הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

המשרד להגנת הסביבה: "עיריית אשדוד הזרימה זיהום מנחל לכיש לים ללא אישור"; יובלים: "אנחנו לא חלק מהאירוע"

בערב השני של חג הסוכות, 11/10/17, התרחש זיהום חמור מאוד בנחל לכיש וגרם לתמותה של אלפי דגים ויצורים חיים.

היה מי שהבטיח לתושבי העיר שייט בנחל, גם לפני שנים וגם כעת. שייט – לא קיבלנו; זיהום הנחל ולא בפעם הראשונה- ועוד איך כן.

מערכת "אשדוד היום" פנתה למשרד להגנת הסביבה, במטרה לקבל מידע אודות הזיהום בנחל. הזמן עובר ולא נראה, כי מי מהגורמים לוקח אחריות כלשהי ואולי הזיהום הבא נמצא, לצערנו, ממש מעבר לפינה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

"כל הזרמה יזומה לים דורשת היתר המונפק על ידי הועדה הבין-משרדית. ההזרמה שביצעה עיריית אשדוד, אכן בוצעה ללא אישור. כמו כן, ניתן להניח, שבמידה והנגר העילי היה בעוצמה גבוהה מספיק, הוא היה פורץ באופן טבעי את משקעי החול בשפך ומגיע לים בכל מקרה.

הזיהום בנחל לכיש, ייתכן שנגרם ממי נגר מזוהמים שהגיעו לנחל עם מי הגשם הראשון, אשר גרפו חומרים שהצטברו בשטחים עירוניים (לכן מי הנגר בתחילת כל חורף מזוהמים). בדיקות שגרתיות לנוכחות קולי צואתי שנערכו בנחל יום לפני תמותת הדגים, העידו על חריגות ברמת הקולי הצואתי במים ועל כניסה של חומר אורגני לנחל. ממצאים אלו קשורים ככל הנראה לממטרים שירדו יום לפני כן, וייתכן גם שהתעצמו כתוצאה מגלישת ביוב, עקב חיבורים פיראטיים בין מערכות הביוב ומערכות הניקוז.

האירוע נמצא כעת בבירור בין המשרד להגנת הסביבה לתאגיד המים יובלים, במטרה למנוע הישנות אירועים מעין אלו. המשרד העביר אתמול לתאגיד המים דרישה למפות את צנרת הביוב בשכונות השונות של העיר, ובמידת הצורך לבצע פעולות שיבטיחו את ההפרדה בין מערכות הניקוז והביוב. עם תום איסוף ולמידת הנתונים, המשרד ישקול את דרכי פעילותו לרבות שימוש באמצעי אכיפה העומדים לרשותו.

כפי שנכתב, בשבוע שעבר נערכו בנחל לכיש בדיקות קולי צואתי (כשבוע לאחר תמותת הדגים). תוצאות הבדיקות מעידות שהנחל חזר לתקנו ואף נצפו דגים שוחים במי הנחל".

מחברת "יובלים" העירונית נמסר בתגובה:

"התאגיד אינו חלק מאירוע זה. כל מערכות הביוב של התאגיד פעלו כשורה. הדברים מתועדים ופעולתן מגובה באמצעות מערכות בקרה ואלקטרוניקה מהמתקדמות ביותר".

אולי תתעניין ב...

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר. על הפרק צפוי מזג אוויר סוער עם רוחות עד 80 קמ"ש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.