חבר הדירקטוריון מישל ביטון: "לא ייתכן, שעורכים כנס ב:140,000 ש"ח ומפטרים עובדים"; מורלי: "תקציב הכנס צבוע מראש"

הרשות העירונית למניעת התמכרויות תערוך כנס ביום חמישי הקרוב בעלות משוערת של כ-140,000 ש״ח. לצד פיטורים של עובדים וטענות לפגיעה בשעות הנוספות של חלק מהעובדים, החליטו מספר חברי דירקטוריון לצאת חוצץ כנגד קיומו של הכנס הראוותני, לדעתם. מנכ״לית הרשות, הגב׳ סימונה מורלי בתגובה: ״עלות הכנס נמוכה בעשרות אלפי שקלים מכנסים מקצועיים מקבילים״.

נדמה, כי הרשות למניעת התמכרויות מעולם לא הגיעה לכותרות העיתונים כל כך הרבה פעמים בזמן כה קצר ונראה, כי התלונות המגיעות מחברי הדירקטוריון עצמם, מותירים סימני שאלה גדולים ובמקרים מסוימים אף כואבים. נציין,כי כל חברי הדירקטוריון מבצעים את תפקידם בהתנדבות מלאה ומתוך תחושת שליחות אמיתית להשפיע לטובה ולעזור. מנקודת המבט הזו נדמה, כי קשה אף יותר לקבל אי-שיתוף פעולה, לכאורה ולטענתם של חלק מהחברים, מצד הנהלת הרשות וכן קיים קושי לצפות בפגיעה בחלק מהעובדים.

מישל ביטון נבחר לכהן כחבר דירקטוריון ברשות למאבק בהתמכרויות לפני כשלושה חודשים ומאז, הוא פועל במרץ וללא לאות למען מה שנקרא בפיו: ״ניקוי האבק מהמדפים״ ועשיית צדק כראות עיניו בעיקר אל מול עובדי הרשות. במערכת ״אשדוד היום״ התקבלה החלטה לשוחח עם ביטון , במטרה להבין ולהביא לידיעת הציבור את הנעשה ברשות להתמכרויות מאז הגעתו לכהן כחבר דירקטוריון.

נזכיר, כי ביטון בעברו כיהן כחבר ועד בנמל אשדוד וזכור כאחד מחברי הועד הלוחמניים ביותר.

מישל ביטון בהפגנה לטובת עובדי הנמל

נראה, כי נקודת השבר של חלק מחברי הדירקטוריון הגיעה לאור קיומו של כנס של הרשות, בעלות משוערת של כ-140,000 ש״ח מתוך תקציב הרשות, המגיע מכספי הציבור לצד פיטוריהן של 7 עובדות סוציאליות מהרשות וטענות, לכאורה, לצמצום בשעות הנוספות של עובדי הרשות.

ביטון, מגנה את עצם קיומו של הכנס בעלויות כאלה ואומר: ״ביום חמישי ייערך כנס ולא ייתכן שמדובר בעלות של 140,000 ש״ח, שיכולים ללכת לדברים אחרים מאשר כנס ראוותני של מספר שעות וכל אחד יעשה את החשבון מה אפשר לעשות בסכום הזה לטובת אנשים, שזרוקים ברחוב וניתן בכסף הזה לשקם אותם ולנסות להחזיר אותם למוטב. הכנס, בעיניי, הוא מיותר לחלוטין״.

אין ספק, כי מדובר במילים קשות מפי חבר דירקטוריון אשר קיבל את מינויו מסגן ראש העיר שמעון כצנלסון. אם בעבר היינו רגילים לשמוע טרוניות על התנהלות זו או אחרת מפי חברי מועצה בודדים אשר גזרו על עצמם לשבת על ספסלי האופוזיציה הקרים. היום, אנו עדים למצב, שבו חבר דירקטוריון מטעם הקואליציה מעלה טענות קשות מאוד, לכאורה, על התנהלות ברשות עירונית משמעותית.

