כל מה שרציתם לדעת על מימון הבחירות – למי מגיע וכמה?

הבחירות לרשויות המקומיות, עתידות להתקיים ביום: .30.10.18  הספירה לאחור החלה והמועמדים כבר החלו לרוץ את ריצת המרתון שתסתיים בעוד מספר חודשים.

 

מערכת "אשדוד היום" העמיקה בנושא ומביאה מידע חשוב לקראת הבחירות בעבור הקוראים היקרים. זהירות – לאוהבי הפוליטיקה בלבד.

כתבה ראשונה מתוך סדרת כתבות אשר יעניקו מידע חשוב לקראת הבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר.

סקירה בעניין החידוש במימון בחירות לאור תיקון 13 לחוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות), תשנ"ג-1993

נביא סקירה קצרה בעניין התיקונים, שנערכו לאחרונה בחוק לגבי סכום מימון הבחירות לו זכאיות סיעות המתמודדות בבחירות. חוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות), התשנ"ג-1993 מסדיר את ההגבלות המושתות על מועמדים, רשימות וסיעות במימון הממלכתי עבור מערכת הבחירות, ובהגבלות בקשר להוצאות ולהכנסות. נערכו שינויים מהותיים במימון למשל סיעות המעמידות מועמדים לראשות העיר, זכאיות לתוספת ולא רק רשימות המעמידות רשימה למועצה, וזאת, בין היתר, לאור תיקוני חוק המימון בשנים 2014 ו-2016.

סכום המימון הכולל באשדוד – 9,688,000 ש"ח

בהתאם לאמור בסע' 3 לחוק המימון, יחידת חישוב העדכנית, החל מתיקון החוק, תהיה 56 ₪ לכל בעל זכות לבחור, ובהתאם לסע' 4 יעודכן הסכום בהתאם לעלית המדד. בהתאם לאמור בסע' 6-5 לחוק המימון, סכום המימון הינו מכפלת יחידת החישוב במספר בעלי הזכות לבחור באותה רשות מקומית.

למשל באשדוד, בבחירות 2013 היו 173,000 בעלי זכות הצבעה; כמות המושבים במועצה עמד על 27 ולכן סך המימון הכולל בכל אשדוד עמד על 9,688,000 ₪.

 

כמה כסף שווה מנדט אחד לסיעה?

סכום המימון, שיינתן לסיעה בבחירות נקבע בסעיף 7 לחוק ומחולק בין מימון עבור הישגי סיעה ומימון למועמד לראשות הרשות. סכום המימון בגין הישגי הסיעה בבחירות הינו כדלקמן:  זכתה סיעה במנדט אחד לפחות – תקבל מימון בסך סכום המימון הכולל לרשות מחולק במספר חברי המועצה שנבחרו באותה רשות ומוכפל במספר נציגי הסיעה שנבחרו.

למשל באשדוד, קיימים 27 מושבים במועצת העיר, כאשר סיעה זוכה במנדט אחד, יעמוד סך המימון לסיעה על כ – 358,815 ₪. אם קיבלה הסיעה 3 מנדטים יעמוד סכום המימון על 1,076,000 ₪.

 

מה קורה, מבחינת מימון, אם סיעה לא הצליחה להשיג מנדט?

במידה ולא זכתה הסיעה במנדט אחד, אך זכתה בלמעלה מ%50 מהמודד )סך כל הקולות הכשרים של הרשימות המשתתפות לחלק במספר חברי המועצה העומדת לבחירה) – תקבל הסיעה %60 מסכום מימון למנדט אחד. במקרה של אשדוד, תקבל אותה הסיעה 215,289 ₪.

 

תוספת בגין ייצוג לנשים

הוחל סעיף חדש לחוק ולפיו סיעה, שלפחות שליש מבין חברי המועצה שנבחרו ומכהנים מטעמה במועד פרסום דו"ח מבקר המדינה על חשבונות הסיעה, הם נשים – תקבל %115 מסכום המימון הכולל שמקבלת הסיעה.

לדוגמא, במידה וסיעה תזכה ל-3 מנדטים ואחת מחבריה תהא אישה, תזכה הסיעה למימון נוסף בסך 161,400 ובסך כולל של 1,237,400 ש"ח (במקום 1,076,000 ₪).

הטבה זו מראש לא תינתן למפלגות החרדיות אשר מראש לא מציבים נשים ברשימות שלהן בכלל (גם לא ברמה הארצית).

מערכת "אשדוד היום" תוהה מי מבין הרשימות האחרות מראש תוותר על תוספת המימון המכובדת ולא תציב אישה בשלישיה הראשונה. האם הסיעות 'סובלות' מעודף תקציב? או שמא גם החוק הזה, שאמור לעודד ייצוג של נשים במועצות הערים לא מצליח לפרוץ את 'החונטה' הגברית השלטת שם ביד רמה ובזרוע נטויה. תדענה נשות העיר אשדוד לשים לב לרשימות אשר מראש אינן מציבות נשים בשלישיה הראשונה ותחשובנה, מי יוכל לייצג אותן ואת רצונותיהן בכבוד?

כל כך הרבה נושאים עירוניים חשובים מראש לא מועלים לדיון במועצת העיר הואיל והם פשוט לא מעניינים את הגברים במועצה.

 

ראש העיר הנבחר יזכה במימון נוסף של עוד כמיליון ₪

בנוסף למימון כנגזרת מהמקומות במועצת העיר, מוענק מימון חדש נוסף בגין הישגי המועמד לראשות הרשות מטעם הסיעה בבחירות, כדלקמן: נבחר המועמד מטעם הסיעה לראש הרשות ו/או היה מועמד יחיד לראשות הרשות – תקבל הסיעה מימון נוסף בסך של 9.5% מסכום המימון הכולל בעיר. כלומר, באשדוד יזכה ראש העיר הנבחר בתוספת של עוד  920,360,000 ₪.

 

תוספת בגין הישג ניכר – בוודאות לא יהיה באשדוד

אם נבחר המועמד מטעם הסיעה לראש הרשות והוא קיבל מעל ל-60% מהקולות הכשרים ועד ל- %80– תקבל הסיעה מימון נוסף ביחס הבא: מספר הקולות הכשרים שקיבל המועמד לחלק במספר כלל הקולות הכשרים שניתנו למועמדים לראש הרשות, כפול סכום המימון לחלק ב-6.

לדוגמא, אם מועמד כלשהו באשדוד יזכה ל-70% מסך הקולות, תזכה הסיעה במקרה זה למימון נוסף בסך של:

9,688,000 ₪ * 70% לחלק ב-6 = 1,130,266 ₪

הסכום הזה של מעל מיליון ומאה אלף שקלים – לא צפוי להגיע לשום מועמד לראשות העיר באשדוד הואיל וקלושים הסיכויים של מישהו להגיע להישג מעל 60% מהקולות. בבחירות האחרונות (2013), הגיע לסרי ל- 53% מהקולות והישג זה היה לפני 'מחאת השבת' ובטרם נעשו שגיאות אחרות. על כן, הערכה שלנו היא שהפעם יהיה קשה פי כמה להגיע להישג חד משמעי זה ואילו אכן יצליח מישהו להגיע להישג – יהיה זה בניגוד גמור למה שהשטח מדבר.

 

 

 

מה יהיה המימון למועמד לראשות העיר שלא יצליח לקטוף את ההישג?

גם כאן חשב המחוקק על מימון בהתאם להישג היחסי של המועמד לראשות העיר. זה מקרה שעשוי להיות נפוץ יותר מהקודם שהזכרנו – תשלום בגין הישג למפסיד גם ללא זכיה בבחירות  במידה ומועמד זכה בלפחות 25% מהקולות הכשרים ולא פחות מזה, תקבל הסיעה מימון נוסף (גם אם לא זכה) ביחס הבא :

מספר הקולות הכשרים שקיבל המועמד לחלק במספר כלל הקולות הכשרים שניתנו למועמדים לראש הרשות, כפול סכום המימון (על פי סע' 6 לחוק), לחלק ב-6 .

לדוגמא באשדוד:

זכיה של מועמד ב-30% מהקולות אך הפסיד, כי אחר זכה ביותר קולות:

9,688,000 ₪ * 30% לחלק ב6 = 484,400 ₪.

כלומר, מספיק שמועמד/ת לראשות העיר יצליחו לעבור את רף 25% התמיכה בהם וכבר יגיעו לסכום החל מ-400,000 ₪ ומעלה ביחס לאחוז שהצליחו להגיע אליו. לא רע.

כמויות הכסף הן אדירות ועשויות להצביע על רשימות מסוימות אשר מגישות מועמדות למועצת העיר וגם כאשר הן יודעות שאין להן סיכוי להיבחר, עדיין הן מקוות להגיע לפחות ל60% המימון המגיע להן במידה ויצליחו להשיג מעל לחצי מנדט. עם זאת, 'הכסף הגדול' נמצא בין המועמדים לראשות העיר, כאשר הנבחר מהם יקבל עוד כמיליון שקלים, נוסף על המימון למספר המנדטים שיצליח להביא.

 

אולי תתעניין ב...

רוכב אופניים חשמליים נפצע קל בתאונה

מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה מסניף אשדוד הוזעקו לרחוב אחיעזר באשדוד בעקבות דיווח שהגיע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים