הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

כמו שדרות ובית שאן: אשדוד דורגה 5 במדד החברתי-כלכלי|עירייה עשירה ותושבים עניים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אתמול את המדד החברתי- כלכלי, כאשר אשדוד מדורגת באשכול 5 מתוך 10 בדיוק כמו אשקלון (שעלתה), שדרות ובית-שאן.

 

הגרסה החדשה של המדד, שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), מבוססת על נתוני 2015, בעוד הגרסה הקודמת שפורסמה לפני כשנתיים התבססה על נתוני 2013. הלמ"ס דירגה 255 רשויות מקומיות ועוד 982 יישובים שאינם מהווים רשות מקומית עצמאית, ומשתייכים למועצה אזורית. לכל יישוב מחשבת הלמ"ס ציון, ולפי הציונים ממוינים היישובים לעשרה אשכולות – מ-1, הנמוך ביותר עד 10. גם במדד שנבדק נכון לנתונים של 2013 ופורסם בשנה שעברה, קיבלה אשדוד את הדירוג 5 ועל כן, נותרה ללא שינוי. מדובר בדירוג של מצב האוכלוסייה בכל עיר.

הדירוג מתבסס על מאפיינים חברתיים-כלכליים של האוכלוסייה בכל יישוב – ואינו משקף את מצבה הפיננסי של הרשות המקומית. הוא מחושב לפי שקלול של ההרכב הדמוגרפי, רמת ההשכלה והחינוך, רמת החיים ונתונים על תעסוקה וגמלאות. המדד מתבסס על משתנים כמו הגיל החציוני, שיעור המשפחות שלהן ארבעה ילדים או יותר, מספר שנות הלימוד הממוצע של בני 25-54, שיעור המשתכרים מתחת לשכר המינימום, שיעור המשתכרים יותר מכפליים השכר הממוצע, שיעור הקשישים מקבלי השלמת הכנסה, ואפילו המספר הממוצע של ימי שהייה בחו"ל.

חינוך! חינוך! חינוך!

העובדה, שאשדוד מדורגת במדד חברתי-כלכלי זהה לעיירות פיתוח עד לא מזמן כמו: שדרות ובית-שאן וכמו העיר אשקלון מראה לנו באופן ברור, כי מצב החינוך בעיר נמצא במצב לא טוב. הרשות העירונית באשדוד הינה מהעשירות במדינה אבל המדד החברתי-כלכלי של התושבים פה נמוך מאוד. שלא כמו בערים אחרות, שם גם הרשויות המקומיות לא סובלות מעודף תקציב, כאן באשדוד אין שום סיבה לחלוק מדד זהה עם תושבי הערים אשר אין חולק, כי הפוטנציאל בהן איננו מתקרב לאשדוד.

עוד המדד מבשר לנו, כי תושבי העיר אשדוד אינם מרוויחים שכר גבוה כמו בערים גדולות אחרות. נקודה זו הינה חשובה ומשמעותית ביותר, שכן דאגה למקומות תעסוקה הולמים, שידול מפעלים גדולים להקים אותם כאן בעיר ועידוד היי-טק הינה בגדר הסמכות העירונית בהחלט.

 

קרדיט תמונה: דוברות עיריית אשדוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.