חברת המועצה ד״ר אפרת אוחיון: ״אני לא בובה של אף אחד״| הריאיון המלא

חברת המועצה ד״ר אפרת אוחיון הגיעה לפוליטיקה להפתעתם של רבים. בראיון ל״אשדוד היום״ היא לא מותירה שום שאלה ללא תשובה. הכנות שלה סוחפת וגם אם היא לא תשרת אותה בעתיד, בהחלט מצויין שהיא קיימת היום במועצת העיר : ״הערכים, השוויון, השקיפות- יישארו תמיד ובכל מחיר, גם אם אצטרך לסיים את דרכי הפוליטית״, אומרת לנו אוחיון.

הגענו לביתה של אפרת ברובע הסיטי ,ימים ספורים לפני ליל הסדר. את פנינו, קיבלו אפרת ובעלה ירון, וברקע ניחוח טיגון חביתת ירק מעניינת. ״עוד לא סיימנו את הניקיונות״, אפרת מציינת עוד בטרם קבענו את הריאיון אבל לנו, זה לא מפריע לערוך עמה את אחד הריאיונות היותר מעניינים, כולל לברר מה גרם לה לקום ולעזוב את סיעת ״הלביאות״ רק חודשיים לאחר הבחירות. 

הריאיון בביתה של ד״ר אוחיון

ירון (38) עובד בחברת היי-טק ביבנה. לזוג שתי בנות: אלין (7) ואדל (4). נשואים 9 שנים ומתגוררים ברובע הסיטי, בצמוד לבית הקפה ״פנינה פאי״.

בגזרת הכיבוד – אגוזים, תמרים, משמשים אוזבקיים וקפה עם קרם קוקוס, כיאה לדיאטת ״פליאו״ אמיתית, שאפרת משתדלת להתמיד בה כבר זמן רב. 

ד״ר אפרת אוחיון-נאור (34) דוקטור לכימיה במקצועה וחברת מועצה טריה. תלמידת אולפנת אשדוד, למדה תואר ראשון, שני ודוקטורט באוניברסיטת בר אילן. כיום, עובדת בחברת ״לנדא״ דיגיטל פרינטים ברחובות: ״אני מאוד אוהבת את הבעלים של החברה, אפילו מעריצה מדובר באדם מיוחד – בני לנדא״, היא מתמידה להגיד בכל הזדמנות וזה, כשלעצמו, עושה חשק לברר מי האיש מאחורי החברה ומדוע, למען השם, הוא לא מגיע לפתוח כאן, באשדוד, חברה שתוכל להכניס לעיר מקומות תעסוקה הולמים.

לפני כחודש, קיבלה אוחיון את אישור מועצת העיר בדבר פיצולה מסיעת ״הלביאות״ והשארת התפקידים שהיו לה קודם, גם עכשיו במסגרת סיעת ״המקומיות״ החדשה שהקימו היא וקבוצת נשים, שהחליטו שהן לא מעוניינות להשאר בסיעת המקור (הלביאות). מביני העניין בפוליטיקה יבינו, שהדבר גרם לשתי הסיעות להחלש, הואיל ועבודה עם מנדט אחד במועצת העיר היא קשה מאוד ולעיתים, בלתי אפשרית, כי היא כמעט אף פעם לא באמת מכריעה את הכף לשום כיוון. מה גם, שהתפקידים של כולן נותרו בעינם ולא היתה שום תוספת מעניינת של תחום אחריות חדש. 

ספרי לנו מה קורה איתך, בימים אלה?

כיף לי מאוד ב״מקומיות״. אני מרגישה סופר מסופקת ומרוצה. המפגשים שלנו, בעיניי, הם מאוד חברתיים, פרט לעשייה. היתרון הוא, שאנחנו לומדות להכיל אחת את השניה כל אחת מגיעה מתחום אחר ואנחנו מצליחות להכיל את השוני. אני משתדלת לתת לכל אחת את המקום שלה. ביקשתי וועדות לפי מה שהבנות רצו, לפי השקפת עולמן. מדובר על 8 נשים חזקות ואמיצות. 

