הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

זיהום האוויר בעיר מְטֹרָף: המשרד להגנ״ס הוציא הוראות להקמת תחנות ניטור חדשות

תחנת ניטור איכות האוויר לא משדרת מאז אתמול (שני) וזאת לאחר מספר חריגות שנמדדו לאורך שעות הבוקר. המשרד להגנת הסביבה מוציא הוראות להקמה ולהפעלה של תחנות ניטור חדשות על גדר המפעלים באזור התעשייה הצפוני באשדוד, המהווים מקור לפליטת בנזן

המשרד להגנת הסביבה טוען, לכאורה, כי אין חריגות הנמדדות בערכי הבנזן באזורי המגורים באשדוד ובסביבתה אך הגרפים והמעקב היומי של ״אשדוד היום״ מראים אחרת, לפחות בשעות מסויימות של היממה. נציין, כי תחנת שידור הנתונים הפסיקה לעבוד אתמול (שני) בשעה: 12:25 לאחר מספר חריגות.

לכל הכתבות בנושא איכות האוויר הגרועה באשדוד ניתן להקיש כאן

הזיהום הקיים באוויר שאותו נושמים תושבי העיר אשדוד ידוע ומוכר לכל. אם כך, מדוע לא מצאו לנכון במשרד להגנת הסביבה להביא תחנה חלופית במקום להפקיר את התושבים? עד אשר יוקמו התחנות החדשות, האם נזכה לקבל עדכונים שוטפים? האם המשרד להגנת הסביבה ימצא לנכון להציב תחנה לניטור נתוני זיהום אוויר, גם אם באופן זמני? או שמא תושבי העיר יישארו לוט בערפל, ללא נתונים? שהרי, ״אין נתונים-אין זיהומים״?

המשרד להגנת הסביבה מוציא בימים אלה הוראות להקמת תחנות ניטור ולביצוע דיגום סביבתי במספר נקודות מסביב למקורות הפליטה של בנזן באזור התעשייה הצפוני באשדוד. הוראות אלה, שעליהן חתומה ד"ר לבנה קורדובה-ביז'ונר, מנהלת מערך ניטור אוויר ארצי, ייצאו לבית הזיקוק באשדוד; לחוות המכלים פי גלילות; ולנובל אנרג'י.

את המידע מתחנות הניטור, ניתן יהיה לראות באתר האינטרנט של נתוני איכות אוויר (https://www.svivaaqm.net/).

לאור הממצאים שעלו בניטור הבנזן ליד המפעלים ושיוך הנתונים הללו למקורות הפליטה, הוציא המשרד להגנת הסביבה צווי 45 לפי חוק אוויר נקי לבית הזיקוק באשדוד ולחוות המכלים פי גלילות במאי 2018. בצווים אלה נדרשו המפעלים לצמצם פליטות של מזהמי אוויר, להתקין מערכות איתור בנזן ולבצע דיגום סביבתי, וכן ליישם תוכנית להפחתת פליטות בנזן ולמניעת חריגות מהריכוז המרבי היממתי.

כתוצאה מפעולות אלה, חל שיפור מסוים באיכות האוויר באזור התעשייה בשנים 2018 ו-2019, אך הוא אינו מספיק, ועל כן, המשרד ממשיך בפעולות האכיפה והאסדרה מול מקורות הפליטה של בנזן באזור התעשייה באשדוד, אל מול החברות נובל אנרג'י, פז בתי זיקוק ופי גלילות. המשרד להגנת הסביבה מבקש להדגיש, כי החריגות מערכי איכות אוויר של בנזן נמדדו באזור התעשייה הצפוני של אשדוד בלבד, ולא באזורי המגורים בעיר או בתחנות ניטור סמוכות. אם כי הדגשה זו, לכאורה, בטעות יסודה, שכן באיזור התעשייה עובדים אנשים, בני אדם ולא בובות ועל כן בריאותם חשובה מאוד. בנוסף, הרבעים הצפוניים של העיר נמצאים בסמיכות לאיזורי התעשייה.

לאור החריגה השנתית בערכי בנזן שנמדדה במקום, הוצבה על גדר חוות המכלים פי-גלילות באזור התעשייה, תחנת ניטור ששמה "ניידת 2". התחנה הוצבה לשתי תקופות במקום זה: מנובמבר 2016 ועד מאי 2017, וכן מיוני 2017 ועד לפברואר 2020. ממצאי התחנה הראו עשרות חריגות יממתיות של בנזן ואף וחריגה מעל ערך הסביבה השנתי של בנזן.

מכשיר הבנזן בניידת 2 הועבר בימים אלה למעבדת חברת התחזוקה לטיפול ולכיול שנתי, ולאחר מכן תחזור הניידת לאזור התעשייה הצפוני באשדוד, ותחובר לאתר האינטרנט של מערך ניטור אוויר ארצי ולאפליקציה "אוויר בסביבה", מיד עם סיום התהליך.

בנזן הוגדר כמסרטן ודאי לאדם.

בעת חשיפה, בנזן חודר לגוף האדם דרך העור, דרכי העיכול והנשימה, ועובר למחזור הדם. החשיפה הסביבתית הכרונית אליו עלולה לגרום למגוון רחב של השפעות בריאותיות מזיקות לטווח הארוך, ואף מסרטנות.

ערך הסביבה לבנזן בישראל הוא מהמחמירים בעולם: ערך יממתי (קצר טווח) של 3.9 מק"ג למ"ק (כאשר מותרות בשנה 7 חריגות יממתיות), וערך שנתי של 1.3 מק"ג למ"ק – בעוד שהערך השנתי האירופי הוא 5 מק"ג למ"ק. יצוין, כי בכל יממה ייתכנו ערכים גבוהים יותר שעתיים או חצי-שעתיים – אך הערך היממתי היומי מתקבל בחצות כממוצע של היממה כולה.

תמונה מתוך pixabay

תגובה אחת

  1. כאן המזהם ישלם…ועוד איך תביעת ענק בדרך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.