הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

חיפה, מאחורייך: חריגות משמעותיות מהתקן ברמות בנזן מְסַרְטֵן באשדוד

ביומיים האחרונים, נמדדו בעיר אשדוד רמות בנזן גבוהות מאוד, אשר על פי החשד עלולות לגרום למחלת הסרטן לנחשפים אליהן. מדובר בחריגה משמעותית ומעניין יהיה לראות כיצד יטפלו בכך הרשויות האמונות על איכות הסביבה? המשרד להגנת הסביבה מגיב ל״אשדוד היום״

הרמות המיירביות של רמות הבנזן הן 3.9, בהתאם לתקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר) (הוראת שעה), תשע"א-2011. במהלך השבת והבוקר (ראשון), נמדדו ערכים גבוהים פי כמה מהתקן, בשעות מסויימות.

תושבי אשדוד מוזמנים להצטרף לקבלת התראות בזמן אמת על הזיהום המתמשך בעיר בלחיצת כפתור כאן.

הבוקר (ראשון), נמדדו ערכי בנזן גבוהים מהתקן, החל מהשעה 05:15.

להלן הערכים שנמדדו הבוקר (ראשון):

שעהחריגת כמות בנזן מסרטן מעל התקן המותר
05:1540% מעל התקן
06:4595% מעל התקן
07:00112% מעל התקן
08:3015% מעל התקן
09:3045% מעל התקן

להלן הערכים שנמדדו במהלך השבת (אתמול):

חשיפה לטווח קצר 


החומר מגרה את העיניים, העור ודרכי הנשימה. אם הנוזל נבלע, שאיפה לריאות עשויה לגרום להתפתחות דלקת ריאות כימית. החומר עשוי לגרום להשפעה על מערכת העצבים המרכזית. עשוי לגרום לירידה בהכרה . חשיפה לריכוזים גבוהים בהרבה מגבולות החשיפה התעסוקתית עשויה לגרום לאובדן הכרה ומוות. במקרה של בליעה, החומר בקלות נכנס לדרכי הנשימה ועלול לגרום לדלקת ריאות משאיפה. 

הנתונים המדויקים נלקחו מתוך האפליקציה של המשרד להגנת הסביבה. האפליקציה מציגה נתוני איכות אוויר בזמן אמת בצורה של מדד איכות אוויר, כפי שמקובל בעולם, על בסיס הנתונים המתקבלים מתחנות הניטור השייכות למערך הארצי (מנ"א) הפרוסות ברחבי הארץ. מדד איכות האוויר מוצג בצורה ויזואלית, ידידותית וברורה, בקטגוריות של איכות אוויר ומסווג לפי: איכות אוויר גבוהה, בינונית, נמוכה ונמוכה מאוד. 

המדד משקלל בתוכו חמישה מזהמי אוויר שכיחים, כפי שמקובל במדינות מפותחות בעולם (חלקיקי PM2.5, חלקיקי PM10, תחמוצות חנקן, גופרית דו-חמצנית, אוזון ופחמן חד-חמצני), כאשר המדד נקבע לפי המזהם שריכוזו הוא הגבוה ביותר. 

ניתן אף לעקוב אחר ריכוזי מזהמי האוויר השונים הנמדדים במערך הניטור הארצי לפי קטגוריות המבוססות על ערכי הסביבה (תקן איכות אוויר) וגם לפי הריכוזים הנמדדים. במקרה של התרעה על מצב זיהום אוויר חריג וגבוה מאוד, היא תוצג באפליקציה עם המלצות לציבור הרחב ולאוכלוסיות רגישות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

״המשרד להגנת הסביבה מפעיל אמצעי פיקוח ואכיפה רבים מול מפעלים אשר עלולים ליצור מפגעי זיהום אוויר. המשרד בוחן את נושא הקמת מד רוח באזור התעשייה באשדוד.

באזור התעשייה של אשדוד קיימים מפעלים הידועים בכך שהם פולטים בנזן, בהם מסוף הניפוק "פי גלילות" ופז בית זיקוק אשדוד.

המשרד להגנת הסביבה הפעיל אמצעי אכיפה כנגד שני המפעלים שנמצאו כתורמים לחריגה, לרבות התראות, שימועים ואף הוצאת צווים מנהליים לצמצום זיהום האוויר מכוח סעיף 45 לחוק אוויר נקי.

יצוין, כי חלק מהזיהום מבנזן קשר לדרך הטענת מכליות הכביש בדלק, כפי שהוגדרה למפעלים על-ידי משטרת ישראל. המשרד חייב את המפעלים – ובשיתוף עם משטרת ישראל – לשנות את דרך הטענת המכליות, דבר שיביא להפחתה בפליטות.

נדגיש, כי הזיהום נמדד באזורים התעשייתיים של העיר ולא באזורי המגורים, וכי במהלך 2019 חלה ירידה בריכוז המזהמים עקב פעילות אכיפה של המשרד להגנת הסביבה.

נדייק, כי תחנת הניטור בין שלושת המפעלים אכן פועלת, אך מבחינה מקצועית לא ניתן להקים תורן מטאורולוגי במקום. זאת עקב הזרמת רוח ממתקני תעשייה סמוכים, ולכן עושים שימוש בנתונים מטאורולוגיים מתחנת הניטור בניר גלים.  

התחנה המטאורולוגית בניר גלים קרובה לאזור התעשייה ומשמשת בצורה טובה לבחינת מקורות זיהום אוויר מהמפעלים״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.