הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

השטח בוער ותושבי העיר זועקים לשינוי מהותי בהנהגת העיר אשדוד

בעוד כשנה וחצי, צפויות הבחירות לראשות המקומית פה בעיר לקבוע את עתידה של אשדוד לעשור הקרוב, לכל הפחות.

מי שנמצא זמן רב בעיר, משוחח עם אנשים ופעיל במגוון הרשתות החברתיות, יבחין בכך, שתושבי העיר אל מרוצים מהנהגת העיר הנוכחית. בכלל אל מרוצים וזאת בלשון המעטה למצב גרוע בהרבה.

מגוון נושאים לא מטופלים היטב בעיר, ועל אף שכסף לא חסר: חינוך, ניקיון העיר, מצב הכבישים והפקקים, שקיפות, שירות ונגישות לתושבים ועוד.

 

על אף כל זאת, מחירי הארנונה מאמירים מדי שנה, בתירוץ של "עליית המדד".

תושבי העיר הפסיקו "להיות פראיירים" וההפסיקו להאמין לכל מה שמאכילים אותם בדרך זו או אחרת.

תושבי העיר בוחנים את הנהגת העיר במעשים  ואז שואלים את עצמם: טוב לנו או לא?; האם יכול להיות לנו טוב יותר?

 

עם תהליך הגלובליזציה העולמית, בה בלחיצת כפתור ניתן לדעת מה קורה בזמן אמת בקצה השני של העולם, תושבי העיר יודעים לבחון את מצבה של העיר גם מביקורים בערים השכנות.

כל אותן ערים שנקודת ההתחלה עבורן הייתה נמוכה בהרבה ממה שיש באשדוד(נניח: אשקלון, יבנה וכו') לפתע פורשות כנף וממריאות עוף. רבים מתושבי העיר מוצאים את עצמם נאלצים לצאת מחוץ לעיר, על מנת למצוא מקור פרנסה.

 

ואז, בעיר אחרת בה הם נמצאים מרבית היום, הם מביטים ימינה ושמאלה ולא קשה לראות את ההתפתחות האדירה במקומות אחרים. או אז עולה השאלה: "מדוע אנחנו נותרנו מאחור בכל כך הרבה מובנים?".

ההמון בעיר חושב כך וטוב שכך. תמו ימי התום. נגמרו הימים בהם תושבי אשדוד הסתפקו בחוף הים היפה בעיר או בבית הקפה אותו אהבו. כל הערים בארץ צעדו הרבה מאוד קדימה. גם לנו מגיע.

 

לצד ההמון שחושב כך, קיים מיעוט קטן בעיר, שמתעקש, ממגוון סיבות, דווקא להלל ולשבח את הנהגת העיר. בקיומו של משטר פחד במגוון מקומות בעיר, אין זה פסול שעובד או עובדת פשוטים, מגיבים על מנת לשמור על מקום עבודתם. הם צריכים להתפרנס ויודעים לקרוא את התמונה הרחבה והמלאה – אם לא יתמכו בקיים – ימצאו את עצמם ללא פרנסה וללא מקום עבודה. איש לא מעוניין להיות במצב הזה. אל תהיו "הילד ההולנדי" שהתעקש לסתום את החור בסכר בעזרת הזרת שלו…

 

המיעוט הזה מזכיר משל הולנדי עתיק והרי הוא לפניכם:

בסיפור שמופיע בספר "גיבורהּ של הארלם" מזהה ילד בן 8 חור בסכר הפולדר המקומי, פרצה זעירה בסכר שדרכה מתחילים לזרום המים. היות והולנד היא מדינה מישורית והסכרים שומרים עליה מהים, מבין הילד שהמים עלולים לסחוף את הסכר ולהציף את העיר. הוא מחליט לטפס על הסוללה ובעזרת הזרת שלו הוא סותם את הפרצה. אבל איש לא שומע כשהוא זועק לעזרה והוא מבלה את הלילה הקר כשהוא סותם את החור שבסכר. רק בבוא השחר מבחינים בו ומגיעים לתקן את החור שבסכר.

 

הסיפור הזה הפך למשל תרבותי בעולם כולו. זהו משל לנזקים קטנים בחברה ובמשטר ובדברים גדולים, פגיעות קטנות שאם לא נטפל בהן בשלב מוקדם – הן יהפכו לבעיות גדולות ובלתי ניתנות לפתרון שאינו כרוך בנזקים גדולים לפני כן ובעלויות וקשיים רבים.

 

נכתב ע"י תמי אברהמי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.