הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

"יהיה בסדר" פירושו שהרבה מאוד לא "בסדר"

"לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה. זהו צירוף שתי המלים 'יהיה בסדר'", פתח רבין את נאומו הידוע. "צירוף המלים האלה, שרבים מאתנו שומעים בחיי היום יום של מדינת ישראל, הוא בלתי נסבל".

"מאחורי שתי המלים האלה חבוי בדרך כלל כל מה שלא 'בסדר': יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו.

"'יהיה בסדר', אותה טפיחת כתף חבר'המנית, אותה קריצת עין, אותו 'סמוך עלי', הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת ה'חפיף' היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה, ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש'יהיה בסדר' פירושו שהרבה מאוד לא 'בסדר'".

25 שנים חלפו מאז נשא רבין את נאומו כראש ממשלה, בטקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה, זמן קצר לאחר שנבחר לראשות הממשלה ב-1992, אך נדמה, כי התופעות עליהן הצביע בדבריו הנוקבים נותרו רלוונטיות מאי פעם.

מה שקורה לנו בעירנו היקרה באולם הלה-ממוניה ובוודאי גם במקומות נוספים חושפים את תרבות ה"יהיה בסדר". אותה תפיסה מיושנת, חאפ-לאפית של "עזבו אתכם שטויות, הכל יהיה בסדר", היא זו שתמיט חלילה וחס אסון על כולנו.

לא נוכל כבר להתעלם ולהגיד "לא ידענו".

אנשים, שהיו אמורים לספר לנו על המקרה החמור הזה של בנייה ללא היתר וידעו, והיה זה מתפקידם לצעוק – ישבו דומם. קיבלו "הוראות מלמעלה" להיות בשקט ולא להגיד לציבור.

ככל שהדברים יוצאים החוצה ב"אשדוד היום", כך יוצאים כל אלה שידעו וקיבלו הוראות לשתוק ולהשתיק.

הם נחשפים אלינו במלוא כיעורם ולנו לא נותר אלא להביט בעיניהם הלא תמימות ולבוז להם.

להתעלם.

איך אפשר להתעלם מכזה דבר?. לכולנו יש ילדים והם העתיד שלנו ושל העיר הזאת. האם למישהו כאן מבין קוראי שורות אלה יש כוונה להעמיד בסיכון את ילדיו? להכניס אותם למקום שנבנה לפני 30 שנה ללא היתר זה להעמיד אותם בסכנה.

העיסוק במבנה הלה-ממוניה פתח צוהר לדברים, שקורים גם עכשיו.

החברה לתיירות חופית, שהמנכ"ל שלה מר עופר דרי חשב, שיהיה ממש כיף להקים מתקן אקסטרים על חוף הים. באמת רעיון טוב רק שהוא "שכח", שלא ניתן לבנות מתקן כזה ללא היתר.

"שכח" או פעל לפי התרבות הקלוקלת של "יהיה בסדר" ?

היתר דורש מחשבה, בדיקות הנדסיות, בדיקות, שיראו האם המתקן עומד בתקני הבטיחות הישראליים וזה לוקח זמן. והרי "אין זמן". צריך לעשות הכל מהר. כאן. ועכשיו. צריך "לספק את הסחורה". למי? מי שם רוצה תמונה ליד המתקן הזה? והאם התמונה הזאת שווה דם של ילד?!, משפחה אומללה?!

"אין צורך בהיתר" אמרו לנו בחוסר מקצועיות הגובלת בבורות לשמה שם באותה החברה.

מתקן, המתנשא לגובה 50 מטרים ועליו אמורים לטפס ילדים, "לא צריך היתר", כך טענו בפנינו שוב ושוב ושוב.

בחינה מעמיקה של הנושא על ידי מערכת "אשדוד היום" הובילה לתשובה שכולם יודעים – בוודאי שצריך היתר. העבודות נעצרו במקום, בזכות מעורבותה החיובית של סמנכ"לית העירייה הגב' דינה בר-אולפן. כולנו תקווה אחת גדולה, שמקרים כאלה לא יישנו יותר.

האם יש לנו מקום למנכ"לים לא מקצועיים?, האם יש לנו דם מיותר של ילדינו?

יש פה אדם, שידע מפורשות, שהוא פועל בניגוד גמור לחוק ובניגוד גמור לכל אמת מידה מוסרית כלשהי.

תרבות ה"יהיה בסדר" היא זאת שתכלה אותנו כאן ויש להכיר בה, להיות מודעים ולטפל בה.

להסתכל על הדברים גם במבנה הלה-ממוניה, גם כשיש שם בעלי עסקים תמימים שרק שוכרים מקומות מאדם אחד ופשוט לטפל בדברים. להתעסק עד מתן פתרון הולם וחוקי. להתעלם אולי זה הכי קל אבל זאת בוודאות לא הדרך הנכונה.

אוי לנו אם אלה "המנהיגים" שלנו. אוי לנו אם אלה האנשים "שומרי הסף" שאמורים לשמור עלינו.

אין מנוס – יש לחשוב על פתרון חוקי והולם לכולם ולפעול. את תרבות ה"יהיה בסדר" טוב נעשה אם נצליח להוקיע מתוכנו.

וכל זה בשבוע האחרון. נכנסים לשבת. שבת מבורכת לכולכם!

  • התמונה של יצחק רבין ז"ל מתוך ויקיפדיה.

אולי תתעניין ב...

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר. על הפרק צפוי מזג אוויר סוער עם רוחות עד 80 קמ"ש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.