השרה סופה לנדבר – האשדודית החזקה ביותר בפוליטיקה הארצית

שרת העליה והקליטה וחה"כ סופה לנדבר, תושבת העיר אשדוד, היא האישה החזקה ביותר בפוליטיקה הארצית המתגוררת בעירנו. אם לא החזקה ביותר, גם ברמה הארצית.

לנדבר מתפקדת כשרת העליה והקליטה כבר קדנציה שלישית וכיום היא השרה עם הפז"מ הגדול ביותר בישיבות הממשלה.

לרגל יום האישה הבינלאומי החל היום, 8/3/18, החלטנו לתת במה לאישה חזקה, המהווה השראה בפרמטרים מגוונים.

השרה סופה לנדבר פחות מתחברת ל"פמיניזם" כהלכתו ומעידה על עצמה שהיא "שיוויוניסטית", מהמילה – שווה.

המאבק על שוויון זכויות נשים התחיל לפני יותר מ-100 שנים. עד אז לא היה שוויון, כי הגברים מאז ומעולם פעלו בחוץ ואילו התפקיד המסורתי של הנשים היה בתוך הבית, בעיקר בכל הקשור לגידול הילדים.

סופה לנדבר היא דוגמא מצוינת לאישה, אשר פרצה כל גבול אפשרי בפוליטיקה הארצית וגם ברמה המקומית יש לה היסטוריה מכובדת.

לנדבר, כעולה חדשה והאישה ראשונה, שהפכה לחברת במועצת העיר אשדוד בשנת 1989. במשך כ-20 שנה היא מכהנת כחברת כנסת וזו הקדנציה השלישית שלה –  וזה עוד הישג חסר תקדים – כשרת העלייה והקליטה.

אישה חזקה ושאפתנית. כל הסביבה הקרובה אליה יודעת – אם סופה מציבה לעצמה מטרה, היא תשיג אותה וזה בלי צל של ספק!

לנדבר למדה להתגבר על הקשיים והוכיחה איתנות בדרכה בלי לסטות מן הדרך שבחרה ולא פחות חשוב – הצליחה להגשים יעדים למרות כל המוקשים.

בזכות האכפתיות של לנדבר, היא מצליחה לאתר מוקדים בעייתיים, למשל בכל הקשור להיבטי קליטת העליה בארץ, ומטפלת בהם במסירות בזה אחר זה.

חוק בית החולים באשדוד – הישג העל של השרה לנדבר

כאשר לנדבר הגישה בכנסת את הצעת החוק להקמת בית-חולים באשדוד קדמו להצעה מסעות שכנועים רבים, למען תעבור בהצלחה. היישום לקח אמנם לא מעט זמן, אבל היום החלום הפך למציאות ובאשדוד כבר פועל בית-החולים אסותא – חדשני ומשוכלל ביותר. אם לא סופה לנדבר? כלל לא בטוח שבית החולים היה עומד היום בכניסה לעיר או בכלל.

בניית דיור ציבורי

כך גם היה כאשר השרה לקחה על עצמה פרויקט ענק של בניית דיור ציבורי לקשישים בערי המרכז ("קרקע חומה").  היום, מקבצי הדיור כבר קיימים בכפר-סבא, קריית אונו, ראשון לציון ואשדוד – בכל הערים הללו עולים-קשישים קיבלו קורת גג משלהם. בסוף חודש דצמבר 2017 בניין בן 10 קומות פתח דלתות ל-257  משפחות (זוגות וקשישים בודדים- 330 איש) ברח' הנרקיס באזור ח' של אשדוד. הביצוע היה של חפ"א ובמימון משרד העלייה והקליטה.

"אני סבורה, כי הגיע זמן להרחיב את סמכויות המשרד ולהפוך אותו ממשרד שמופקד רק על קליטת עולים חדשים למשרד שגם מעודד עלייה" – אמרה סופה לנדבר בראשית הכהונה השנייה כשרה.

כעבור זמן לא רב הרעיון קרם עור וגידים והפך למציאות וכיום, משרד העלייה והקליטה פועל יחד עם גורמים בינלאומיים ברחבי התבל, במטרה לעודד העלייה ולתת לעולים הפוטנציאליים את כל הכלים הדרושים בכדי להתכונן לעלייה, בין אם זה ירידי עלייה ותעסוקה במדינות המוצא, אולפנים וכו'. לאחר  הפעילות הזו,  מגיע העולה לישראל כאשר הוא מצויד בידע על מה שעתיד להתרחש בחודשים הראשונים ולעיתים מצפה לו גם מקום עבודה לפי מקצועו.

בשנים האחרונות, על פי ההנחיה של השרה סופה לנדבר, פתח המשרד ברחבי העולם למעלה מ-400 כיתות ללימוד השפה העברית.

מדי שנה מארגן המשרד ביחד עם שותפיו ירידי תעסוקה בהם נפגשים העולים הפוטנציאליים עם מעסיקים, אנשי אקדמיה ומוסדות חינוך מישראל. המטרה ברורה: לסייע לאזרחים בקליטה המקצועית לאחר העלייה.

לנדבר מאמינה, כי קליטה מוצלחת תלויה בשלושה דברים :שליטה טובה בעברית, קליטה מקצועית וחינוך ילדים.

תמיד אישה

סופה לנדבר התרגלה לעבוד מסביב לשעון ולא להתלונן. צוות שלם מסביבה יכול לקרוס מעייפות ולנדבר? רק התחילה את היום.

זה אמנם לא מפריע לה תמיד להיות יפה ומטופחת ומעל כל – להישאר אישה משפחתית ואוהבת. ללנדבר יש בת אחת, חתן ושתי נכדות.

לקוראי וקוראות "אשדוד היום", העבירה השרה לנדבר מסר:

"אני אוהבת לשמח ולפנק אנשים שקרובים לליבי. והיום, לרגל יום האישה הבינלאומי, אני רוצה לאחל לנשים שפע של פרחים, המון אהבה, נחת, שלווה ואושר! חג שמח!.

שלכם,

סופה לנדבר"

קרדיט צילום: אלי איטקין

 

גילוי נאות: כותבת שורות אלה עבדה כיועצת השרה בעבר. 

אולי תתעניין ב...

2 פצועים בתאונה בסמוך למחלף אשדוד

מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה מסניף אשדוד הוזעקו לכביש 4 סמוך למחלף אשדוד בעקבות …

שינוי גודל גופנים