הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

יו״ר תזמורת האופרה נעים שומר מספר לנו על הצלילים המתוכננים לנו בעונה הקרובה

לרגל ראש השנה ופתיחת עונת ההופעות 2021-2022 נפגשנו עם עו״ד נעים שומר, מי שהיה סגן ראש העיר בעבר וכיום משמש יו״ר ההנהלה של תזמורת האופרה הקאמרית הישראלית ולשמוע ממנו אילו צלילים מתוכננים לנו בעונה הקרובה

עו״ד נעים שומר היה חבר מועצה במשך שנים ארוכות עד שנת 2018. שומר היה אחד מחברי המועצה המוערכים ביותר בעיר וקיבל כבוד והערכה גם מראש העיר ועל אף היותו חבר אופוזיציה. נפגשנו עם שומר על מנת להתעדכן בפועלו בימים אלה בתזמורת האופרה הקאמרית אשדוד. שומר נבחר כאיש השנה של העיר לשנת 2021.

תוכל לשתף אותנו מה קורה עם התזמורת בתקופת הקורונה עד כה ?

נעים: במהלך השנה האחרונה ראינו איך החיים משתנים לנגד עיננו. גם שוק המוסיקה השתנה. התזמורת שינתה את המודל האסטרטגי שלה כמו גם הרפרטוארי. מניתוח שוק התרבות בישראל שערכנו במהלך חודשים רבים הגענו למסקנה שעתיד התזמורת שלנו יהיה בתחום הווקלי כלומר, הפקות אופרה, מחזות זמר, מוזיקה ישראלית ועוד. מובן שהתזמורת תמשיך לבצע יצירות קלאסיות לקהל הרחב ועם זאת, המטרה היא להרחיב את הרפרטואר לקהל הרחב.

אלו תוכניות למשל?

נעים: כבר בתחילת אוגוסט הפקנו את האופרה הפופולרית ״לה בוהם״ עם זמרים מכל העולם והמשכן באשדוד היה מלא מפה לפה. נראה לנו שהביקוש להפקות גדולות רק ילך ויגבר. בחודש ספטמבר נשתתף בפסטיבל אושפיזין באשדוד בהופעה משותפת עם מירי מסיקה ותארח גם את אמיר דדון וגליקריה שתגיע לאשדוד הישר מאתונה.
יש לנו עוד פרוייקטים מדהימים גם בתחום הג׳אז שיתקיים בחודש אוקטובר ובחודש דצמבר הפקה מיוחדת מחווה לפינק פלויד,
וגולת הכותרת, הפקת הבכורה של ״האופרה הקאמרית הישראלית״ באשדוד ״הספר מסיביליה״ מאת רוסיני עם מנצח מבית האופרה ״לה סקאלה״ מאיטליה ועוד אמנים בינ״ל בעלי שם.
האופרה הקאמרית הישראלית של אשדוד מתכננת 4 הפקות אופראיות בבימוי מלא וביניהן ההפקה המפורסמת בעולם : ״טוסקה״ של פוצ׳יני כאן באשדוד.

מה מתוכנן לנו בתחום המוסיקה הקלאסית השנה?

נעים: בנינו 4 סדרות קונצרטים קלאסיים לעונה הקרובה עד חודש יוני 2022. הרעיון היה לגוון בין התוכניות כך שהמענה המוסיקלי יתאים לכולם. עונות השנה מאת ויואלדי עם הכנר הבינלאומי רועי שילוח, האופרה La Serva Padrona (המשרתת הגבירה), ערב כנרים וירטואוזים, קונצרטים לילדים עם המנצח רוני פורת ( מנצח בפילהרמונית הישראלית), סדרת קונצרטים מוסברים עם הד״ר אורית וולף במסע מוסיקלי משירי ארץ ישראל ועד למחזות הזמר של ברודווי. לקהל המעדיף מוסיקה בבוקר בנינו סדרת בוקר במתנס דיונה שמתחילה בשעה 11:00 בבוקר.

איך התזמורת מצליחה לעבור תקופה כה קשה בעולם ואפילו לצאת מחוזקת?

נעים: הרעיון שלנו לשנות את מה שהיה למשהו טוב יותר נובע מגורמים אובייקטיביים כמו כמות הנגנים ההולכת וקטנה בארץ לעומת כמות הזמרים ההולכת וגדלה. אבל כל זאת לא היה קורה ללא ראש העיר הד״ר יחיאל לסרי שנתן את ברכתו למהלך. עיריית אשדוד פועלת בכל תחום בתרבות ונענת לכל יוזמה תרבותית שמביאה לשגשוג ועזרה לאמני אשדוד.
תפיסת החזון היא לתמוך בעשייה המקומית ולשמור את הפעילות התרבותית- כלכלית לתושבי אשדוד.
אנחנו כגוף מקצועי המוכר ע״י המדינה מכניסים מיליוני ש״ח לעיר אשדוד מידי שנה ובעשר השנים האחרונות למעלה מ20 מיליון שח במצטבר. כך גם עשרות ומאות משפחות מאשדוד מתפרנסות מפעילות תרבותית ענפה המתקיימת בעיר.

התזמורת מופיעה רק באשדוד?

עיקר הפעילות שלנו באשדוד, העיר מהגדולות בישראל, הינה במרכזי התרבות בעיר וגם בתרומה לקהילה במועדוני גיל הזהב של העירייה. כגוף תרבותי מקצועי הנתמך גם ע״י המדינה הנהלת התזמורת בנתה תוכנית אסטרטגית שתחשוף את התזמורת גם במרכז הארץ ובעיקר בתל אביב היכן שיש אולמות קונצרטים עם למעלה מ2000 מקומות ישיבה מה שמאפשר לבצע קונצרטים שהעלות שלהם מאוד גבוהה. לדוגמה, בחודש נובמבר נקיים קונצרט עם הזמרת היווניה אלקיסטיס פרוטופסלטי שתגיע להופעה אחת בישראל שתתקיים בהיכל התרבות בתל אביב.

עכשיו עם העלייה בתחלואה, המדינה לא מגבילה כיום את הפעילות של התזמורת?

כמובן שהתו הירוק לא מאפשר פעילות ב100 אחוז. אבל אנחנו מקווים שבעקבות ההתמתנות בתחלואה הקשה, עולם התרבות ימשיך להיפתח. גם כך הקהל שלנו מאד ממושמע להנחיות והסיכוי להידבק בקונצרט שואף לאפס. היום אנחנו דווקא יותר אופטימיים. רק לשם המחשה, בשנה האחרונה ביטלנו עשרות הופעות כמו מסע של 10 הופעות בלט ״אגם הברבורים״ עם להקת הבלט הלאומית גורדייב ממוסקבה, מסע קונצרטים עם שלושת הטנורים מאיטליה, קונצרטי חזנות ועוד רבים אחרים.
אני מעריך שבשנים הקרובות נדע להתנהל עם הקורונה ועם החיסונים באופן שכמעט כמו לפני הקורונה.

מה תרצה לומר לסיום?
לסיום ארצה לברך ולהודות לצוות התזמורת שמקיים פעילות רבותיי מרשימה. לחברי ההנהלה המסורים. לעיריית אשדוד וכל התומכים בפעילות שלנו.
אני רוצה גם לברך את תושבי אשדוד בברכת שנה טובה ומתחדשת לטובה. נסתכל בעיקר על המשותף וכך נוכל לקיים קונצרט של חברה הרמונית וצלילים יפים ולנהוג האחד באחר ברגש כפי שאנחנו יודעים.
שנה טובה.

אולי תתעניין ב...

הלב נשבר: הלכה לעולמה שחף אפרת פלד

שחף האהובה על כל מי שזכה להכירה הלכה לעולמה היום והיא רק בת 50 שחף …