הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

טקס חניכת בית כנסת בבית החולים: מדוע יהודה פרנקל יושב מרוחק מראש העיר?

במעמד יו"ר אסותא מרכזים רפואיים, ראש העיר, רבנים, ובני משפחת אטיאס, נחנך בית הכנסת המפואר המשרת את ציבור המטופלים ובני משפחותיהם

בטקס צנוע אך מרשים ומרגש, נחנך אתמול (ראשון) בבית החולים אסותא אשדוד ע"ש סמסון, בית הכנסת המפואר, שנתרם והוקדש בידי משפחת אטיאס לעילוי נשמת אביהם המנוח ר' מרדכי אטיאס ז"ל, משמש כבר כיום כמרכז רוחני שוקק חיים, שבו מתקיימות לאורך כל ימי השנה תפילות ושיעורי תורה מהם נהנה ציבור המטופלים ובני משפחותיהם.

בטרם נעמוד על טקס חניכת בית הכנסת וסדר הדוברים בו, תמונה אחת הסבה את תשומת לבנו במיוחד, לפיה ראש העיר יושב ליד ממלא מקומו גבי כנפו ואילו יהודה פרנקל, האיש שצעד עם ראש העיר שכם לשכם מזה שנים ארוכות ומתחילת הדרך, מצא עצמו יושב בקצה אחר, ונשאלת השאלה מדוע? האם קיימת מחלוקת בין שלושת החברים כנפו-לסרי- פרנקל? ידוע, שראש העיר רוחש כבוד ליהודה פרנקל ומכנה אותו "חברי" בכל הזדמנות, אם כך מדוע הריחוק הנראה בין השניים? הייתכן, שיהודה פרנקל כועס על החלטת ראש העיר להציבו במקום ה-3 ברשימתו ואולי אפילו לא להיות חבר מועצה בבחירות הקרובות? האם פרנקל חושב שמגיע לו להיות במקום השני ברשימה, כפי שהיה עד עכשיו?

צילום: דוברות בית החולים


בית הכנסת, הממוקם לצד לובי הכניסה של בית החולים במקום נגיש ומרכזי, עבר בחודשים האחרונים הליך של שיפוץ מאסיבי בידי משפחת אטיאס, שברשותם בית מלאכה נודע לייצור ריהוט יוקרתי לבתי כנסת. העבודה כולה נעשתה בידי בני המשפחה בהתנדבות, מתוך רצון לפאר ולרומם את בית ה' ולהפוך את בית הכנסת לכלול בהדרו ובתפארתו.
בתום חודשים של עבודה מאומצת שינה בית הכנסת לחלוטין את פניו, כאשר הוא זוכה לריהוט מפואר הכוללים מושבי עץ מרופדים, ארונות מעוצבים, לצד תיבה וארון קודש. עם השלמתו, זוכה בית הכנסת למראה מפואר ומרשים, כנאמר "זה קלי ואנווהו".
בטקס צוין מעמד חנוכת בית הכנסת, כאשר בני משפחת אטיאס, לצד ציבור גדול של מכרים, סגל בית החולים, ההנהלה ורבני העיר, נטלו חלק במעמד המרשים שנפתח בריקודים נלהבים עם ספרי התורה ברחבת הכניסה לבית החולים, ומשם לבית הכנסת.
בקביעת המזוזה התכבד ידיד המשפחה הרב טולידנו, יחד עם רב העיר הגאון רבי יוסף שיינין שליט"א. אחר נשא דברים יו"ר 'אסותא מרכזים רפואיים' הפרופ' יהושע שמר, שהודה לכל אלו שבחזונם הוקם בית החולים, הזוכה כבר מיומו הראשון לעסוק בהצלת חיים, שהוא הערך העליון ביהדות, זאת לצד ההשקעה הרבה של בית החולים בתחום הדת.

פרופ' שמר הביע הוקרה למשפחת אטיאס, שהשכילו להציב לראש משפחתם יד ושם במקום שבו זוכים לקיים מידי יום ביומו את הצו האלוקי של 'ובחרת בחיים'.
בדבריו הזכיר שוב הפרופ' שמר את הצורך להגדיל את מספר המיטות של בית החולים, ולהגיע ליעד של 600 מיטות – דבר שהוא הכרחי הן מבחינת מספר תושבי העיר והן בכדי לייצב את בית החולים מבחינה כלכלית. עם זאת, הוא חזר והזכיר את הצהרתו לפיה לצד הטיפול הרפואי המיטבי ייהנו החולים מגישה שירותית ויחס מתחשב, והבטיח כי "בבית החולים אסותא אשדוד לא יהיו חולים במסדרונות".
ראש העיר וידיד המשפחה, ד"ר יחיאל לסרי, עמד על מהותו של בית הכנסת הנחשב ל'מקדש מעט', כאשר מהפאר וההדר של בית הכנסת ניתן ללמוד על פארו של בית המקדש. בדבריו הזכיר את ראש המשפחה, מרדכי ע"ה, שזכה לפאר ולרומם בתי כנסיות כאשר הוא זוכה להנחיל את אהבתו לבתי הכנסיות לצאצאיו אחריו, ההולכים בדרכו ואף הם זוכים להגשים מורשתו ולפאר ולרומם את בית ה'.
רב העיר אשדוד, הגאון רבי יוסף שיינין, הרחיב במהותה של ה'נדבה' שבאה לרצון, כשאת מהות הנדבה אנו לומדים משלמה המלך שזכה להקים את בית המקדש – ממנו נלמדת מעלת הנדבה בבניינם של בתי 'מקדש מעט'. כן הזכיר את מעלתו של האב ע"ה, שהיה קובע
עתים לתורה ולתפילה בבתי כנסיות, ובזכותו זוכים גם בניו אחריו להקים בתי מקדש מעט שבהם מגדלים תורה ותפילה.
את דבר המשפחה הביא ר' יעקב אטיאס, שסיפר על מעלתו של אביהם שידע לנהוג כבוד בבתי הכנסיות והמדרשות, אך לא פחות מכך הקפיד על כבוד בית הכנסת בזהירות מדיבורים בעת התפילות. יו"ר המועצה הדתית, הרב עובדיה דהן הרחיב אף הוא במעלתו של האב ר' מרדכי, וכן עמד על מהות הימים הללו, ימי חודש אלול המהווים הכנה לימים הנוראים, כאשר אין כמו ימים אלו בכדי לציין בהם את חנוכת בית הכנסת שממנו יעלו התפילות לרצון.
עוד נשא דברים רב המרכז הרפואי הרב יעקב קיהן, שהזכיר את האמור בפרשת השבוע "לשכנו תדרשו ובאת שמה" – האמורים על בתי כנסיות שבהם שורה השכינה, זאת לצד דברי חז"ל שאמרו כי "שכינה שורה למראשותיו של חולה". במקום זה, אמר, מתקיימות שתי הבחינות הללו: שכינה שורה בבית הכנסת, וגם 'למראשותיו של חולה', כך שמבוטחים אנו כי מקום זה יהיה מסוגל לקבלת התפילות. עוד ציין הרב כי "גישתה של הנהלת 'אסותא', לפיה החולה הוא במרכז וכי יש לספק לו את כל צרכיו, הגשמיים והרוחניים כאחד, באה לידי ביטוי גם בהעמדת בית הכנסת המפואר, כמו גם בדאגה לכל צרכי הדת והכשרות כך שהחולה לא יאלץ לוותר על עקרונותיו גם כאשר הוא נאלץ לשהות בבית החולים".
ולסיום, בירך רב בית הכנסת, הרב תומר בן שטרית, המבצע את תפקידו בהתנדבות, את המשפחה וציין את הפעילויות המתקיימות בבית הכנסת בהן תפילות בכל שעות היום, בימי חול ובשבתות, כאשר בית הכנסת מהווה מוקד משיכה הן לציבור המאושפזים כמו גם למלווים ולבני המשפחות.

 

צילום: דוברות בית החולים

אולי תתעניין ב...

בית הדין לעבודה הורה לעובדי הגוררות לשוב לעבודה סדירה

בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדי סקטור הגוררות בחברת תעבורה ימית אשדוד לשוב לעבודה סדירה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.