זיהום נחל לכיש: נפתח הליך אכיפה מנהלי כנגד תאגיד המים "יובלים"; אטיאס וכנפו מתחמקים

בערב השני של חג סוכות השנה, 11/10/17,  צפינו כולנו בזיהום הקשה של נחל לכיש.

הזיהום החמור, אשר אירע לא בפעם הראשונה, גרם למוות של אלפי דגים ויצורים חיים, שהנחל היה ביתם.

האם מדובר בכרוניקה של זיהום ידוע מראש?

הסתרה מעין הציבור

מנכ"ל תאגיד המים "יובלים" שלמה אטיאס ויו"ר יובלים ממ"ק גבי כנפו לא טרחו לענות על השאלות המעניינות את הציבור הרחב בנושא נחל לכיש. השניים לא עדכנו אתה הציבור על פתיחתו של תהליך אכיפה מנהלי על משמעויותיו ולמעשה, לא נותר אלא לחשוב על זלזול מופגן שלהם באינטליגנציה של הציבור. גם כאשר פנינו אליהם עם שאלות ספציפיות, סרבו השניים להשיב לציבור.

האם קיים הסיכוי, כי שניהם מעוניינים,לכאורה, להכשיל את ראש העיר לקראת הבחירות? ניתן לשער, כי אילו היו מעוניינים בהצלחתו, אזי היו משתפים פעולה עם התקשורת ומעדכנים בדבר הטיפול שהם מעניקים לנחל או בתכנית הפעולה למניעה עתידית של זיהומים שסביר להניח שעוד יקרו. או שמא אין תכנית מניעה עתידית?

מקרה זיהום הנחל הוא כל כך חמור ומטריד וכמוהו גם ההתנהלות העירונית שבאה לאחריו, שכללה אי לקיחת אחריות והסתרה עד עצם היום הזה.

בערב החג, מערכת "אשדוד היום" צילמה בשטח סרטון אשר הועבר בשידור חי לקוראי "אשדוד היום". המחזה היה מחריד למראה ערימות הדגים המתים ואלה חסרי הסיכוי שעוד נותרו מפרפרים בדרך אל מותם הצפוי.

עד כה, איש מהגורמים האחראים לא נטל אחריות, לפחות לא בפומבי. כל התקופה בצמוד לזיהום הנחל התאפיינה בעיקר במעין משחקי "פינג-פונג" בין הגורמים האמונים על כשירותו של נחל לכיש. רק בדיקה מקיפה שלנו ברמה הארצית איתרה את הליך האכיפה אשר נפתח.

מחלקת האכיפה הסביבתית השייכת למנהל התפעול נכחה במקום, עת התגלה הזיהום ותשובות רציניות לא היו לאיש מהנוכחים. גם לא לאחר בדיקות מקיפות. האם ייתכן שמי מהגורמים האחראים, לכאורה, סומך על "שכחה של הציבור" לכאורה?

ראש העיר אף התגאה בסרטון מטעמו, כי החליט לפתוח את סכר המעבר בין הנחל לים ובכך "להציל את הדגה", כלשונו. לימים, התגלה מעשה פתיחת הסכר ככזה שדרש אישור מהמשרד להגנת הסביבה ואישור כזה לא התקבל, כידוע וכפי שהתפרסם כאן.

מה זאת אכיפה מנהלית?

התחלה של אכיפה מנהלית של המשרד להגנת הסביבה כוללת, בין היתר ולפי הפרסומים באתר המשרד,  סיורים בשטח, שליחת מכתב על היותו של תאגיד המים "יובלים" עושה מעשה שאינו עולה בקנה אחד עם החוק הישראלי, שליחת התראה אל האדם שעבר על העבירה, הזמנה לשימוע בו יוכל להשמיע טענותיו והמשרד יוכל להסביר לו את מהות המפגע ומהו השלב הבא באם לא יתקן את המפגע וכיוצא בכך.

תמוהה בעיקר תגובת ראשי התאגיד לפנייה של "אשדוד היום" בתאריך 25/10/17, סמוך לאירוע המצער. כך הגיבו אז ראשי התאגיד: "התאגיד אינו חלק מאירוע זה. כל מערכות הביוב של התאגיד פעלו כשורה. הדברים מתועדים ופעולתן מגובה באמצעות מערכות בקרה ואלקטרוניקה מהמתקדמות ביותר".

טיוח מקצועי או אמת לשעתה? תחליטו אתם!.

מה שבטוח הוא, שאטיאס וכנפו שהם אנשי התאגיד מודעים לאכיפה המנהלית שנפתחה כנגד "יובלים" ולא חשבו שמן הראוי יהיה לעדכן את הציבור בכך, שכן נחל לכיש שייך וחשוב לכולנו.

בסמוך למקרה הזיהום בנחל לכיש, הקפידו אטיאס וכנפו להשיב לכל שאלה וסוגיה אשר הועלתה על יד מערכת "אשדוד היום" והיום, משהתגלה תהליך האכיפה מולם, מסרבים הם לשתף פעולה בעודם יושבים על כיסאות של תפקידים ציבוריים.

האם למי מהמכהנים בתפקידים ציבוריים בכירים קיימת "הפריבילגיה" לא להשיב לתקשורת לשאלות בעלות עניין לציבור?

כיצד חושבים האדונים אטיאס וכנפו, לעדכן את הציבור בטיפול אשר בכוונתם לערוך לנחל המזוהם או בתכנית המניעה העתידית, אם קיימת?

תאגיד המים "יובלים" הוא גוף עירוני וככזה חלה עליו החובה לעדכן את הציבור בעשיה משמעותית. מדוע לא פעל כך הפעם?

לאחרונה, מיטיב הציבור לראות את ראש העיר בצילום עצמי, המספר על עשייתו הענפה בעיר, לדעתו. מדוע כאן לא נשמע קולו? מדוע חושבים, שהציבור בעיר לא זכאי להסברים על כשלים? הלא בסופו של דבר, עלות הכשלים הללו משולמים מכספי הציבור וכך כל תאגיד המים "יובלים". האם יש הצדקה קיומית לארגון המעלים מידע, לכאורה, מהציבור?

נמשיך לעקוב ולעדכן.

למקרה שפספסת :

המשרד להגנת הסביבה: "העירייה הזרימה זיהום מנחל לכיש לים ללא אישור"; יובלים: "אנחנו לא חלק מהאירוע".

מי ייתן את הדין על האסון האקולוגי בנחל לכיש? צפו בסרטון מהשטח

אולי תתעניין ב...

שוב תאונת דרכים על שדרות הרצל

שדרות הרצל הפך לכביש דמעם מאז יצא פרוייקט רי ווי לדרך לפני כשנתיים מאז החלו …

שינוי גודל גופנים