים בכנסת. זה לא בסדר אבל זה המאמץ הנדרש".

האם תתמכו ביחיאל לסרי בבחירות הקרובות?

לא יודע. הסוגיה הזאת עוד לא עלתה לשולחן. עדיין מוקדם. אנחנו לא מכריזים עדיין על תמיכה.

זה אומר שאתם לא מרוצים, אחרת הייתם כבר מכריזים, לא?

ברמה האישית, אני אמליץ ליו"ר ש"ס ולמועצת חכמי התורה רק על יחיאל לסרי. יכול להיות שאם יבואו מועמדים נוספים, נציג אותם ואז יוחלט אם לפגוש אותם. מניסיוני, לסרי הוא הטוב ביותר לעיר היום. גם כשאני הולך לחייט ונותן לו את הבד היקר ביותר והוא גוזר אותו – בסוף יוצאת חליפה מהודרת. לא ניתן לשפוט ראש עיר על אמצע תהליך. ברגע שפרויקט התחבורה יסתיים – נדע אם היה טוב. לסרי הוא בן אדם. גם הוא יכול לטעות.

על פרויקט הפרדת הפסולת השליכו לפח קרוב ל-80 מיליון שקלים. אם אני זוכרת נכון, זה בדיוק התקציב שיעזור לכם לבנות 100 כיתות כדי ששום ילד לא ילמד בקרוואן – נכון. גם שם אמרו: "חכו. זה יהיה מדהים"?

המשרד לאיכות הסביבה היה פזיז בפרויקט הזה. אשדוד היא חלוצה של כל מערכת הניסויים של מדינת ישראל. אם אני אדע על שחיתות – אעשה הכל כדי לבער אותה אבל זה לא התפקיד שלי. התפקיד שלי הוא לדאוג לעשייה ציבורית. אם אני מזהה אנשים שפועלים מתוך שיקולים זרים – אהיה הראשון לזעוק. גם אם הייתי משכנע את לסרי לא לעשות את פרויקט הפרדת הפסולת – הוא היה מבצע. אז לא היה מועיל. הקונספט של תחנת המעבר נכשל, לצערי, מכמה סיבות וזה לא המקום לפרט אותן. הייתה לי דעה מוצקה בעניין ושתקתי, כי בתקופה הזאת החלטתי להוריד פרופיל. האופוזיציה לקחה אותי והפכה אותי למושחת, שלא בצדק. כספי ציבור זה הערך הקדוש ביותר, בעיניי. לכן, בעירייה יש תקופות שחייבים להיות מעורבים בהכל ויש תקופות שמתמקדים בתחום מסוים.

אני ממונה על מנהל תפעול? לא. אז אני לא מתערב במה שקורה שם.

בקדנציה הקודמת – עניין אותי כל דבר.

ראש מנהל התפעול, על אף הכישלון של הפרדת הפסולת שהוביל, ועל אף חוסר ההתרוממות של העיר מבחינת ניקיון ממשיך להיות בתפקידו וגורם נזק לעיר. מה עמדתך?

לא כל בחירה הייתה מצוינת. אי אפשר לתקן את העולם. כשאני הייתי ממונה על הרווחה פעלתי אחרת. הזזתי הצידה את מי שלא התאים לתפקיד. בעירייה, לא כל העפרונות מחודדים – מה לעשות?

בדוק גם...

באים לקראת החרדים: המחיצות בחוף הים הורחבו במטרה לשמור על הצניעות

גורמים בעיריית אשדוד החליטו לבוא לקראת המגזר החרדי בעיר, והאריכו את המחיצות בחוף הים, במטרה …

שינוי גודל גופנים