הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

השפכים של השריפה במפעל "סעדיאן מיחזור מתכות" זרמו באין מפריע לנחל לכיש| האם בעיריית אשדוד נקטו בפעולות אכיפה כמצופה?

בשבוע שעבר, יום חמישי, 07/02/2019, השתוללה במשך שעות ארוכות שריפה במפעל ״סעדיאן מיחזור מתכות״. השפכים כתוצאה מהשריפה זרמו, איך לא, לנחל לכיש ומשם? הדרך לים קצרה ביותר. מי ישמור על נחל לכיש?

לכל ראש עיר במדינת ישראל קיימת אחריות אישית לשמירה על איכות הסביבה בעירו. בשנת 2004, ריצה צבי צילקר, ראש העיר בזמנו, עונש בגין אי שמירה על איכות המים בנחל לכיש.

לצד האחריות האישית של ראש העיר, קיימים הגורמים המקצועיים האמונים על תחום זה.

קובי פלאצ'י – מנהל אגף רישוי עסקים ואיכות הסביבה בעיריית אשדוד, הנמצא תחת ניהולו הישיר של ראש מנהל התפעול שלמה רוטנברג – הוא הגורם האחראי באופן ישיר על עשיית כל המאמצים לשמירה על איכות המים בנחל לכיש. לאחרונה, ראינו אותו כולנו בהפגנה מול לשכתו של ראש העיר החדש של מועצת באר-טוביה, קובי אביבי, זועק ומאשים, לכאורה, את מועצת באר טוביה בזיהום נחל לכיש. במקרה הזה של חוסר ההצלחה לאסוף את מי השפכים של השריפה לא שמענו את קולו של פלאצ'י. משום מה הפעם, קולו בנושא זה לפחות, נדם לחלוטין. האם יש ניסיון של עיריית אשדוד להשתיק את המקרה, לכאורה?

אבסורד נוסף הוא, כי בשעות שלאחר השריפה, כאשר היה ברור, לכאורה, כי השפכים ממנה זורמים לנחל ללא כל הצלחה למנוע זאת, עדיין לא ראינו הודעת אזרה מצד גורם אחראי כלשהו, אשר יימנע את הכניסה לחופי הים הצפוניים. אזהרה זו אמורה להיות מופנית בעיקר לגולשי הגלים, אשר מרבים לבקר בחופי הים גם בימי החורף.

העשן המיתמר מעל מפעל סעדיאן מתכות. צולם על ידי עוברי אורח
מתוך השריפה במפעל "סעדיאן מיחזור מתכות" צילום: דוברות כיבוי אש והצלה

האם מישהו בעיריית אשדוד יבצע פעולות אכיפה כנגד העסקים שיצרו את המפגע? האם מישהו בעיריית אשדוד מתכוון לשאוב את השפכים והלכלוך מהנחל ולהעבירם לאתר מורשה?

פנינו למשרד להגנת הסביבה על מנת לקבל תשובות בעניין זה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

"למרות ניסיונות הגורמים בשטח להקים סכר ולאסוף את השפכים, מי הגשמים ושפכי מי הכיבוי מאירוע השריפה באזור התעשייה באשדוד גלשו לנחל לכיש.

המשרד להגנת הסביבה העביר הנחיות כיצד לטפל במפגע. על העירייה להפעיל פעולות אכיפה כנגד העסקים שיצרו את המפגע, לשאוב את השפכים והלכלוך ולהעבירם לאתר מורשה".

שוחחנו עם קובי פלאצ'י, מנהל אגף איכות הסביבה בעיריית אשדוד:

קובי, האם ביצעת פעולות אכיפה כנגד המפעל "סעדיאן מיחזור מתכות" אשר אחראי על זרימת השפכים לנחל בגין השריפה אצלו?

"יהיו פעולות עדיין אין אבל אני לא יכול לדבר עכשיו" .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.