הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ח"כ מיקי זוהר בריאיון בלעדי לאשדוד היום: "להערכתי, אחרי הבחירות הבאות אהיה שר בממשלה"

מה היחסים שלו עם ראש העיר, מה הוא חושב על נמל אשדוד ומה שקורה בו בימים אלו?, במי הוא יתמוך להסתדרות הכללית? ומה עמדתו על פרויקט התחבורה בעיר?

את כל השאלות האלה ועוד שאלנו את ח"כ מיקי זוהר למה שהתגבש לכדי ריאיון חגיגי שכל אשדודי חייב לקרוא.

בבחירות המקדימות לכנסת ה-20 התמודד מיקי זוהר על המקום המשוריין ברשימת המפלגה לנציג מחוז הנגב, מקום 22 ברשימה לכנסת, וזכה בו. מאז ועד היום הוא מכהן כחבר כנסת מטעם הליכוד.

ביולי 2015 מונה לתפקיד יו"ר ועדת המשנה לספורט של הכנסת. שנה לאחר מכן, ביולי 2016 מונה לתפקיד יו"ר הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי.

משמש בנוסף כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים.

מיקי נשוי לימית, העוסקת בתחום הנדל"ן, ואב לארבעה. מתגורר בקרית גת.

פגשנו את מיקי בבית הקפה לנדוור בעיר, לכוס קפה ושיחה טובה על עבודתו בכנסת, הקשר האשדודי ועוד פיקנטריה.

ח"כ מיקי זוהר נציג הדרום מהליכוד ספר לנו על הפעילות שלך בכנסת?

הדברים שעומדים לנגד עיניי נחלקים ל3 פרמטרים: 1- המדיני חשובה לי ארץ ישראל אחת שלמה ואני מתנגד נחרצות להקמה של מדינה פלסטינית. אמשיך להיאבק נגד זה כי לדעתי זה  יגרום אסון לעם ישראל ויחמיר את מצבם של הפלסטינים. אם תהיה מדינה פלסטינית, תהיה שם השתלטות של גורמים עוינים וכאמור זה יהיה רע לכל הצדדים.

2- נושאים חברתיים- חשובים לי מאוד. אני ממקד את העשייה שלי לכל מה שקשור לצמצום פערים בחברה הישראלית. המטרה הגדולה שלי היא שכל ילד יקבל הזדמנות שווה במדינת ישראל להצליח. אם הילד מגיע מאשדוד או מירוחם לא יהיה הבדל והוא יקבל את אותם הכלים כדי להצליח. אם נגדיל את תקציבי החינוך והרווחה בערים מוחלשות על חשבון החזקות אפילו נצליח להגשים את היעד הזה.

3- מתמקד בנושאים הכלכליים- ליברל ובעד שוק חופשי ומצד שני זכויות עובדים תמיד לנגד עיניי.

 

תכניות עתידיות שלך להמשך הדרך?

למדתי שבפוליטיקה כל מי שמתכנן יותר מדי מוצא את עצמו מתבדה בהמשך ולכן המגמה שלי היא לעשות את המקסימום שאני יכול בכל רגע נתון ולהשתדל ליישם את מה שאני מעריך שלטובת עם ישראל ולקוות שהציבור יידע להעריך את זה. חלק מהציבור בליכוד גם יודע להעריך ואני מקבל הרבה פידבקים חיוביים מהשטח לצד ביקורת מהשמאל שהיא לגיטימית.

אני רוצה להגיע הכי רחוק וגבוה שאפשר בהתאם למה שהקב"ה והציבור יחליטו.

תרצה להיות ראש ממשלה?

יומרני מדי ולא סביר בעיניי. יהיר להגיד את זה אז לא. בעוד 15 שנה אולי. עכשיו אני רוצה לשאוף לתפקיד יותר בכיר ממה שאני היום ולהתקדם כל הזמן. כל דבר שעשיתי בחיים הקדמתי את זמני והתקדמתי.

הייתי חבר מועצה בגיל 28. סגן ראש עיר בגיל 33. וח"כ בגיל 35.

 

חוקים משמעותיים שהעברת?

היום אני מתמקד בחקיקה שקשורה להגנה על ילדים מתכנים פורנוגרפים באינטרנט. יתאפשר לבגיר לצפות באינטרנט ככל שירצה וקטינים לא יוכלו, כי לפי ההצעה, תהיה בקרת הורים כמו בטלוויזיה.

דבר נוסף בימים אלו, כל מה שקשור למסחר בשבת. פנאי ובילוי בשבת מקובל; מסחר בשבת זה הרסני. בעיניי, לרכוש חולצה או נעליים – צריך לעשות ביום חול אבל לשבת במסעדה בשבת את זה לא צריך למנוע. יום אחד בשבוע כולם צריכים לנוח.

זה לא מתנגש עם הליברליות שאתה טוען שיש בך?

בעיניי חופש הוא קריטי. אם אתה פותח עסק בשבת, נניח סופרמרקט, אתה מכריח את כל המכולות הקטנות לפתוח כי אם לא יפתחו כל המסחר ייבלע בסופר. המכולות יפסידו. בשבת אנשים רוצים לשבת עם המשפחה וערכי המשפחה חשובים. אלה ערכים גם של מדינה יהודית וגם של מדינה דמוקרטית.

 

בינואר 2017, איומים קללות ועלבונות הוחלפו בין ראשי הקואליציה במסגרת הדיונים על ההקצבות הפוליטית בליל אישור התקציב בוועדת הכספים. ח"כ מיקי זוהר, שהוא מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, אמר בין היתר ליו"ר הקואליציה, דוד ביטן, אף הוא מהליכוד: "לא מעניין אותי אף אחד, נטו מיקי זוהר. אני אעשה נזק". הוא האשים את ביטן שהוא "דואג רק לתחת שלו, מוכן למכור את אשתו", ואמר ש"ביטן לא מגיע לקרסוליים שלי".

ביטן ענה לו שהוא "שם עליו פס". ושזוהר "דרס את כולם בקרית גת".

תן לנו קצת רכילות צהובה על מערכת היחסים שלך עם דוד ביטן? עשיתם סולחה?

הוא ואני ביחסים טובים מאוד היו לנו וויכוחים בטונים צורמים שנגמרו אחרי יום אחד של כעס. עשינו סולחה מיידית מהירה אנחנו בשיתוף פעולה מלא, מתואמים על הכל וכל מה שהיה כבר לא רלוונטי.

כמה מנדטים להערכתך יקבל הליכוד בבחירות הבאות?

אני חושב שהליכוד יהיה חזק יותר בבחירות הבאות משום שהמדינה שלנו בעין אובייקטיבית ללא שיוך פוליטי- מבחינה ביטחונית נמצאת במצב הטוב ביותר שהייתה אל מול איומים גדולים בהרבה מבעבר. ראש הממשלה לא מרפה מהאיום האירני ולדעתי הצליח לגייס את ארה"ב ואת טראפ בראשה למאבק, מה שיסלול את דרכנו לביטול הרעיון הגרעיני באירן.

דבר שני, גופי טרור כמו חמאס חיזבאללה דעאש לא מרימים ראש מול ישראל ולא מעוניינים להתעסק אתנו.

לצד אותה פעילות ביטחונית אנחנו רואים שישראל נמצאת במצב של שגשוג כלכלי וצמיחה מטורפת, אחוזי אבטלה בין הנמוכים בעולם. יש עודפי תקציב של עשרות מיליארדי שקלים מגביית מיסים מה שאומר שאנשים ממשיכים להתעשר. זאת אולי הכלכלה הכי טובה שהייתה אי פעם במדינת ישראל.

הפרמטר החברתי – הוא קריטי להצלחת הליכוד בבחירות הבאות ולהבאתו לאיזור ה40 מנדטים . כרגע יש מיליון עניים. חלילה לא מדובר באנשים שאין להם אוכל אלא רמת חיים נמוכה מתוכם חלק גדול חרדים (שליש) , ערבים, (שליש) ונכים וקשישים(שליש).

הפעולה המיידית והישירה שמדינת ישראל חייבת לעשות ושאני ויו"ר הקואליציה ויו"ר וועדת הכנסת יואב קיש התחייבנו לעשות – להעלות חצי מיליון איש נכים וקשישים מעל לקו העוני. אנחנו נעלה את קצבאות הנכות שלהם מ2,400 ש"ח ל3,100 ש"ח.

העלות התקציבית לכך היא כ3 מיליארד ₪ וזה יילקח מעודפי התקציב. הבהרנו והצהרנו ששום פעולה תקציבית לא תעשה עד להעלאת אותם חצי מיליון איש מעל לקו העוני.

באופן הזה אנחנו, למעשה, קובעים בצורה ברורה שהליכוד שמר על ערכים חברתיים ואנו באמת מוכיחים עם הח"כים החדשים בעיקר שאנו עוסקים בנושאים אלו ולכן נקבל תמיכה רחבה יותר להבא.

 

מה טומן בחובו העתיד ביחס אליך ביחס לכמות המנדטים של הליכוד?

אני אשתדרג במקום שלי לדעתי אין לי מושג לאן. השאיפה שלי להבא היא להתברג בעשירייה הראשונה ובכוונתי להגשים זאת. אני רוצה להיות שר בממשלה הבאה. כרגע אני לא מתפנק לקבוע איזה.

האם אתה שייך לקבוצת חברי הכנסת שהם נגד הבחירות בגלל המחלוקת של ראש הממשלה עם שר האוצר בעניין תאגיד השידור הציבורי? או בעד?

גם ביבי לא רוצה להקדים בחירות אלא לשמור על העיקרון שהליכוד יישאר בשלטון. העניין נפתר וטוב שכך איש לא רצה בבחירות. הליכוד היא המפלגה הכי חזקה ולכן היא צריכה למשול. הדבר הבסיסי הוא למשול ועל כן ביקשנו להראות לכחלון שאם הוא לא יבין שזו המשילות שלנו הוא עלול ללכת לבחירות. אני שמח שהוא נמנע מבחירות והבין את זה. ככל הנראה לא ייפתחו את התאגיד החדש, להערכתי.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לא רץ ברשימת הליכוד אלא עצמאית האם אתם במגעים בליכוד לתמוך בו או במועמדים אחרים לראשות העיר מטעם הליכוד?

אני חושב שהרבה מאוד מועמדים אינם יכולים להרשות לעצמם להתמודד ברשימת הליכוד כי זה עלול לפגוע בהם. זה ידוע ומקובל שראשי עיר מתמודדים עצמאית ומאחר וזה מקובל גם ראש העיר בחר בזה וזה בסדר גמור. אני עם ראש העיר ביחסים מאוד קרובים ואנחנו עוזרים לאשדוד ועומד בכל עניין לטובת אשדוד ובכל פניה שמגיעה אליי.

משרד התחבורה הקצה לאשדוד רבע מיליארד שקל לצורך פרויקט re-way  ריווי? אתה מכיר? ומה דעתך עליו? מדובר באחד הפרויקטים היותר שנויים במחלוקת וגרם למחלוקות בעיר ואי נוחות לציבור.

אני לא בקיא בזה. לא יודע כל כך במה מדובר.

 

מה תרומתך לעיר אשדוד?

נלחמנו שבית הלוחם ייפתח באשדוד. חלוקת הכספים של המועצות כדי שתקציב הדת שלה לא ייפגע בכל מה שקשור לדת ומדינה. לכל בקשה אני נעתר בשמחה ותמיד עם רצון טוב לעזור ולסייע.

בעניין נמל אשדוד – בוודאי שמעת על המחלוקות הקיימות בימים אלו בנמל. חלק מהעובדים מעוניין לעבור לקבל נציגות מההסתדרות הלאומית והנושא נדון בבית הדין הארצי לעבודה. בניית הנמל החדש, יש שאומרים שלא לצורך, גורם לעובדים לפחד אמתי וחשש מפיטורין ממקום עבודתם. מה עמדתך בנוגע להפרטה הקיימת כיום בנמל אשדוד ובמקומות עבודה נוספים?

אפשר לשלב בין ערכים ליברליים כלכליים לצד סוציאליים חברתיים. אני דגמה לשילוב שלהם כמי שמגיע מהתחום העסקי ומכיר מהם זכויות עובדים.

עובדי הנמל בעיני חשובים ולכן צריכים לשמור על זכויותיהם. מעבר לכך, רוצים לעודד תחרות ולגרום למצב שאנשים יתפרנסו בכבוד. אנחנו יודעים שמחירי הייבוא בסופו של דבר עולים ולמה? כי העלויות הן גדולות ואותם עיכובים של אספקת הסחורה עקב עיכובים של הנמל גיליתי שזה מביא לעלייה של 10-15% ממחיר המוצר. כשרוצים להילחם ביוקר המחיה – על זה אני מדבר. הפקק הזה נוצר ומעלה מחירים. לא נתפשר על זכויות העובדים ונשמור עליהם מכל משמר. חשוב לי מאוד.

כבר ראינו מה קרה בעניין נמל אילת, שבסופו של דבר הופרט ונרכש על ידי משפחה אחת בעלות מאוד נמכה של 40 מיליון שקלים ועוד קיבלו מענקים מהמדינה. כיום, העובדים שם מקבלים משכורות מינימום במקרה הטוב ואנחנו הצרכנים לא קיבלנו מזה שום תועלת, להיפך.

אני חושב שבסוף זה כן יבוא לידי ביטוי כי התחרות מנצחת את הכל. הנמל זה השומן שבמחירים. העובדה שעובדי הנמל שובתים ויש עיכוב בהבאת הסחורות זה השומן שאנחנו מעוניינים להוריד.

מדינת ישראל נמצאת תמיד במצבים ביטחוניים מתוחים. ברגע שייתנו לאדם פרטי כח לשלוט על השערים הכלכליים של מדינת ישראל כדוגמת נמל אשדוד וחיפה, אולי, חלילה, ינצל זאת לצורך הפעלת לחץ פוליטי על מדינת ישראל? קטאר יכולים להציע לו סכומי כסף ענקיים רק בשביל שיסגור את הפעילות בנמל, הוא יסכים כדי להרוויח וכך יופעל לחץ פוליטי רציני על הממשלה להפסיק להילחם או לקבל תנאים גרועים למדינה. יכול לקרות?

אני עדיין חושב שחייבים לפתוח את הנמל לתחרות שניתן לשמור על זכויות העובדים.

במי תתמוך בבחירות להסתדרות הכללית?

בבחירות להסתדרות הכללית אני עם אבי ניסנקורן. הוא יוצר תבנית מאוזנת בין שמירה על זכויות עובדים לשמירה על משק מתפקד ובריא הוא רציני בעמדותיו, יש לו מילה וזה חשוב.

תודה והערכה לח"כ מיקי זוהר שהגיע במיוחד לעיר אשדוד על מנת להעניק את הריאיון החשוב הזה עבור קוראי "אשדוד היום" – העיתון הדיגיטלי של העיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.