הכנס ייערך ביום חמישי הקרוב, 16/5/19, ולהן התכנית:

נושא העובדים הינו קרוב ויקר לליבו של ביטון עוד בהיותו עובד נמל. ביטון איננו חוסך במילים כאשר מדובר בפיטוריהן של עובדות הרשות:

״רק לפני מספר שבועות, נערכו פיטוריהן של 7 עובדות סוציאליות ואני מקבל מהעובדים טענות על פגיעה בשעות נוספות של חלק מהעובדים בו בזמן, שנחתם הסכם תקציב של 2019 ולא דובר על הכנס הזה שעלותו היא כ-140,000 ש״ח. מחד, מתכננים התייעלות ומאידך עורכים כנס, בעיניי, ראוותני ובזבזני. יש הרבה נושאים, שלא מגיעים לאוזניהם של חברי הדירקטוריון כמקובל ועל פי חוק ויש מקרים, שבהם אין שיתוף פעולה מייטבי של המנכ״לית. ככל הנראה היא רגילה לא לשתף פעולה כבר שנים. בשנים עברו, לא היו חברי דירקטוריון שהיה איכפת להם מהציבור, בעיניי, למעט הלן גלבר שתמיד שאלה שאלות. אנחנו, חברי הדירקטוריון החלטנו להפסיק את ההתנהלות הזאת״.

האם יש לך דוגמה קונקרטית לאי שיתוף פעולה של המנכ״לית אתכם, חברי הדירקטוריון?

״עורך הדין של הרשות הוא עו״ד אלי בוסקילה. ביקשתי מעו״ד בוסקילה לקבל את התקנון של הרשות. הוא הסכים איתי והעביר למורלי בקשה להעביר לחברי הדירקטוריון את התקנון. כבר מעל שבועיים אין לנו תקנון של הרשות למניעת התמכרויות. בטח אנחנו, חברי הדירקטוריון, לא צריכים להמתין להוראת עורך הדין של הדירקטוריון עו״ד אלי בוסקילה לקבל את התקנון וגם לאחר שהוא פונה אנחנו לא מקבלים מסמך פשוט כמו תקנון״.

דוגמה נוספת, הקשורה לעיסוק הליבה של הרשות?

״אנחנו הצענו לקלוט עובדים עם עבר בנושא סמים, שהם כן יכולים לפנות למכורים בשפתם, לדבר לליבם ולגעת בנקודות הרגישות מתוך ניסיון. גם על זה יש התנגדות. אנחנו חברי הדירקטוריון לא מקבלים את ההתנהלות הזאת. לא ייתכן, כי אחרי שחתמנו על תקציב 2019, שבו אישרנו את המשכו של עו״ד בוסקילה, סימונה מורלי לקחה עורך דין בנוסף ולא ייתכן שמביאים עורך דין לכל מקצוע. לדעתי, צריך עורך דין אחד לרשות, שמתמצה בהכל ולא לפצל. במיוחד שהעורך דין הנוסף נלקח עקב תביעה של עובדת לשעבר כנגד הרשות. יש הרבה בעיות שככל הנראה החליטו בזמנו לטאטא מתחת לשולחן ורוב חברי הדירקטוריון החליטו לעשות בדק בית בכל הנושאים, כולל תקציבים וכל מיני חוזים משנים עברו״.

הגב׳ סימונה מורלי נמצאת בתפקידה כמנכ״ל יש הרשות כבר שנים רבות. מה יקרה, לדעתך, אם הטענות לחוסר שיתוף פעולה מצדה יימשכו?

״במידה והמנכלית תמשיך לא לשתף פעולה , אם בנמל זימנו את המנכ״ל לשימוע לפני פיטורין אזי אין שום סיבה שזה לא יתקיים גם ברשות למניעת התמכרויות״.

ביטון לא חוסך מילים גם בכל הנוגע למתקן האישפוזית הנמצא באחריות הרשות: ״כיסאות מרופטים״

״אישפוזית ״דולפין״ – כל אחד מאיתנו, שמגיע למקום סגור ורוצה לקבל טיפול ראוי אמור להגיע למקום שייתן לו הרגשה ביתית וטובה. אומנם המקום נקי אבל הציוד רעוע ביותר, יש כיסאות בלויים וקרועים. אילו המנכ״לית היתה נענית להצעותיו של חבר דירקטוריון אחר (רנה ארפי) שביקש שנערוך סיור כדי שנכיר את מוסדות הרשות ואז היינו רואים את המצב לפני שחתמנו ולא היינו חותמים על תקציב בזמן שיש כיסאות קרועים באישפוזית״.

הגב' סימונה מורלי – מנכ"לית הרשות למאבק בהתמכרויות

נושא הפיטורים של 7 עובדות סוציאליות לפני מספר שבועות עודנו טרי. מה עמדתך על כך?

