העדפת מְקוֹרָבִים? איך קרה שילדים שמתגוררים ברובע מסוים שובצו לגן ילדים ברובע אחר?|רשמים מדו"ח מבקר העירייה

דו"ח מבקר העירייה, החתום על ידי ראש העיר, חושף בפנינו מחדלים חמורים בנוגע להליך הרישום לגני הילדים. לקראת פתיחת ההרשמה לגני הילדים ולבתי הספר לשנה הבאה, חשוב לקבל מידע על ההתנהלות בנושא זה.

ביקורת עניינית בגופים ציבוריים הינה מחויבת המציאות ובאופן הזה התקווה היא לשינוי ולהשתפרות במערכות הגדולות אשר תפקידן בעיקר לתת שירות לציבור.

מבקר העירייה מר שלמה בן-עזרא הוציא לאחרונה את דו"ח הביקורת שלו לשנת 2017, ובו מספר נושאים אותם בדק לאורך זמן ובהתאם לאמות מידה של ביקורת בגוף ציבורי.

בשנת הלימודים תשע"ח למדו בגני הילדים כ- 6,800 תלמידים ב- 243 גני ילדים עירוניים. בהתאם לחוזר מנכ"ל, מחלקת הרישום יכולה לקיים רישום למוסדות חינוך גם באתר האינטרנט של העירייה וגם במשרדי הרשות המקומית.

הביקורת מצאה, כי במקרים מסוימים שובצו בגן ילדים המתגוררים מחוץ לרובע, ולא שובצו ילדים המתגוררים בסמוך לגן. לדעת הביקורת, יש לאפשר שיבוץ לילדים שאינם תושבי הרובע, על חשבון ילדים המתגוררים ברובע, רק במקרים שהשיבוץ החריג נובע מנימוקים כבדי משקל.

צוות הביקורת לא מצא נהלים כתובים המסדירים את תהליך שיבוץ הילדים בגנים, הליך הגשת הערעורים, הדיון בהם והליך קבלת ההחלטה בעניינם. התברר, כי בהיעדר הוראות ברורות, במצבים רבים פעלו עובדי המחלקה על פי שיקול דעתם. הביקורת ציינה לדוגמה: נמצא, כי מכיוון שבמע"ר טרם הוקמו גני ילדים, לא היו קיימות הנחיות ברורות בנוגע לגני הילדים שבהם ישובצו ילדי המע"ר. נמצא במהלך הביקורת, כי חלק מהילדים המתגוררים במע"ר שובצו במרינה, חלק בסיטי וחלק ברובע יא' ולא ברור מה היו הקריטריונים לחלוקה. לדעת הביקורת, ראוי היה שהשיקולים העומדים בבסיס השיבוץ יהיו ברורים וגלויים.

הגשתם ערעור על שיבוץ ונעניתם בשלילה? זה מה שהיה לצוות הביקורת להגיד על אופן קבלת ההחלטות.

הביקורת מצאה, כי מנהלת מחלקת הרישום ומנהלת מחלקת גני הילדים היוו את וועדת הערר והחליטו על אישורם או דחייתם של בקשות הערר. כתוצאה מכך, לגורם המשבץ (מנהלת מחלקת הרישום) היה משקל מכריע בדחיית הערעור או בקבלתו. עוד נמצא, כי בכל מקרה של דחיית בקשה נרשם הסבר לגבי נימוקי הדחייה אך לא נרשמו נימוקים במקרה, שהוחלט לקבל את הילד לגן. הביקורת העירה, כי יש חשיבות לרשום הסיבה כאשר מדובר על שיבוץ חריג. עוד העירה הביקורת, כי קיים מקום לכלול גורם נוסף בוועדת הערר.

ביקשתם שיבוץ ברובע המגורים שלכם ושובצתם ברובע אחר? יש לכך סיבה.

עוד טענה הביקורת, כי היא רואה בחומרה את המצב בו ילדים המתגוררים בסמוך לגן הילדים אינם משובצים בו, ובמקביל, אושר שיבוצם של ילדים אחרים שכלל לא מתגוררים ברובע ובמקרים מסוימים אף רחוק מאוד ממנו, מבלי שיהיה לכך הסבר מניח את הדעת.

בדף ההערות של ראש העיר בנושא מחלקת גני הילדים לא נרשמה כל התייחסות מצדו לנושאי הרישום שהובאו כאן. פנינו לעיריית אשדוד בבקשה לקבל התייחסות בנושא וככל שזו תעביר את תגובתה הרי שתפורסם במלואה.

אולי תתעניין ב...

מונית עלתה על מדרכה ופגעה בבית קפה לה-בריוש

מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה מסניף אשדוד הוזעקו לרחוב רוגוזין באשדוד בעקבות דיווח שהגיע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים