הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

חבר המועצה נעים שומר: "סכנת קריסה כספית בעירייה עקב הסכם הגג"

חבר מועצת העיר, עו"ד נעים שומר, פנה הבוקר במכתב לראש העיר יחיאל לסרי, בו הוא מבקש להזהיר מפני חשש לקריסה כספית וכלכלית של העיר אשדוד עקב החתימה על הסכם הגג

להלן המכתב שהוגש הבוקר כלשונו:

הנדון: הצעה לסדר היום של המועצה: הערכות העירייה מפני סכנת קריסה כספית עקב הסכם הגג

אבקש להעלות לדיון דחוף במועצת העיריה את נושא ההערכות הכספית של עיריית אשדוד בפני חשש לקריסה כספית וכלכלית עקב אישור בנייתן של כ-60,000 יחידות דיור. ע"פ מודל שפיתח משרד הפנים, רשויות אשר חתמו על הסכמי גג, יסבלו בעתיד מגרעון תקציבי של עשרות מיליוני שקלים עקב הגידול המהיר באוכלוסייתם.

ואכן, מר מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים וגם עיתון דה מרקר התריעו כי "הסכמי הגג הם מכה אשר תדרדר את הרשויות ותרושש את העיריות חתמו עליהן.

כך למשל, ביבנה שם אישרו בנייתן של 12,700 יח"ד, הגרעון הצפוי הינו 11 מיליון ש"ח, באשקלון עם תוספת של 11,000 יח"ד, צפוי גרעון של 30 מיליון ש"ח.

ע"פ הסכם הגג, עתידות להיבנות באשדוד כ- 60,000 יח"ד נוספות תוך 10 שנים, בניה אשר תגדיל את אוכלוסיית העיר מ-250,000 ל-450,000 תושבים. בעיר תיווצר צפיפות נוראית אשר עלולה לגרום לקטסטרופה כספית וכלכלית לעירייה, עד כי תיהיה סכנה שהעירייה לא תוכל לספק לתושבים את השירותים הנדרשים.

אמנם, בהתחלה תיווצר הכנסה גדולה לעירייה עקב היתרי בניה וארנונה מהתושבים הנוספים, אבל העומס הכספי והכלכלי בטווח הארוך יגרום לקריסה.

כפי שכבר התרעתי בישיבת המועצה בה הוצג לראשונה הסכם הגג, הסכם הגג, הינו טעות חמורה ואסון עתידי לעיר, מכל בחינה שהיא. הוא יפגע באורח קשה ביותר באופי העיר ובאיכות החיים של התושבים, יגרום לצפיפות גדולה ביותר, אשר כבר היום אשדוד הינה אחת הערים הצפופות ביותר. וידרדר את העיר בה יש עתה איכות חיים טובה, למטרופולין ברת איכות חיים ירודה, עם כל התחלואים של מטרופולין.

יתר על כן, הסכם הגג לא יפתור אף אחת משלוש הבעיות העיקריות של העיר:

  1. הוא לא יגרום לשיקום ושיפור הרובעים הוותיקים והמוזנחים (א', ב', ג', ה', ו', ח').
  2. לא יחזיר לעיר את עשרות אלפי הזוגות הצעירים אשר נטשו אותה מאז תחילת כהונתך בשנת 2008, וגם לא יעצור את המשך נטישתם של הזוגות הצעירים, אלא רק ימשיך להעשיר את הקבלנים להם דאגת עד כה ותמשיך לטפח אותם גם בעשור הבא, כפועל יוצא ישיר של הסכם הגג.
  3. לא יפתור את בעיית התעסוקה של התושבים והצעירים. גם בעתיד הקרוב כ-50,000 מתושבי העיר, יסעו יום יום מחוץ לעיר כדי להתפרנס.

התפתחות של עיר צריכה להיות הדרגתית, בקצב הטבעי שלה, ולא באופן מלאכותי, רק כדי להעשיר קבלני בניין.

הניסיון שהצטבר עד כה אצל רשויות שאימצו את מודל הסכמי הגג, התרעתו של מנכ"ל משרד הפנים, והעובדה שאתה עצמך הבעת ספק במימוש של הסכם הגג, בישיבת המועצה, יש בכל אלה כדי להתנער מהסכם הגג, ובמקומו לאמץ מודל משופר ונרחב של התחדשות עירונית, בדגש על תוכניות של פינוי בינוי או בינוי פינוי.

אבקש לקיים דיון דחוף במועצת העירייה בהצעה לאמץ מודל משופר ונרחב של התחדשות עירונית במקום הסכם הגג, וכן ובהערכות כספית וכלכלית של העיריה מפני הקריסה הכספית והכלכלית הצפויה, כתוצאה מהכפלת אוכלוסיית העיר.

עו"ד נעים שומר, חבר מועצת העיר

 

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.