המבצע להצלת הנמל החל הבוקר

הבוקר, הורו חבריי ועד ציוד מכאני בנמל אשדוד לעובדים לשוב לביתם. השביתה בה פתחו הפעם בוועד העובדים היא שביתה חוקית בהמשך לסכסוכי עבודה אשר הגישה בשמם ההסתדרות הכללית וזאת לאחר שהגיעו מים עד נפש לעובדים מפגיעות בזכויותיהם.

בהסתדרות הכללית, כך טענו עובדי הנמל, לא ממש התרגשו מהפגיעה, כך לדעתם. לפני כשבועיים, נבחרו חברי ועד ציוד מכאני (יו"ר עמית שרף, מ"מ אבי אבן חיים, דודו אמויאל, אבישי אברמוביץ וערן אוואט) ע"י העובדים בבחירות כדין. הקבוצה הזו מנהיגה בשנה האחרונה את העובדים ועם היבחרם לוועד הבטיחו,כי לא ירשו עוד שהאוצר והנמל יפגעו בהם וגם ייהנו מאדישות. לפי מה שנמסר ל"אשדוד היום", העובדים הבוקר שמחו והרגישו את השינוי שעורר בהם תקווה.

הרקע לשביתה הוא בסכסוך על קליטת עובדים חדשים. העובדים הוותיקים טוענים, כי קליטה נוספת נועדה להציף את הנמל בעובדים דבר שבין היתר יגרע מהעובדים שעות נוספות.

עוד טוענים העובדים, כי הנמל הכפיש את שמם ובסלקציה דירגו עובדים בלי לשתף אותם בדירוגם. לטענת וועד העובדים, מדובר בצעד חד צדדי מיני נוספים אשר ההנהלה בעידוד האוצר נוקטים נגדם.
בהסתדרות הכללית הונחו על ידי וועדי העובדים להגיש סכסוך עבודה אולם לא ידוע אם התבקש צו מניעה למנוע את קליטת העובדים שהחלה הבוקר. בעבר, כבר היה כדבר הזה ועובדים שנקלטו נשלחו לביתם וקליטתם התעכבה לפחות בשנה כאשר רק חלקם נכנסו לעבוד.
הצפי להמשך הוא, שבית הדין יורה לצדדים להידבר ולהפסיק בצהריים את השביתה כשזכות זו תיוותר בידי העובדים. מדובר בהחלטות פשרניות שמוכרות לעובדים אולם מבחינתם כללי המשחק השתנו והבוקר הוא רק התחלה של עמידה על זכויות העובדים שחוו טלטלות רבות לאחרונה.

כבוד השופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, יוסף יוספי, הוציא הבוקר, לבקשת הנהלת נמל אשדוד, צו ארעי המורה לוועדי העובדים בסקטור התפעול והציוד המכאני לשוב באופן מיידי לעבודה עד לדיון, שיתקיים היום בשעה  13:00 בעניין קליטת 32 סוורים חדשים לעבודה בנמל אשדוד, מקרב אוכלוסיות ייעודיות – נשים, אתיופים, מוסלמים, דרוזים וצ'רקסים.

הנהלת נמל אשדוד קוראת לעובדים לשוב באופן מיידי לעבודה כפי שקבע בית הדין: "אנו מקווים שההסתדרות והוועדים יכבדו את החלטת בית הדין לעבודה, ויפעלו על מנת שהעבודה הסדירה תשוב לנמל באופן מיידי".

תגובת יו"ר וועד עובדי נמל אשדוד, עמית שרף: "לאחרונה ביקשה חברת נמל אשדוד לקלוט עובדים חדשים לסקטור תפעול. התקיימו מספר דיונים בין ההנהלה מול וועד וההסתדרות בניסיון למצוא פתרונות לעצירת הקליטה אך ללא תוצאות. בעוד שלוש שנים יפתח נמל הדרום החדש, והעבודה בנמל אשדוד תרד מה שעלול לגרום להנהלה לדרוש פיטורים. מדובר במחדל שיפגע בין היתר, ובעיקר, בביטחון התעסוקתי של העובדים הקיימים . הבוקר, אנו ממצים את זכות השביתה לפי חוק ומשאין כל צו מניעה לשני הצדדים, כך עשינו ונמשיך לדאוג לזכויות העובדים שהם אלה המניבים רווחי ענק לנמל".

עוד הוסיף יו"ר הוועד עמית שרף: " האבסורד שההנהלה מדברת בו הוא מצד אחד על צורך בהתיעלות שבתוכה קיצוץ במספר העובדים ומצד שני באופן חד צצדי קולטת עובדים חדשים מקרב אוכלוסיה מוחלשת במסגרת אפליה מתקנת, אשר רוב הסיכויים שהם לא יקבלו קביעות אפילו. אם היו רוצים לקלוט עובדים כי באמת צריך, אז שיקלטו אותם בתנאים של העובדים הקיימים.
אנחנו לא נאפשר גם את זה, שהנהלת הנמל תקח עובדים חדשים וישתמשו בהם זמנית ואז יפטרו אותם".

יו"ר מרחב אשדוד מההסתדרות, מר חיים שייב בתגובה ל"אשדוד היום": "אנחנו עם העובדים ותפקידנו למנוע פיטורים בעתיד, עם כניסת הנמל החדש לפעולה".

 

אולי תתעניין ב...

תלונה הוגשה ליועמ"ש כנגד גבי כנפו בחשד לזיוף הבחירות; כנפו: "סיפורי בדים"

אתמול, 14/11/18, הוגשה תלונה משלימה כנגד מר גבי כנפו לפתוח בחקירה בחשד לזיוף ו/או סיוע …

שינוי גודל גופנים