הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

חופי הים בעיר קיבלו את הציון הגבוה ביותר במדד הניקיון

המשרד להגנת הסביבה מקצה מיליוני שקלים לשמירה על ניקיון הים והחופים, ויש תוצאות! חופי הים באשדוד קיבלו את הציון הגבוה ביותר ״נקי מאוד״ לכל אורך חודש יולי 19. נציין, כי המדד בודק את ניקיון החופים ולא את איכות וניקיון המים בחופי הים

המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן יוצאים בקמפיין הסברה לשמירה על ניקיון החופים והשארת הכלים החד-פעמיים בבית כדי ליהנות מחופים נקיים מפלסטיק.

המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן ממשיכים כבכל שנה לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים נקי, ויוצאים בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד-פעמי – לא בים שלי!". הקמפיין קורא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

את קמפיין ההסברה – באמצעות לפ"מ – יוביל גם השנה גבי עמרני עם סרטון על מצב החופים שיזכיר לכולנו לקחת איתנו חזרה את כל מה שהבאנו לים ולא להשאיר פסולת בסביבתנו. הקמפיין עולה ברדיו, בדיגיטל ובעיתונות.

תופעת הפסולת בים ובחופים (marine litter) מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו. על-פי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. בישראל נמצא, שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה. ובקצב הזה, ב-2050 מי הים יהיו עשירים יותר בשאריות פלסטיק מאשר בדגים חיים. 

לפחות 60% מהפסולת בים ובחופים מקורה במקורות יבשתיים – ציבור לא אחראי המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך: בקבוקי שתייה, כלים חד-פעמיים, קשיות שתייה, שקיות פלסטיק, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. פסולת נוספת מצטברת בחופים משפכי נחלים או מפלט ים, שכולל במקרים רבים פסולות שנשטפו מחופים אחרים ונסחפו בזרמי הים, לעתים למרחקים ארוכים.

בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות מקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף של 9,307,300 שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד. הגדלת התקציבים שהעביר המשרד לרשויות לניקיון החופים ולפעילויות הסברה בשנים האחרונות, לצד כניסת חוק השקיות, הביאו להפחתה משמעותית של כמות הפסולת בחופים.

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה, השני לחודש יולי , עולה כי אף רשות מקומית לא דורגה בציון "מלוכלך" או "מלוכלך מאוד". עם זאת, 65.15% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 67% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נמצאו 72.72% מהחופים נקיים עד נקיים מאד.

מתחילת השנה 62.12% מהחופים נקיים לפחות 70% מהזמן.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן: אילת, אשדוד, תל אביב- יפו, גן רווה, בת ים וחוף השרון.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים ולמטיילים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

"מדד חוף נקי" הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים בים התיכון ובמפרץ אילת, ומהווה חלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. 

במסגרת זו נשלחים מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד לבדוק את ניקיונן של 66 רצועות חוף לא מוכרזות לאורך כ-153 ק"מ בכלל הרשויות החופיות בים התיכון ובמפרץ אילת.

מהי תכנית חוף נקי?

תכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה פועלת משנת 2005 במטרה לשמור על חופי הים הלא מוכרזים נקיים במהלך כל השנה. 

מהו מדד חוף נקי?​

מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת. המדד מספק מידע שקוף ועדכני על מצב הניקיון בחופים אלו ומסייע לפעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה, מול רשויות שלא מבצעות את חובתן בשמירה על ניקיון חופיהן. 

מדד הבסיס

מדד הבסיס להערכת מצב הניקיון בחופים נערך בתחילת התכנית, ביוני 2005. בשנים הבאות נמדדו אחוזי הפחתת הפסולת ביחס לנקודת ההתחלה בכל קטע חוף נתון. המדד שנקבע להצלחת תכנית חוף נקי הוא שחוף הים יימצא 70% מהזמן במדד "נקי" או "נקי מאד" ב-70% מהרשויות החופיות. 

​תהליך הדיגום

מתוך סקרים שנערכו בשטח ועל סמך מידע מוקדם, עלה כי המרכיב העיקרי של פסולת בחוף הוא פלסטיק, המהווה לפחות 80% מסך כל הפסולת. לפיכך הוחלט כי הפלסטיק יכול לשמש כסמן טוב למידת הניקיון של החוף.  

בתהליך הדיגום נספרים כל פרטי הפלסטיק הפזורים ביחידת שטח חוף נתון, החל מגודל של פקק של בקבוק ומעלה. כיוון שהפסולת אינה מפוזרת בצורה אחידה לאורך החוף, נבחרות מספר נקודות דיגום אקראיות בכל חוף שנבדק. מדד חוף נקי מתבצע אחת לשבועיים בכל חודשי השנה.

בחודש יוני 2015 הוחלט להוסיף ולספור במסגרת המדד גם את בדלי הסיגריות, שנמצאו כפריט פסולת נפוץ ומזהם מאד בחופי הארץ. 

אופן חישוב המדד

מספר חלקי הפלסטיק שנספרו כפול 20 (כיוון שהמדד מחושב ל-20 מ"ר)
רוחב החוף (מקו המים עד קצה החוף) כפול 10 (5 פסים שנמדדו – כל אחד ברוחב 2 מטר)  נקבעה דירוג קבוע לכל החופים, על פיו:

  1. אם בקטע הנמדד נמצאו פחות מ 2 פרטי פסולת, החוף מוגדר נקי מאד
  2. אם בקטע הנמדד נמצאו בין 2 ל 5 פרטי פסולת, החוף מוגדר נקי
  3. אם בקטע הנמדד נמצאו בין 5 ל 10 פרטי פסולת, החוף מוגדר בינוני
  4. אם בקטע הנמדד נמצאו בין 10 ל 20 פרטי פסולת, החוף מוגדר מלוכלך
  5. אם בקטע הנמדד נמצאו מעל ל 20 פרטי פסולת, החוף מוגדר מלוכלך מאד

יעד המדד הוא 70/70: 70% מהרשויות המקומיות יעמדו במדד "נקי /נקי מאד" ב –70% מהמדידות במהלך השנה.

תגובה אחת

  1. מעניין שהחופים נקיים אבל כל המדרכות והמדשאות מלאות צואת כלבים.
    העיריה לא עושה כלום בנושא הזה, כל המצלמות שפזורות בעיר לא משמשות לאכיפה של צואת הכלבים, אין פקחים שנותנים דוחות.
    העיר פשוט מסריחה מצואת כלבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.