יש אחת שאחראית על הדיגיטל, יש את אושרה שהיא קהילתית יותר, נונה מכירה את גופי העירייה, קוני היא עורכת דין ומנסחת לי הצעות לסדר היום ועוד.

סיעת ״המקומיות״ החדשה לאחר הפיצול

ד״ר אפרת אוחיון היא אחת מחברות המועצה הצעירות, אשר רבים במערכת הפוליטית כלל לא הכירו. איך הגעת לפוליטיקה

לעומת אחרים לא כיוונתי לפוליטיקה. אני מכירה את שרון (מרק) מפורום המאה, פורום הדוקטורים שהייתי שותפה לו ולאחר מכן, היא הקימה את הלביאות,הלכתי למפגש ראשון ואמרתי לבעלי: ״מה אתה דואג? אני הולכת לחצי שעה וחוזרת״, ואז נשאבתי לתחום הפוליטי, השקענו את כל הזמן שלנו וקיבלתי הצעה למקום 2 בסיעת ״הלביאות״ והחלטתי לקבל את האתגר, למרות שלא ידעתי במה זה כרוך אבל ראיתי שלא היו אחרות, התייעצתי עם בעלי עם אמא והמשפחה וקיבלתי את ההצעה.

לאורך כל הריאיון, ירון, בעלה של אפרת, יושב איתנו, תומך באפרת ומחזק את תשובותיה

ירון, אתה תומך בדרכה הפוליטית של אפרת?

בהתחלה היה קשה, בעיקר במהלך קמפיין הבחירות. גם עכשיו, לא קל. משלמים מחירים, כי הזמן הוא משאב מוגבל. אפרת עובדת במשרת הייטק מלאה ויש לנו 2 בנות קטנות אבל אני תומך בה תמיכה מלאה. 

בדרך כלל, כאשר מגיעים לראיין פוליטיקאי/ת, שני הצדדים מבינים, כי יהיה עליהם לשאול ולהשיב על שאלות קשות. מה שנקרא ״פיל לבן״ בחדר, שנמנעים לדבר עליו במטרה לייצר אווירה רגועה אבל שום ריאיון לא יכול להיות שלם מבלי לשוחח על הדברים הבוערים באמת

כזכור, אפרת אוחיון דרשה להתפצל מסיעת ״הלביאות״ לא לפני שמכתב שכתבה דלף לתקשורת ובו תיאורים וטענות אינדיבידואליות על יחס גרוע שקיבלו היא וחלק מבנות הסיעה משרון, במה שהן כינו חוסר שיתוף פעולה, חוסר שקיפות ועוד דברים נכתבו במכתב כרמזים בלבד ורק מי שקשור בדברים יוכל להבינם

מה קרה עם שרון מרק? מדוע הדברים התפוצצו רק חודשיים לאחר הבחירות?

לא באמת אנחנו פיצלנו את הסיעה. לא אנחנו באנו ושברנו את הכלים, על אף שסבלנו והדבר התחיל לגבות מהחיים האישיים בבית וכל אחת מהבנות מאוד סבלה והרגישה כאב. באנו לתרום מעצמנו בהתנדבות מכל הלב וכשזה לא קורה, ואנחנו מוגבלות אז הדבר הטבעי שלך זה להגיד: למה לסבול? אני רוצה לעשות כל דבר בחיים הכי טוב שיש. כשאני מבטיחה משהו למישהו, אני עומדת מאחורי ההבטחה – הערכים, השוויון, השקיפות- יישארו תמיד ובכל מחיר, גם אם אצטרך לסיים את דרכי הפוליטית. 

אמרת שלא את פיצלת את הסיעה, אז מי כן פיצל את הסיעה?

בפועל, אני שלחתי את המכתב לשרון, שדורש להתפצל. שרון נטשה את קבוצת הוואטסאפ ופתחה קבוצה חלופית למי שתעמוד בסטנדרטים שלה ובדרישות – כולנו לא עברנו… הדרישות היו בעיקר להגיד ״כן״ לכל דבר שהיא אומרת בדרך שלה. ואז היא הוציאה אותנו מהנכסים הדיגיטליים, שזה הפייסבוק שלנו. לא אפשרה לי לפרסם פוסטים בעניין העשייה שלי, שזה היה ממש מבאס, כי השקענו המון. מבחינתה, ייתכן והיינו רעש רקע. כן, אנחנו לא שקטות זו היתה תקופה ארוכה, ניסינו לדבר וזה לא עבד. מצד אחד, נלחמנו בשרון מי מושכת את השמיכה יותר לכיוון שלה; ומצד שני, לעשות עשייה כשלא באמת רוצים בה. ניתקו אותי ואני שואלת למה אני צריכה להיות שם? אין לי סיבה. ניסינו לשמור על הדרך אבל מאז שהתפצלנו אני מרגישה שאני על הדרך, עסוקה באמת בעשייה. אומנם אני סיעת יחיד וזה לא קל ואולי אני לא מספקת את הסחורה של פוליטיקאים אבל מי שאני ממונה עליו מאוד משתף פעולה – אורן טוויל, רויטל אבו וטלי אבו ממש טובות ומשתפות פעולה.

נציין, כי המנדט של ״המקומיות״ מתחלק שליש לכל אחת ומיד לאחר 20 חודשי כהונה של אפרת, תיכנס נונה אלטמן לתפקיד ובסוף הקדנציה, תהיה זו עו״ד קוני שתסיים אותה כחברת מועצה

של מי היה הרעיון לפצל את הסיעה?

הרעיון היה שלנו, הבנות. חשבנו במשך חודש שלם וניסינו לדבר שוב ושוב ושוב ואז החלטנו, לאחר שיחה פתוחה שעשינו עם כל הלביאות ואז כתבנו לשרון את המכתב המפורסם, המכתב התפרסם למורת רוחי ולתדהמתי ואז כבר לא היה דרך לחזור. לא רציתי לגרור רגליים ולכן החלטנו לפצל את הסיעה. גם יחיאל לסרי התקשר אליי וביקש לדעת מה קרה. השבתי לו שזה הרצון שלי להתפצל. רצה לדעת אם אני עושה את זה בלב שלם, שאני בטוחה בעצמי, לא מתחרטת ונראה לי ,שאיכפת לו ממני באמת. לא ידעתי שלא עשו את זה לפניי. 

את מודעת לעבודה, שברמה הציבורית מתקשים להאמין שזה היה רעיון שלך בלבד או של מי מקבוצת הנשים אלא משייכים את המהלך לגורמים פוליטיים או כלכליים בעיר?

אומרים מיליון דברים עלינו ומה שידעתי – אמרתי את האמת אין לי מה להסתיר. כל מה שאמרתי עד היום אני עומדת מאחורי הדברים במאה אחוז. בעירייה לא מיהרו לקבל את מכתב הפיצול. ביקשו ממני להתייעץ עם היועץ המשפטי של העירייה, אמרו לי שבבחירות הבאות אני לא אוכל להתמודד שזה ממש לא נכון, כי יש תקדימים משום שאנחנו רק שתיים, ניסיתי לפצל בשקט. היועץ המשפטי של העירייה בדק את הנושא היטב מול משרד הפנים, ההשלכות וגם אז, רציתי לפצל את התפקידים וזה לקח זמן והייתי צריכה לרדוף אחריהם. רציתי להמשיך בעשייה שלי והכוונה לא היתה להתפצל לאופוזיציה ממש לא. 

ד״ר אפרת אוחיון-נאור: ״אני לא בובה״

הציפייה הייתה, שלאחר הפיצול את תקבלי תפקיד יותר משמעותי, תפקיד בכיר כלשהו ובשורה התחתונה -הכל נשאר כפי שהיה מבחינת התפקידים והוועדות, רק שאתן הרבה יותר חלשות.

הנשים שאיתי הן מספיק חזקות. אני יוצרת שיתופי פעולה באופן שקוף ושוויוני עם חברי מועצה אחרים. סטלה ואני משתפות פעולה. אצלי, המטרה היא העשייה למען התושב. הקרדיט לא מעניין. מוותרת מלכתחילה על אגו העיקר שהעיר הזאת שלנו תהיה טובה יותר. הילדים זה מה שמעניין אותי. קשה מאוד לגדל ילדים והרצון שיהיה קל ונגיש יותר. 

הצלחה משמעותית שלך עד כה?

בעניין הצהרונים ביקשתי שקיפות ולהעביר את המידע להורים – כל דבר. הרבה הורים לא הכירו את מנהלות האשכול אז הוצאנו הודעות עם שמות המנהלות לכל ההורים, פרסמנו בפייסבוק, מוציאים הודעה להורים ותולים בכניסה לגן או לבית הספר. התחלנו מדברים קטנים, כי האוסף של הדברים הקטנים הופכים למשמעותיים – כל הרישום למעונות היום של המתנ״סים בגילאים 0 עד 3 הוא אינטרנטי כאשר בעבר זה היה ידני ואנשים נאלצו כמעט לישון במסדרונות העירייה. במקומות עמוסים נערכה הגרלה, כי לא הייתה ברירה ורצינו לשמור על השוויון. 

העלינו הצעה לסדר יום חשובה, שבעיניי היא חובה – התאמת פארקים ציבוריים לבעלי מוגבלויות ולילדים קטנים בגיל הרך 0 עד 3. לקחתי את האחייין שלי בגיל שנה וחצי ופשוט לא היה לו מה לעשות בפארק הציבורי. ראיתי בדימונה מתקנים לפעוטות מדהימים והרצון שלי הוא להביא את זה לכאן. ייערך מיפוי עירוני ולפי כל רובע יתאימו את המתקנים זה כבר אושר במועצה. 

תכנית לעתיד – אני רוצה להחזיר משחקי ילדות לפארקים בשיתוף פעולה עם ״אשדודים״ בדגש על השכונות הוותיקות – קלאס ועוד משחקים.

רעיונות נוספים על הפרק אבל טרם אושרו אז מוקדם לדבר עליהם. 

אחת ולתמיד – האם ג׳קי בן זקן קשור ללביאות בדרך כלשהי?

היום אני כבר לא יודעת. לא היינו מעורבות בפרטים האלה. לא שאלנו שאלות והיו כאלה שאלות ששאלנו ולא קיבלנו תשובה. כל הנושא הכספי אין לי מושג מי קיבל כמה. הכל היה תחת אחריותה של שרון בלבד אף אחת לא יודעת לא מי מעורב, מי קיבל מה וכמה. לא ראיתי ולא פגשתי אותו מעולם. בפגישות שלנו כאשר אני נכחתי, מעולם לא נכחו אנשים זרים פרט ללביאות. אני יודעת מה כל אחת תרמה וזה מופץ ונגיש לכולם.

שמחת מהתוצאה?

מאוד. היינו מאושרות. זו הצלחה גדולה מאוד,בעיניי.

אני מסתכלת קדימה ולא מתחרטת, אומנם קשה אבל אני נחושה ואיתנה לעמוד בפני כל המשימות, כי יש לי את הכוח של כל קבוצת הבנות. 

חשוב לי להגיד תודה לשרון. היא ליקטה נשים איכותיות מאוד, אמיתיות. אני מאמינה, שאם מי שאיתי היתה יודעת שזה יהיה ככה, אני מאמינה שלא היינו נכנסות לזה. כולנו באנו בלב נקי ומטרה נקייה. חבל ששרון לא ידעה לשמור עליהן אבל אני מבטיחה לשמור. 

שרון מרק טרם העבירה את תגובתה על הדברים.

אולי תתעניין ב...

ועידת השׁוּפוּנִי

כנס בתחום החינוך נערך היום (ראשון) במרכז ״כיוונים״ בעיר, ״וועידת חינוך״ קראו לה מארגניה. נצייין, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים