ישיבות מועצת העיר: מִנְזָר השתקנים? ״זיקית״ של צ׳כוב? או אולי עלובי החיים?| חובת קריאה

בחרתם את חברי המועצה והאמנים שהם ידאגו רק לציבור? הצחקתם אותם. חשבתם שהם פועלים רק למענכם? תחשבו שוב. לאחרונה, ישיבות מועצת העיר עשויות לזכות לתואר ״מנזר השתקנים״, כאשר הרוב מכריע של חברי המועצה כלל לא משמיע את קולו.

בבחירות אחרונות, נכנסו לתפקידם 29 חברי מועצה, מתוכם 18 חדשים, שיתכן וזמן הלימוד טרם הסתיים בעבורם אך האחריות רובצת על כתפיהם מהיום הראשון שבו נבחרו לכהן כמשרתי ציבור. ההרתעה הישירה לנבחרי הציבור – יידע כל נבחר ציבור, בכיר ככל שיהיה, שאם יתגלה שהוא לקח שוחד, רימה, או הפר את אמון הציבור, מערכות החוק יבואו עימו חשבון; וגם בדרך של הרתעה עקיפה – יידע כל איש ציבור שחושב לבצע עבירה – לעולם לא תוכלו לסמוך על איש משותפיכם, עוזריכם, או הקרובים לכם ביותר, שלא יסגירו אתכם באחד הימים. תשאלו את חברי המועצה מהקדנציה הקודמת, שהסתבכו בפלילים בפרשת שחיתות גדולה ומביכה שסיקרה גם ברמה הארצית.

ב-30 באוקטובר 2018, בחרה העיר אשדוד ראש עיר וכן את חברי המועצה. 18 חברי מועצה חדשים נכנסו לתפקידם במועצת העיר כמשרתי ציבור וכאחראים באופן ישיר ואישי על הנעשה בעיר וכן על התנהלותם.

11 חברי המועצה הוותיקים: ד״ר יחיאל לסרי, גבי כנפו, אבי אמסלם, חיים אמסילי, משה בוטרשוילי, הרב אפרים ובר, שמעון כצנלסון, ולדימיר גרשוב, גרשון פלדמן, אלי לחמני, הלן גלבר.

18 חברי המועצה החדשים: הרב מני אזולאי, הרב דוד טויטו, הרב אהרון כהן, הרב אברהם דרעי, שרון מרק, ד״ר אפרת אוחיון, עו״ד אלי נכט, עו״ד אלכסנדר אוברפלד, הרב יחיאל וינגרטן, הרב שמואל שוק, הרב אברהם פלר, יניב קקון, מאיר אברז׳ל, עו״ד חנוך דרך-ארליך, סטלה וינשטיין, עו״ד אורית אלמוזלינו, עו״ד אופיר לסרי, לינה קרצמן.

מתרחקים ממצע הבחירות וכך גם מהכבוד האבוד

לצופה מהצד בישיבות מועצת העיר וכן מהמתפרסם בחלק מאמצעי התקשורת נשקפת תמונה די מביכה של מועצת העיר. שקרים בכל מיני צבעים, בריתות, בגידות, אינטרסים אישיים, הבטחות סרק שאפשר לראות בנקל במצעי הבחירות ששווים כעת כקליפת השום, ובעיקר אגו. חשבנו שהאגו שמנע מתושבי העיר החלפת השלטון, כפי שרצו אותו 58.5% מתושבי העיר שיצאו להצביע לאלטרנטיבות שעמדו מול ראש העיר , כבר לא איתנו אבל בצפייה מהצד במועצת העיר ומההתנהלות נראה, כי הוא עדיין כאן, חי ובועט. כל אותם חברי מועצה, שכולם רואים ומבינים, כי הם מתהדרים בתארים שונים (ויש שיגידו אף משונים) מבלי שעומד מאחוריהם דבר וחצי דבר – תואר לשם התואר העצמי ותחושת הגבהות המלווה עימו. דווקא חברי המועצה, שרודפים אחר הכבוד, תמהים מדוע הכבוד מתרחק מהם, אלה שאיבדו מזמן את העקרונות, את ההיגיון, את ההבטחות שפיזרו לבוחרים שלהם מציגים לעיני כל את ההצגה שממשיכה להיות אקטואלית תמיד: ״עלובי החיים״ של ויקטור הוגו.

עצת זהב לחברי המועצה: אל תהיו בובות מריונטה של איש

חלק מחברי הקואליציה מנסים בכל כוחם להראות עשייה לצד הצבעות במועצה, העלולות להראות לעיתים לצופה מהצד די אוטומטיות ואולי אפילו בלי חשיבה מעמיקה, בטח כאשר הן נוגדות כל עיקרון בסיסי אשר על בסיסו נבחרו הנציגים. ״מה שקורה לפני הישיבה זה המעניין״ – משפט אשר אנו נתקלים בו לא מעט ולא מצליח להפחית מתחושת הקבס שהוא מעלה. הההתרחשויות לפני הישיבה, הצבעה על אף שאין בידי המצביעים את כל המידע הדרוש כל אלה לא מפחיתים מהאחריות הרובצת על כתפיהם של הנציגים עצמם. לא על ״מקורביהם״, לא על ״שולחיהם״, לכאורה, אלא עליהם בלבד ולא רק מההיבט הציבורי ואיך שהציבור יתפוס את רפיסותם, לכאורה, אל מול החלטות הנראות תמוהות אלא גם בעיני רשויות החוק והצדק. נבחרי הציבור הם הראשונים שיצטרכו וייתנו את הדין על מעשיהם.

קואליציה סדוקה ולשונות הזיקית

כל ההתרחשויות הללו בקואליציה הסדוקה, אשר נראה, כי היא שקטה אך זה רק השקט שלפני הסערה שקיימת ועוד תפרוץ החוצה, יכולים להזכיר את החיה הכי צבעונית שיש. הזיקית. הזיקית מחליפה את צבעה בהתאם לטמפרטורה, בהתאם למצבה הנפשי ובהתאם לאיתות החברתי שהיא מקבלת.  כמו חברי המליאה, גם הזיקית מחליפה את הצבע כחלק מההסוואה, אבל לא תמיד היא מצליחה להעלים את מקומה. כאשר הזיקית מאוימת או מפחדת, היא תהפוך לשחורה או לחום כהה או פשוט תצא החוצה רגע אחד לפני ההצבעה. במצב שהיא נינוחה, לא לחוצה, היא תהיה ירוקה, בכל מקרה היא תמיד תגוון את הופעתה בצבעים שונים. קודרים ושמחים. מומחים טוענים, כי הצבע האמיתי של הזיקית אינו ידוע עד היום. אבל לא צריך מומחים בתחום כדי לדעת , כי הלשון של הזיקית ארוכה מאד, בערך פי שניים מאורכה. כולל הזנב. מספיק ארוכה כדי לאפשר לה להיות, כמעט בכל מקום. 

זיקית מתוך האתר PIXABAY

״זיקית״ של צ׳כוב – שינוי עמדות באופן קיצוני ונלעג

הסופר והמחזאי הרוסי הנודע, אנטון צ’כוב, כתב את הסיפור ״זיקית״, בשנת 1884. הסיפור הוא סאטירה, המעלה את נושא אי-השוויון בין המעמדות לסדר היום. הוא מציג את פחדו של האדם בפני סמכות, בפני אדם בעל מעמד גבוה יותר, התנהגות המביאה לידי שינוי עמדות באופן קיצוני ונלעג. בסיפור המפורסם, ניתן להבחין בסיפור דומה להתנהלות חלק מחברי המועצה. הסופר והמחזאי הנחשב לאחד הטובים בהיסטוריה מתייחס לצביעות שיש לבני האדם, על הפחד ממעמד גבוה והרצון להתחנף לאנשים במעמד רם ממך. עוד מביא הסיפור הקצר והענק של צ’כוב, על הצביעות באדם. כיצד בן אדם משנה את דעותיו בהתאם לאיש ולא בהתאם לחוק. מי היה מאמין שסיפור שנכתב לפני 135 שנה יהיה כל כך אקטואלי ורלוונטי, גם אלינו באשדוד.

התנהלותם של חלק מחברי המועצה, בהצבעתם הנראית כמעט אוטומטית על הצעות הקואליציה, עלולה לרוקן, למעשה, כמעט לחלוטין את תוכן תפקידם וחובתם לפעול בנאמנות כמשרתי ציבור. למשל, אישור הגדלת תקציבים על ידי חברי המועצה מבלי שיהיו בידיהם הנתונים המפורטים, הופכת אותם לחותמת גומי, לכאורה, ועלולה לרוקן את תפקידם מתוכן. או כמו בדוגמא, לפיה אחת מחברות המועצה לפני הבחירות החזיקה בעמדה המתנגדת נחרצות לבניה על פארקים ציבוריים ואף נטלה חלק במאבק משפטי ולפני מספר שבועות הצביעה בעד תכנית המתאר, על חסרונותיה. רבים מחברי המועצה טוענים, כי הם מקבלים תשובות לשאלותיהם במסגרת ישיבות ההנהלה הסגורות לציבור ולתקשורת אך עם זאת, בישיבות המועצה קולם של רבים מהם לא נשמע אפילו לא לשניה אחת והדבר מעורר תהיות אצל הציבור – כיצד יכול אדם להצביע בניגוד מוחלט למצע הבחירות שהוא עצמו פרסם?

הדוגמאות לכך הן רבות וניתן לציין רק את חלקן, על מנת לא להלאות את הקוראים, החל מחברי המועצה אשר הצביעו בעד תכנית המתאר של העיר, אשר העניקה אישור עקרוני לבניה בסמוך לחופי הים, על חלק מפארקים ציבוריים וכן על חלק משטחי הציבור. לא זכור לנו שום מצע בחירות אשר ציין, כי יעניק אישורים מעין אלו. הצבעתם של מרבית חברי המועצה בעד העסקתו של יהודה פרנקל (78) ועם כל הכבוד המגיע לאיש המכובד, האם יש באמת הצדקה להעסיקו בעלות של כ-24,000 ש״ח למשלם המיסים האשדודי? אישורי הפרוטוקולים של הועדות המתקבלים באופן גורף כמעט לחלוטין עלולים להוות בעיה גדולה לנבחרי הציבור בשל נתונים מעוררים שאלות, הנמצאים בחלקם.

המשמעות של להיות חבר מועצה בקואליציה לא מעניקה חיסיון לחברי המועצה להצבעה אוטומטית, לכאורה, וגם לא חסינות ציבורית, שהרי הציבור רואה היטב את התנהלותם של חברי המועצה ולא רק הוא לבדו.

גלריית תמונות מתוך ישיבת מועצת העיר האחרונה, 5/6/19:

אולי תתעניין ב...

חרדים התרעמו כנגד חילול שבת בפרהסיה על ידי העירייה

אברכים מאשדוד הבחינו, כי עובדי עיריית אשדוד מבצעים, לכאורה, עבודות תחזוקה לכביש תוך חילול שבת, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים