התשובה האשדודית לעפיפוני התבערה: רובוט שיכול להציל את יערות עוטף עזה

שני סטודנטים מ-SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד פיתחו רובוט אוטונומי לזיהוי שריפות יער. הרובוט נוסע בעצמו ביערות ויודע לזהות התפרצות של שריפה על ידי חיישנים חכמים. "הרובוט יוכל להציל עצים ובעלי חיים רבים" טוענים הסטודנטים.

 

זה כבר מספר חודשים, שעפיפוני התבערה מעזה משמידים ומכלים אלפי דונמים של יערות בשטחי העוטף. הפגיעה ביערות ובבעלי החיים היא עצומה ותושבי הדרום מנסים למצוא פתרונות נגד התופעה. עידן בלץ ומור כהן, שני סטודנטים להנדסת מכונות ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד רתמו את ההנדסה לטובת העצים והיערות בעוטף עזה.

בלץ וכהן הציגו כפרויקט גמר בלימודים רכב סיור אוטונומי לזיהוי שריפות יער. הרכב מסוגל לנוע במרחב לפי מסלול שייקבע על ידי פקודות קוד ולזהות שריפות באמצעות חיישן להבה מתקדם. "כאשר הרכב מזהה שריפה הוא מתריע למשתמש באמצעות הודעת SMS או שיחת טלפון" הסבירו הסטודנטים. "המשתמש מקבל מהרכב נ"צ מדויק של מוקד השריפה וכך הוא יכול להקפיץ כוחות כיבוי למקום, עוד לפני שהשריפה יוצאת מכלל שליטה".

הרכב עצמו יכול לנוע במרחב עצמאית ועל ידי חיישני קירבה המותקנים עליו הוא יודע להתרחק מעצים, בורות, סלעים ועוד דברים שיכולים להפריע לו בדרך או לתקוע אותו. למרות סכנות אלו, טוענים בלץ וכהן כי רכב על הקרקע הוא הפתרון האידיאלי לזיהוי שריפות: "חשבנו בתחילה לשים את המערכת על רחפן אבל הבנו מהר מאוד שזמן התעופה של הרחפן הוא מועט בהרבה מזמן הנסיעה של הרובוט שלנו. בנוסף רחפן דורש חיישנים רבים ויקרים בהרבה, מה שהופך את הפרויקט ללא ישים. כמו-כן, ממחקר שביצענו גילינו שזיהוי מהאוויר לעיתים לוקח זמן בגלל צמרות העצים שמסתירות את הקרקע ואת העשן משום ששריפות היער מתחילות לרוב מהקרקע".

"אנו מאמינים שהרובוט שלנו יכול למנוע שריפות יער רבות משום שהתפקיד שלו הוא לזהות את מוקד השריפה עוד ברגע הפריצה שלהן ולזמן את כוחות הכיבוי ישירות למקום" סיכמו השניים. "על ידי זיהוי מוקדם נוכל למנוע הרס של עצים, פגיעה בחיות היער ונזקים סביבתיים ארוכי טווח".

 

צילום: עידן בלץ

אולי תתעניין ב...

הודלף המכתב של לסרי לעובדי העירייה: ״צמצמנו את הפניות שמאלה והצרנו את רוחב הנתיבים כעת התנועה זורמת על הרצל״

ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר, החליט לפנות היום (שני) לעובדי העירייה, בניסיון להעביר דרכם מסר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים