הרבנים דרשו, לסרי ציית: התראות לפני סגירת בתי עסק בשבת בביג ובסטאר סנטר

במהלך השבת, יצאו הפקחים העירוניים של עיריית אשדוד למשימה מיוחדת – מתן התראות לפני סגירה לבתי עסק הפתוחים בשבת בסטאר סנטר ובביג

 

לפי מידע שהתקבל במערכת "אשדוד היום", רבני אשדוד דרשו דרישה נחרצת מראש העיר: "יש להחיל לאלתר אכיפה למניעת חילולי השבת בכל רחבי העיר".
בישיבה אשר התקיימה ביום חמישי בביתו של כ"ק מרן האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א הועלתה הדרישה הנחרצת להפסקת חילולי השבת שהתפשטו כיום בכל רחבי העיר * "יש להחיל את האכיפה בכל חלקי העיר, כולל ובדגש על מה שכונה כ'פאתי העיר', מתחם ביג והסטאר סנטר, ובכך להביא לסגירתן של החנויות הרבות שנפתחו בשנים האחרונות", דורשים חברי בד"ץ 'רבני הקריות' *. השבת לראשונה בוצעה אכיפה בכל רחבי העיר.

למען כבוד השבת: בישיבה בהולה שהתקיימה בים חמישי במעונו של כ"ק מרן האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א, העלו רבני העיר דרישה נחרצת כלפי ראש העיר להחיל בצורה אקטיבית את האכיפה העירונית למניעת חילולי השבת בכל רחבי העיר, בדגש על האיזורים שמוגדרים משום מה כ'פאתי העיר'. "לא יתכן שעיר מסורתית שבראשה עומד ראש עיר חובש כיפה ואשר בה נציגות חרדית בעל משקל והשפעה, תהפוך למוקד של חילולי שבת", אמרו הרבנים.
רבני העיר חברי בד"ץ 'רבני הקריות', הרה"ג רבי שמואל דוד הכהן גרוס שליט"א רב חסידי גור, הרה"ג רבי חיים פסח הורביץ שליט"א רב חסידי בעלזא והרה"ג רבי צבי הירש ויז'ניצר שליט"א רב חסידי ויזניץ, התכנסו ביום חמישי בביתו של כ"ק מרן האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א וזאת לאחר שבימים האחרונים נודע על היקפם המבהיל של חילולי השבת בכל רחבי העיר. התברר, כי התחזיות שהושמעו עם פתיחת מרכז הקניות 'ביג פיישן' בכניסה לעיר לפני כשלוש שנים התממשו במלואן: בעלי עסקים בכל רחבי העיר פותחים את עסקיהם בשבת בזה אחר זה, כאשר הם טוענים, כי אי האכיפה במתחם 'ביג' ו'סטאר סנטר' גורמת לפגיעה קשה בתחרות, ומשום כך הם נאלצים לפתוח את עסקיהם בשבת.
הנתונים המקוממים נחשפו במכתב מפורט שנשלח בידי עו"ד אורי ישראל פז המייצג את בעלי העסקים התובעים מהעיריה לבצע אכיפה מליאה ולא בררנית בכל רחבי העיר. במכתב מבהיר עו"ד פז כי אם לפני מספר שנים ניתנו בשנה יותר מ3,000 דו"חות ואז פעלו בעיר רק כ50 בתי עסק, הרי שמאז צומצמה האכיפה באופן דרסטי ומספר הדו"חות עומד רק על כ600 לשנה – הוכפל מספר העסקים הפתוחים בשנה יותר מפי ארבעה וכיום פתוחות בשבת יותר מ230 חנויות.
העיריה, מצידה, ניסתה לטעון כי אינה אוכפת את השבת ב'פאתי העיר' אך הטיעון המגוחך נדחה דווקא בידי בית המשפט, כאשר השופט שירד לשטח והוא ביקר במתחמים תהה כיצד זה מתחמים שממוקמים בתוך העיר (סטאר סנטר, גן העיר, החופים) מוגדרים משום מה כ'פאתי העיר', כפי שהטיעון מגוחך כלפי מתחם 'ביג' הממוקם בכניסה לעיר והוא מושך אליו בכל שבת אלפי לקוחות. "אם ישנו חוק – יש להחילו על כל חלקי העיר, ללא יוצא מן הכלל", הבהיר השופט.
לאור הנתונים שנחשפו התכנסו רבני העיר לישיבת חירום בה הושמעה סקירה מיו"ר ארגון 'משמרת השבת' הרב יונה ארליך אודות היקפי חילולי השבת. התברר, כי אם לא די בכך שבכל שבת נפתחות חנויות נוספות, גם בצמוד לריכוזים החרדיים ברבעים ו' ח', הרי שרק לאחרונה מקודמת בעיר התוכנית להרחבתם של מתחמי 'ביג' ו'סטאר סנטר' שיזכו לאלפי מ"ר נוספים של שטחי מסחר.
רבני העיר שהביעו זעזוע מהנתונים העלו דרישה נחרצת כלפי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי – שהוזמן לישיבה אך לא הגיע – כי יפעיל לאלתר אכיפה נרחבת בכל שטחי העיר, כולל באיזורים שהוגדרו על ידו כ'פאתי העיר'. "הציבור שומר השבת לא יעבור בשתיקה על הפגיעות בכבודה של השבת והוא לא ישלים עם המציאות הנוכחית בשום פנים ואופן", הבהירו הרבנים שאמרו, כי "אם ראש העיר מבקש לזכות באמונו של הציבור החרדי, עליו לנקוט במדיניות תקיפה ובלתי מתפשרת של יד חזקה נגד מפירי החוק הפוגעים בכבודה של השבת".
"איכה נהיית כזאת" זעק בכאב כ"ק מרן האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א "עיר מליאה חכמים וסופרים כמו אשדוד, העיר שאבי זי"ע פעל בכל כוחותיו לבסס בה יהדות, והיום יש בה ציבור שומר מצוות גדול ומבורך בליעה"ר, והנה השבת מחוללת בה בראש כל חוצות". לאחר שנחשף לנתונים הקשים אמר כי "תסמרנה שערות ראש לראות את המספרים הללו שהם בלתי נתפסים. "איכה נהיית כזאת – אם בעיר כמו רחובות שאין בה ציבור חרדי כה גדול עם השפעה כה חזקה בעיריה, והשבת נשמרת שם, איך באשדוד מחוללת השבת מידי שבת ואין מוחה?"
רבני העיר העלו על נס את פעילותו של חבר מועצת העיר ונציג 'יהדות התורה והשבת' הרב עזרא שור, הפועל במסירות למען כבודה של השבת, אשר הצליח להפעיל את השפעתו ולהביא לסגירתם של מספר בתי עסק. בנוסף, הציע הגרצ"ה ויזניצר שליט"א כי במקביל לאכיפה העירונית יחלו גם התושבים שומרי השבת לפקוד את החנויות בערבי שבתות, ולקרוא לבעלי העסקים להגיף את החנויות ביום השביעי ולזכות לברכה.
יצוין, כי בישיבה אמורים היו להשתתף גם רב העיר הגר"י שיינין שליט"א, הגאון רבי ישראל בונם שרייבר שליט"א רב קהילת 'בני פינחס' והגאון רבי יצחק אברגי'ל, אם כי נבצר מהם ברגע האחרון להשתתף. הרב אברגי'ל ביקש למסור לרבנים , כי "הפגיעה הנמשכת בכבודה של השבת בעיר מכאיבה מאד לכל יהודי, ובפרט לתושבי העיר, ויש לעשות כל שניתן כדי להביא לשינוי ולראות את השבת נשמרת בכל רחבי העיר".
ואכן השבת דווח על החמרת האכיפה כאשר בהוראת רה"ע חולקו דוח"ות בכל רחבי העיר גם ב'ביג'. הרבנים הבהירו כי אם אכן מדובר על שינוי מגמה יש לברך על כך אך המבחן יהיה בעקביות ובהתמדה. "אנו דורשים שינוי של המצב" אמרו.

קרדיט: דודו חן

 

אולי תתעניין ב...

משחקי הכס של גבי כנפו- האם החלה עריפת ראשים בלשכת ראש העיר?

גורמים בכירים בעיריית אשדוד מסרו למערכת ׳אשדוד היום׳ מידע, לפיו קיימת אווירה עכורה מאוד בלשכת …

שינוי גודל גופנים