לאורו נלך: האם הצליח אילן בן עדי להשתלט על ועד העובדים בעיריית אשדוד?

פונקציית ועד העובדים בעיריית אשדוד, לדעת רבים, מזמן כבר לא מעניקה כתף תומכת כנה לעובדים אשר נמצאים בקונפליקט מול הנהלת העיר. בעל הכוח העיקרי בעירייה – אילן בן עדי, מנכ״ל העירייה – בחוכמתו הרבה, הצליח להניח את ידו גם על זרוע ועד העובדים, לכאורה. עושה רושם, כי היכן שנציב הכבאות דדי שמחי, לא מצליח לפעול, בן עדי עושה בית ספר של ממש. ומה יהיה על עובדי העירייה? 

מקרה נציב הכבאות דדי שמחי מול נציג ועד העובדים והמאבק שלהם מאז כניסתו של שמחי לתפקיד, גרם לזעזוע עמוק אצל רבים, כאשר שיווק הסכסוך בתקשורת עמד על ״שלום הציבור לפני הכל״ וניסה, בחלק מהפרסומים, להציג לכאורה את איש הוועד כמתנגד לביצוע אימונים. האמת היא, שהעובדה שכוח הוועדים הולך ופוחת ובמקרים מסוימים כלל לא קיים, מציירת תמונה עגומה למדי של מצב השכירים במשק במדינת ישראל. 

עיריית אשדודדוגמה לוועד רופס, לכאורה, מול הנהלת העיר

בשנים האחרונות, מאז מינויה של איריס נפתלי ליו״ר ועד העובדים נראה, כי רבים מעובדי העירייה מלינים, כי אין כתובת ממשית לפנות אליה במקרים של בעיות מול הנהלת העיר, לכאורה. 

יש הטוענים, כי ועד חזק משמעותו קושי להנהלה לנהל את הארגון, אולם נוטים לשכוח, כי ועד חזק פירושו גם הטבת תנאים לעובדים, תחושה טובה של העובדים עם הגיעם למקום עבודתם המכבד אותם ואת פועלם וכן תחושת ביטחון, שבמידת הצורך ואם תתגלה בעיה, יהיה לעובד מי שייצג אותו ויהיה שם בשבילו.  בעיריית אשדוד,כאמור, נראה, כי המצב שונה בתכלית מזה של ארגון הכבאים.

כוח לוועד העובדים הנבחר על ידי העובדים? או על ידי איש אחד ויחיד?

צריך לזכור, כי ועד העובדים נבחר על ידי עובדי הארגון בבחירות חופשיות, על פי רוב. הרציונל אומר, כי במידה והעובדים לא יהיו מרוצים מפעילות הוועד, אזי זה יוחלף בהזדמנות הראשונה על ידי העובדים. באופן הזה, הכוח מבוזר בידיו של כל עובד באמצעות פתק ההצבעה שהוא זכאי לשלשל לקלפי ביום הבחירות. החלופה לוועד חזק הוא הנהלה חזקה. במקרה של עיריית אשדוד, גם כאן יש אדם אחד חזק במיוחד – אילן בן עדי, מנכ״ל העירייה – אשר, מסתבר, כי בידיו הכוח הבלעדי לניהול העיר, לכאורה. בן עדי הוא איננו נבחר ציבור ומי שבחר בו וגם נלחם על הישארותו הוא ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי. בהתאם לדבריו של בן עדי, על אף ההתניה של תמיכת חלק מהמפלגות בלסרי לראשות העיר בכך שיזיז את המנכ״ל מתפקידו, החליט לסרי להשאירו ״אפילו במחיר של לאבד את הזכות לכהן כראש העיר״, כדבריו של בן עדי. האם נכון יהיה לתת בידי אדם אחד, שאיננו נבחר על ידי העובדים או מי מהציבור הרחב, את הכוח הבלעדי לניהול העירייה? 

בן עדילסרי : קשר בלתי נפרד המעורר תהיות

הקשר הבלתי נפרד, לכאורה, של לסרי עם בן עדי , מעורר אף הוא תהיות ושאלות. 

היתכן, כי הקשר בין השניים הוא כזה חזק, עד שלסרי יהיה מוכן לוותר על כסא ראש העיר? הרי הדבר מנוגד לכל היגיון פוליטי. ידוע, כי פוליטיקאי עסוק בדבר העיקרי, שהוא להשאר בתפקידו כמה שיותר זמן ולהיבחר בפעם הבאה שוב. אם כך, אמירתו של לסרי, לדבריו של בן עדי בנאום בפני מועצת עיר, מעוררת שאלות גדולות מאוד ואולי עד כדי מחשבות עמוקות על סוג המידע הזורם בין השניים. 

אם כך, בידי מי עדיף שיהיה כוח? אילן בן עדי או איריס נפתלי?

השאלה הזו די ריקה מתוכן, הואיל והתשובה עליה ברורה וחד משמעית. הכוח הבלעדי נמצא בידיו של בן עדיֿ וכי לא ברור מדוע נפתלי נשארת בכלל בתפקידה, שכן חלק מהעובדים מתלוננים על כך, שבסכסוך מול הנהלת העיר – אין למי לפנות. אז לשם מה נותרת פונקציית ועד העובדים? דבר מינויה של נפתלי כיו״ר ועד העובדים, על אף הרשעתה בפלילים בהתאם להודאתה בעבירות חמורות שביצעה, מעוררת תהיות ושאלות אף היא. ולא פחות תמוהה היא ההחלטה שלא לצאת לבחירות נוספות לוועד העובדים – מדוע ולמה? גם כאן, אומנם אי היציאה לבחירות נערכה בהתאם לתקנון ולחוק, אבל היו עובדים, שהיססו להביע את עמדתם בזמן אמת ולא רצו להתמודד לוועד, אבל מאידך, המתינו לזמן בו יוכלו להשפיע בכוחם הדל, ולשנות את הרכב הוועד. מדוע קיימת האופציה בכלל לא לצאת לבחירות? בימי שלטון בן עדי-לסרי בעיריית אשדוד ידוע, כי הפחד והאימה הינם דיירים קבועים במסדרונות העירייה בקרב חלק מהעובדים, לפחות, והרי דווקא במקום כזה טוב היה אילו היו יוצאים לבחירות, כמתבקש ואולי אף מצליחים לרענן את השורות אולי עד כדי החלפת יו״ר ועד, מי יודע? 

אז מה עדיף, ועד חזק או הנהלה שולטת באופן בלעדי? עובדים מרוצים או כאלה המגיעים בחשש מה למקום עבודתם?

יו״ר ועד העובדים איריס נפתלי בחרה לא להגיב לטענות כלפיה

אולי תתעניין ב...

סיוע הציבור באיתור הנעדרת אריאלה פרס|שתפו

משטרת ישראל מבקשת את עזרת הציבור באיתור הנעדרת אריאלה פרס בת 33 תושבת אשדוד . …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים