הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

יניב קקון נדרש לפנות את משרדו בעיריית אשדוד| הציץ ונפגע Take One

השבוע, קיבל חבר המועצה יניב קקון מכתב ובו דרישה לפנות את משרדו הממוקם בעיריית אשדוד ומשמש אותו לצורך ביצוע תפקידו כחבר מועצת העיר. האם הצעד הבא יהיה יציאה מהקואליציה? הציץ ונפגע| מקרה 1

חבר המועצה יניב קקון בוודאי הופתע מאוד השבוע, כאשר המשנה למנכ״ל העירייה, הגב׳ דינה בר-אולפן, שלחה אליו מכתב באמצעות הדואר האלקטרוני ובו דרישה לפנות את המשרד אשר בו הוא יושב בעיריית אשדוד. הסיבה הרשמית: ״פינוי מקומות בעבור עובדי עירייה, הנמצאים מדי יום במקום עבודתם ואין להם היכן לשבת״.

בפועל, זכורה לכולנו ההתנגדות של חבר המועצה מאיר אברז׳ל, חבר סיעתו של קקון רק ביום שלישי האחרון בועדת המשנה לבניין עיר, עת התכנון היה לאשר תוספת בניה למלונות ״הילטון״ בחוף לידו. נראה, כי התשלום על ההצבעה הזו הגיע, ככל הנראה, מהר מדי ובמזומן. האם אכן הבקשה הגיעה בעקבות הרצון האמיתי לפנות מקומות בעבור עובדי עירייה? או שמא מדובר בניסיונות לפנות חברי קואליציה גם מתפקידם? האם בקרוב נראה חברי מועצה מהאופוזיציה נכנסים לנעלי אלה המועדים לצאת ממנה? מעניין ביותר יהיה לעקוב אחר התהליכים בעיר בעקבות דרישה זו.

מאיר אברז׳ל הצביע ״נגד הבניה בחוף״| האם התשלום הגיע במזומן בעקבות הצבעה זו?

ועדת המשנה לבניין עיר העבירה השבוע (שלישי), כצפוי, את ההחלטה להגדיל את הזכויות של היזם ״אופק השקעות״ בבניית המלונות על שפת חוף לידו. חבר המועצה אברז׳ל הצביע נגד ההחלטה. מי התנגד ומי היה בעד? כל הפרטים כאן

ערב מותח עבר על חלק מתושבי העיר ביום שלישי, עת התכנסה ועדת המשנה לבניין עיר, הסגורה לנוכחות ציבור או תקשורת. הועדה דנה בסוגיה האם לאשר ליזם ״אופק השקעות״ את הגדלת זכויות הבניה במלונות בחוף לידו? כזכור, בניית המלונות החלה לפני מספר חודשים ועוררה סערה בקרב חלק מהציבור, אשר סבר, כי הבניה צמודה מדי לחוף הים וכי יש לשמור על הסביבה החופית מפני בניית נדל״ן. 

להלן שמותיהם של חברי המועצה, החברים בועדת המשנה לבניין עיר: 

חברי המועצה ד״ר אלי לחמני, יו״ר האופוזיציה, וחבר המועצה מאיר אברז׳ל, חבר הקואליציה, החליטו להצביע נגד ההחלטה להגדיל את זכויות הבניה. הצבעתו של ד״ר לחמני הייתה צפויה וברורה בעיקר לאור מעורבותו בהפגנות כנגד הבניה, אשר אותן יזם פעיל הציבור רוני סאיג

אברז׳ל יושב עם הקואליציה ומצביע עם האופוזיציה 

מי שהפתיע היה דווקא מאיר אברז׳ל אשר נמצא בקואליציה מיד עם התחלת הקדנציה הנוכחית ומשתף פעולה, בדרך כלל, עם החלטות הקואליציה. הפעם, החליט אברז׳ל להצביע נגד החלטת רוב חברי הקואליציה. מעניין יהיה לראות האם תהיה לכך השפעה להמשך דרכו? או שמא, הצבעה לפי צו המצפון הינה דבר מקובל הפוליטיקה המקומית באשדוד? 

חבר המועצה מאיר אברז׳ל: ישלם מחיר?

ביקשנו את תגובתה של שרון מרק, סגנית ראש העיר, אשר הציגה טרם הבחירות אג׳נדה ירוקה וגם הפעם היא הפתיעה עם הדברים הבאים. להלן תגובתה המלאה: 

״אני לא חברת ועדת בניין ערים לכן אין לי זכות הצבעה בועדת המשנה ואני עדיין לומדת את הנושא לעומק. עקרונית, אני לא בעד בניה על חוף הים, ובכל מקרה מברכת על הקמת בתי מלון בעיר בוודאי של רשת הילטון העולמית. 

תשובתה של שרון מרק הפתיעה אותנו מאוד, שכן ב-6/11/2019 בישיבת מועצת העיר הועלתה סוגיה בוערת והיא: תוספת זכויות בניה עבור מגרשי המלונות בחוף לידו. כבר אז ואל בפעם הראשונה, הפתיעה בהחלט שרון מרק, סגנית ראש העיר, אשר הצביעה בעד הענקת הזכויות למלון על שפת הים, בניגוד מוחלט לכל מצע ירוק שהוצג אי פעם מטעמה.

למעט ולדימיר גרשוב, שהצביע נגד, כל יתר חברי הקואליציה אשר נכחו בישיבה הצביעו בעד ההחלטה אש נדונה בקרב החברים. בעוד שרון מרק, סגנית ראש העיר, הידועה באג׳נדה הירוקה, לכאורה, בהתייחסה בעבר לנושא וביקשה גם אז לפני כשלושה חודשים כמו היום ״ללמוד את הנתונים״, ב-6/11/19 ראינו, כי היא בחרה להצביע בעד ההחלטה אשר עלולה לפגוע בחופי הים ובוודאי בסביבה החופית. ובכלל, כמה זמן דרוש על מנת ״ללמוד״ נושא אחד מהותי וחשוב? 

ב-6/11/19, הנושא הועלה לדיון בקרב חברי מועצת העיר. הדיון מהר מאוד הועבר לטונים צורמים וקולניים, כאשר כנפו קרא את חברת המועצה הלן גלבר לסדר. 
גלבר בתגובה לקריאה לסדר: ״אתה מפחד מההערות שלי״. 

הלן גלבר בישיבת מועצת העיר ב-6/11/19


דורון חזן, מהנדס העירייה אמר את הדברים הבאים בהקשר זה: ״החניות של מלונות הילטון נמצאות בתב״ע על שטח ציבורי, קרי רחבת שוק-ים. הדלתא של מקומות החניה בין מה שמאושר למה שיאושר, אם יאושר, כי מדובר בתכניות שצריכות הגיע לו לחוף ולמחוזית. משום שיש שטח ציבורי שהוצמד לתכנית הזו יש תהליך פשוט שצריכים את אישור מועצת העיר. 
לא מדובר בהצמדה למלון, או בשטח סגור או שיסגור או גדר שתסגור את החניה, אלא חניה פתוחה לכולם.
מעבר לכל אלה, על הדלתא הזאת יצטרך בעלי המלון לשלם כופר חניה״ (ה.מ: או תועלת חניה, בשם המכובס). 

ד״ר לחמני, יו״ר האופוזיציה אמר באותה ישיבת מועצה ב-6 בנובמבר 19: האינטרס הציבורי הוא שמירת החוף ואם לא תהיה לו חניה אז הוא לא יוכל לבנות את המלון. כרגע, מה שאנחנו רואים על קו החוף, זו סגירה, קו החוף ייעלם מבחינת הנגישות הציבורית ומהבחינה הזו אנחנו לא נגד בתי מלון אבל ראוי שתעשה ראיה כוללת של הדברים״.

גבי כנפו: ״יש למלון היתר בניה. היה ניסיון לעשות חילופי קרקע. בית המשפט אמר: אין סמכות לעירייה לעשות את זה״.

כצנלסון: ״אני קורא עכשיו בגלובס: בית משפט המחוזי ניתן לבית מלון בבת ים בגלל קירבתו לחוף. אל תטעו את הציבור״. עו״ד לסרי אומר בתגובה: ״לשאול שאלות זה לא להטעות את הציבור״. 

גבי כנפו: ״תפנו לבית המשפט והלוואי שלא יבנו את המלון הזה אבל הסיכוי שלכם הוא אפס״. 

גלבר ב-6/11/19: ״קיימת חשיבות רבה להקמת בתי מלון לתיירות ולתעסוקה ועל כך כולם מסכימים אבל האם יש היתר לשני המלונות?״ הפניה לדורון חזן. גלבר נענתה שאכן יש היתר. גלבר טוענת, כי היא לא מצאה שום מסמכים הקשורים בנושא. לטענת גלבר, התכנית הזו לא קיבלה היתר, לפחות ממה שלגבר טוענת שהיא ראתה. מהנדס העיר טען בתוקף, כי יש היתר לשני בתי המלון. לעניות דעתה של הלן גלבר, העירייה יכולה להוריד את הנושא מסדר היום. כנפו טען שלא ניתן. 

ד״ר יחיאל לסרי משיב להלן גלבר ב-6/11/19: ״אנחנו חלוקים. אנחנו חושבים שהעירייה צריכה להתפתח גם במסגרת החוף. תב״ע קיימת אנחנו עמוד בה ולהיפך, זה מחבר את הים לעיר. רק פרויקטים כאלה יחברו את העיר לים. יש ביקורת חיובית בעדהצעד הזה ואנחנו נמשיך לחבר בין הים לבין העיר, לפתח מלונאות ותיירות ואנחנו לא מסכימים איתכם בעניין הזה. זאת ההחלטה שלנו בכל הכוח״.

במסגרת ישיבת מועצת העיר מה-6/11/19, התקיים, כאמור, דיון של חברי המועצה אודות תוספת זכויות בניה עבור מגרשי המלונות בחוף לידו. מספר חברי מועצה בחרו לצאת מהישיבה טרם ההצבעה ולא השתתפו בה וחזרו מיד כאשר הסתיימה ההצבעה. בזמנו שאלנו האם מדובר בסדקים ראשונים בקואליציית ד״ר יחיאל לסרי? כיום אפשר להגיד שלא מדובר בסדקים אם כי כן בסוגיות ששווה לדבר עליהן. 

רבים השבחים המגיעים לראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, על הרכבת קואליציה מהרחבות שידעה העיר אשדוד. אם ברמה הארצית אנו עדים למשבר פוליטי חריף, בחירות שלישיות בתוך זמן קצר ואולי אף יציאה לסבב רביעי של בחירות, בתקווה להגיע להכרעה, באשדוד, העיר שאולי סימלה את השסע, לכאורה, בין ״החילונים״ ל״חרדים״, הצליח ראש העיר לחבר בין כל המגזרים. 

השנה הראשונה לכינון המועצה חלפה ביעף כמעט ללא סדקים, בוודאי לא משמעותיים. חברי הקואליציה מבינים, כי המדבר האופוזיציוני שומם ולכן מעדיפים לשבת בקואליציה, גם במחיר של נשיכת לשון ובליעת צפרדעים. באותה ישיבת מועצה מנובמבר 19, ניתן היה לצפות בסדקים ראשונים בקואליציה, כאשר שלושה חברי מועצה: אפרת אוחיון, מאיר אברז׳ל ומשה בוטרשווילי, בחרו לצאת מההצבעה על תוספת הזכויות לבתי המלון בסמיכות לחוף לידו. נציין שוב, כי על אף ההחלטה של חלק מחברי המועצה לצאת מההצבעה, סגנית ראש העיר,שרון מרק, דווקא הצביעה בעד ההצעה אשר כל קשר בינה לבין מצע ״ירוק״ או ״למען איכות הסביבה״ אין דבר וזו בהחלט הפתעה נוספת, שכן זו הצבעה בניגוד מוחלט לכל מצע ירוק שהוצג אי פעם מטעמה. גם חברת המועצה אורית אלמוזלינו, הזכורה ממאבקה כנגד הבניה על הפארק ברובע ט״ו, בחרה להצביע בעד התכנית הזו. 

למעט ולדימיר גרשוב, שהצביע נגד על אף שהוא חבר בקואליציה, כל יתר חברי הקואליציה אשר נכחו בישיבה הצביעו בעד ההחלטה אשר נדונה בקרב החברים. 

מספר חברי מועצה התחמקו מהצבעה – אז מדוע לא להצביע ״נגד״? 

חברי המועצה: אפרת אוחיון, מאיר אברז׳ל ומשה בוטרשווילי, השייכים כולם לקואליציה, הצביעו נגד ההחלטה להעניק תוספת זכויות בניה לבתי המלון, כפי שהוצג בישיבת מועצת העיר בנובמבר 19. מדוע, אם כך, לא הביעו את עמדתם בפומבי? אם הנושא נוגד את האג׳נדה הבסיסית שלהם, אשר תודות לה נבחרו לכהן כחברי מועצה, מדוע לא הצביעו ״נגד״ ההחלטה? האם אותם חברי מועצה יבחרו לחמוק מההצבעה גם על נושא לוהט כמו מע״ר דרום? ימים יגידו.

אתמול (שלישי), ראינו את העקביות בנושא, של מאיר אברז׳ל, שהצביע נגד ההחלטה להגדיל את זכויות הבניה של המלונות בחוף לידו. בהמשך ליציאתו מאולם מועצת העיר בשעת ההצבעה בזמנו, המשיך אברז׳ל באותו הקו גם במסגרת ועדת המשנה לבניין עיר, והצביע נגד. מה תהיינה ההשלכות של צעד זה? נמשיך לעקוב. 

http://ashdodhayom.co.il/מאיר-אברז׳ל-מבטיח-ומקיים-כשהדיבורים-ה/

תגובתו של יניב קקון :

״ההודעה שעלינו לעבור מהחדר שמשמש אותנו לקבלת קהל ומפגשים עם תושבים אמנם מצערת, אך עם זאת אנו מכירים בצפיפות ובצורך הממשי שיש לעובדי העירייה ולכן נעתרנו לבקשה. אנחנו סומכים על הגורמים העירוניים שימצא פתרון בהקדם האפשרי. בקרוב נפרסם מקום מפגש חלופי לקבלת קהל כי המפגשים עם התושבים הם הדבר החשוב באמת״.

תגובה אחת

 1. חמור מאוד!!!
  עצוב שכך גומלים חברי הקואליציה שתפקידם להגן על משאבים ציבוריים.
  כל הכבוד ליניב וליתר חברי המועצה שעמדו על המשמר.
  גרוע מאוד לשמוע ששרון ואורית תמכו בהצעה.
  כמי שנשאו על דגלם את ההגנה על משאבים אלה עמדתם מאכזבת ומעוררת תהיות.
  פרצופכן האמיתי התגלה!!!!!
  נתחשבן בקלפי!
  אתן יכולות לשווק עצמכן מפה להודעה חדשה בכל מיני פרויקטים הזויים וושוליים לא יעזור לכן הפעם…תעודת עניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.