הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הרב ויינגרטן מול אמסלם: מי הצליח להביא יותר קולות בבחירות הארציות?

הבחירות האחרונות לראשות הממשלה הציבו את ראשי הסיעות באשדוד למבחן נוסף, השלישי במספר בשנה האחרונה. אבי אמסלם מול הרב יחיאל ויינגרטן- מי הצליח ומי הרבה פחות?

תוצאות הבחירות האחרונות הוכיחו לציבור באשדוד מי מחברי המועצה בעל כוח אלקטורלי שלא ניתן לערעור אל מול כוח מוגבל של האחר. נתמקד במפלגות החרדיות.

לפי התוצאות של הבחירות האחרונות, מפלגת ש״ס באשדוד בראשות אבי אמסלם, הצליחה להשיג כמות אדירה של קולות, שהגיעה ל- 16,300 קולות אל מול 13,180 בבחירות באפריל 2019. מדובר בעליה של כ-3,000 קולות אשר הגיעו, כפי הנראה, מקהל הבוחרים שומרי המסורת/מזרחיים ולא מהחרדים אשר מיצו את כוחם בבחירות באפריל 19.

במפלגת ״אגודת ישראל״ בראשות הרב יחיאל ויינגרטן, הצליחו להשיג 13,627 קולו בבחירות האחרונות אל מול 13,031 קולות בבחירות באפריל 19. כלומר, מדובר בעליה מתונה הרבה יותר מזו של ש״ס.

ההסברים לכך עשויים להיות מגוונים. ננסה למנות חלק קטן מההערכות.

קמפיין חוצה מגזרים אל מול קמפיין פנימי

ראשית, הקמפיין של ש״ס הינו חוצה מגזרים ומופנה לכלל הציבור ולא רק לציבור החרדי-ספרדי. דרעי מבין, כי כדי לשחזר את הישג ה-17 מנדטים שידע בעבר, עליו לפנות לכלל המגזרים בכוונה לקבל כמה שיותר קולות בקלפי, לאו דווקא של חרדים. הואיל והקמפיין מופנה לכולם ורבים יכולים להזדהות עמו, ספרדים שומרי מסורת מוצאים אף הם עניין במפלגה ומצביעים ש״ס בקלפי. זו אחת הסיבות אשר גורמות לעלייה בכמות המצביעים בתוך זמן קצר. לעומת זאת, אגודת ישראל מפנה את הקמפיין שלה בעיקר לציבור הבסיסי שלה – חרדים-אשכנזים. הואיל ואחוז ההצבעה בקרב תומכי ״אגודה״ גבוה בכל אופן, היכולת להגדיל את המפלגה בזמן שהקמפיין מראש פנימי, מוגבלת.

קשר מול הציבור: ״החבר שלך בעירייה״ מול אנונימיות

שנית, הקשר של ראשי המפלגות עם הציבור בעיר. הרב ויינגרטן הינו איש חיובי, נעים הליכות ו״מבין עניין, אך האנונימיות היחסית שלו בעיר מקשה עליו להצליח בבחירות הארציות. הרב ויינגרטן, אשר הגיע לעיר רק חצי שנה לפני הבחירות לרשויות המקומיות, עדיין לא מוכר מספיק. הפניות של הציבור אליו מגיעות בעיקר מבסיס התומכים של מפלגת ״אגודה״, כלומר, חרדים-אשכנזים ועל כן לא ראינו עלייה משמעותית בכמות הבוחרים הפעם. לעומת זאת, אבי אמסלם מוכר מאוד בערי בציבור הכללי ובכלל. כמות פניות הציבור המגיעה אליו הינה גדולה מאוד ומגיעה מכל המגזרים. מי שהכריז על עצמו כ״חבר שלך בעריייה״ מוכיח היטב את סלוגן הבחירות ואכן משמש כחבר ומסייע לכל דורש בתחום העירוני.

הצלחות עירוניות בעבור ציבור הבוחרים

הפרמטר הזה איננו חד משמעי. בעוד אמסלם ולסרי הסתכסכו מהרגע הראשון של תום הבחירות המקומיות באוקטובר 18, הרב ויינגרטן שמר על קשרים טובים עם לסרי מהרגע הראשון.

אמסלם מצדו זכה לקבל את הגב הרחב של השר אריה דרעי, אשר הגיע לאשדוד ואמר באופן חד משמעי, כי על אף הקולות שנשמעו מהקומה החמישית, מי שיכהן כממלא מקום ראש העיר מטעם ש״ס בעיר הוא אבי אמסלם ורק הוא. היה מי שניסה להוביל מהלך ולמנות מישהו אחר אך דרעי נתן את הדעת באופן שאיננו משתמע לשני פנים ובכך גנז חלומות של מאן דהוא. לעומתו, הרב ויינגרטן אומנם שמר על יחסים תקינים לכל אורך הדרך עם ד״ר לסרי, אך נשאלת השאלה האם הצליח להשיג הישגים משמעותיים בעבור קהל הבוחרים שלו? מעורבים בתחום הפוליטי אומרים, כי לדעתם, ״הרב ויינגרטן נקנה בעבור נזיד עדשים״, האמירה הזו מתייחסת, יש להניח, לעובדה, שויינגרטן לא באמת מצליח להוביל להישגים משמעותיים בעיני המביטים מבחוץ.

תוצאות הבחירות ספטמבר 2019:

תוצאות הבחירות אפריל 2019:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.