"בנושא הפיטורים ניתן למצוא הסדר ולהשאיר את העובדות אצלנו ברשות. הדבר שיובא בפני השר חיים כץ, מרבית הסיכויים שימשיך בתפקידו והתעלמות המוחלטת מהבקשה שלו להקפיא את המלך הפיטורים בשלושה חודשים ואיש לא התייחסת לבקשתו על אף שזה הובא בפני שופטת בבית הדין לעבודה שכנראה לא קיבלה את כל הנתונים במלואם. על אף הפצרות של מנכ״ל משרד הרווחה שגם טלפונית ניסה להשיג את המנכ״לית ולא הצליח. יש עובדים שלא מעוניינים לבלוט, כי לטענתם יש אווירה של דיקטטורה לאורך השנים ברשות והם שמחים על כך שיש היום חברי דירקטוריון נמצאים שנותנים להם גיבוי בכל דבר ועניין. אנחנו חברי הדירקטוריון מצפים שכל הנושא של המכרזים ייבדקו לעומק ובאופן מוקפד".

ביטון מוסיף, כי לטענת ראש מנהל הרווחה הגב' רונית צור, מי שהובילה לסגירתו של המרכז לטיפול בנוער ברשות הייתה הגב' מורלי. ככתוב בפרוטוקול דיון שנערך בבית הדין לעבודה ב-23/4/2019:

תגובתו של רפי אוליאל, חבר דירקטוריון:

"לא מקובל עלינו, שמוציאים כספים כאלה גדולים על כנסים ולא על טיפול אישי בציבור ובאותו זמן גם מפטרים ומצמצמים שעות לעובדים. אם הגיעו למצב שמפטרים עובדים, אז שלא יערכו כנס עם אנשים מחוץ לעיר, שאני אפילו לא יודע מי מוזמן אליו".

תגובתו של רנה ארפי, חבר דירקטוריון:

"הבסיס של הדירקטוריון, כמו כל גוף, הוא התקנון ולצערי לא קיבלנו אותו עד עכשיו על אף שביקשנו מספר פעמים. בהסתמך על הנתונים של 140,000 ש"ח על כנס זה נראה לי בזבוז במיוחד כי יש דברים אחרים מהותיים לעשות. יש מחזוריות של 20 מיליון שקלים וזה המון כסף ויש ציבור של אנשים שחשופים לאלימות ולסמים וצריך לטפל בהם. אני חושב שהפיטורים לא היו במקומם, מתוך ידיעה. לא צריך להגיע לבית משפט כדי להעביר עובדים מהרשות לעירייה. ספק רב, אם העובדות שפוטרו ימצאו את עצמן בעירייה והלוואי שאני טועה פה" .

תגובת מנכ״לית הרשות למאבק בהתמכרויות, הגב׳ סימונה מורלי, ל״אשדוד היום״:

״תקציב הכנס הינו תקציב נפרד ו"צבוע" מראש ללא שום קשר לצרכים ולפעילות העניפה שמתבצעת בטיפול ומניעה לנפגעי הסמים. הכנס רחוק מלהיות ראוותני ובזבזני, הוא מתקיים במרכז להורות במבנה הרשות, מנחת הכנס היא מנהלת המרכז להורות וכל ההפקה מתנהלת ע״י כוחות מקומיים. עלות הכנס נמוכה בעשרות אלפי שקלים מכנסים מקצועיים מקבילים בסדרי גודל של כנס "אשדוד חושבת הורות". זאת בעקבות המאמצים לחסוך מכל כיוון מדיניות רשותית) בניגוד לטענה המיוחסת.
צר לי על אותו חלק מחברי הדירקטוריון שמחפשים תשובות דרך תגובות לתקשורת במקום להגיע אליי ולבקש תשובות ישירות וענייניות ובשקיפות מלאה. לגבי השעות הנוספות, אין להן ולו קשר מקרי לכנס ההורות המקצועי. מדובר כחלק ממהלך להתייעלות ארגונית.
המרכז להורות הינו מודל אשדודי ומקור לגאווה הזוכה לשבחים מקצועיים בכל הארץ, הן בכנסים המקצועיים והחשובים שהוא מקיים והן מבחינת המודלים שהוא מפתח״.

יו"ר הדירקטוריון, הרב מני אזולאי, ממפלגת ש"ס מסר ל"אשדוד היום", כי יעביר את תגובתו בהמשך. ככל שיעביר הרב מני את תגובתו הרי שזו תוכנס במלואה.

אולי תתעניין ב...

צעיר נפצע באורח בינוני מאבן חיפוי שנפלה עליו; עצים רבים קרסו (גלריית תמונות)

עצים רבים קרסו בעיר בשעה האחרונה, עת החלה סופת רוחות וגשמים. הערכה מקצועית מעריכה, כי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים