הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הלן גלבר למען הקמת הקאנטרי בעיר: ״למה ממשיכים לדחות? לא ברור״

חברת המועצה הלן גלבר ערכה מסיבת עיתונאים ובמהלכה, ביקשה לעדכן אודות הכשלון עד כה בהקמת הקאנטרי בעיר. בסקירה מפורטת, אשר אותה מסרה לעיתונאים, ביקשה לפרט את מהלך האירועים על פי הסדר, זאת כדי לעורר עניין ציבורי בקאנטרי, שקיים ממילא, ולדאוג לכך, שהתקלות לא תחזורנה על עצמן

חברת המועצה הלן גלבר ידועה בנמרצותה ובפעילותה הרבה והמבורכת לטובת הציבור בעיר אשדוד. גלבר, בעמל רב, רכשה לעצמה את התואר של ״לוחמת הצדק״ ולא בכדי. היום, אין כמעט תושב בעיר, שלא פונה אליה במידה ועומדת בפניו בעיה זו או אחרת וגלבר מצדה מסייעת ככל יכולותיה, הרבה פעמים בהצלחה רבה. החיבור הטוב של גלבר עם הציבור, הניב את הצורך שלה לבחון לעומק את סוגיית כלשון הקמת הקאנטרי. במסיבת עיתונאים שערכה גלבר מטעמה, היא מסרה את כל השתלשלות האירועים עד היום וכן העלתה שאלות שיש להשיב עליהן, ויפה שעה אחת קודם.

מהלך האירועים בקאנטרי מאז הודעת הכשלון באי-הקמת הקאנטרי

​26.11.15 – ישיבת מועצה, ראש העיר מודיע, כי נכשלו עם הקאנטרי החדש. "מודה ועוזב ירוחם. לא הצלחנו . המצב מסובך כן מתנ"ס לא מתנ"ס. קיבלתי החלטה, על פי בקשת חפ"א, שאמרו: ״קחו את הפרויקט״ – ההחלטה להוריד את מרכיב המתנ"ס וללכת להקים מתנ"ס בנפרדהחלטנו ללכת להליך BOT לראות בקרית אונו – סיטואציה דומה כמו באשדוד – חברה חיצונית תשלם תקורה כל שנה – יצאנו לתהליך הזה – לקחנו גוף, שמרכז לנו את כל החומר שמטפל בנושא של המכרז – העירייה לא צריכה להתעסק בזה – תבוא חברה אחרת שעוסקת במועדוני ספורט ואנחנו לא נתעסק בזה… נבשר בקרוב שנצא מהפלונטר… שחפ"א תנהל לא לעניין. שמנו יעד תוך חצי שנה המכרז יפורסם. שנה ייקח להם את הבנייה..".

הלן גלבר: ״הקמת הקאנטרי הכרחית וחשובה לציבור״

כבר בנובמבר 2015 הודיעו על כשלון – מודעים לחברה חיצונית שיש סטואציה דומה בקרית אונו- 

27.10.16 פרסום מכרז 63.16 לקבלת הצעות מחיר להשלמת הקמה והפעלה.

2.11.16 – ד״ר לסרי מודיע שוב על כשלון – ומודיע : ״אחרי שנים, שניסנו להוציא את המצב מהבוץ, קיבלנו החלטה ללכת למסלול של BOT, לקבל את היתרונות שהכל מקצועי העיריה לא מעורבת – יצאנו לסיורים – הדגם הכי טוב הקאנטרי בקרית אונו, ראינו את המודללקחנו יועצים ברמה הגבוהה, בנינו מכרז, בין שנה וחצי לשנתיים יהיה לנו קאנטרי קלאב מתקדם ביותר. המחירים קצת גבוהים ממועדוני כושר דומים – שנבנו עם חברות שמסוגלים לבנות את זה״.

הכיוון מתחדד בישיבת 2.11.16 – החלטה לBOT, יצאו לסיורים והדגם הטוב ביותר קרית אונו, בליווי יועצים והיעד הוא: שנה וחצי לשנתיים יש קנטרי מתקדם.

בישיבת מועצה מתאריך 8.2.17 – מודיעים שבמכרז לא נגשו מתמודדים (הפעלה 24 שנים, 7 מיליון ותשלום לרבעון 2.5 לפחות . הסיבה תסריט גבוה – מבקשים הארכה שונות התנאים 1מיליון במקום 7 מיליון ורבעון 2 מיליון.

ישיבת מועצה מה- 8.2.17 – בקשת ארכה – הורדת דרישות

ביום 18.5.17 פרסום מכרז פומבי מספר 26.17 – הורדת תנאים וגם כאן לא הוגשו הצעות.

ביום 20.7.17 פרסמה מכרז שלישי מספר 42.17 – הקלו משמעותית בתנאים – בוטל התנאי המקדמי ושוב לא היו מתמודדים.

בנובמבר 2017 – ישיבת מועצה – התקשרות ללא מכרז.​כך ניתן לשמוע בקלטת 2 מדקה 9: "יצאנו לכמה מכרזים תחת מודלים עסקיים ובכל פעם הפחתנו וויתרנו וקיצצנו – בסופו של דבר לא היו מתמודדים – 3 פעמים יצאנו וכשלנו. במקביל הגיעו באופן עצמאי והביעו עניין – לא יכולנו לדבר איתם אלא אם מועצת העיר תסמיך אותנו לנהל משא ומתן.(לסרי- רצינו שיהיה מתנס – לא הצלחנו לממש את זה – לא מאשים אף אחד אני לוקח אחריות על עצמי – ראיתי שזה לא הולך קיבלתי החלטה לפני חצי שנה לקחת את זה בחזרה – היום הרעיון של מועדוני ספורט שהשתנה מקצה לקצה ….היום להפעיל כמו שחשבנו זה יהיה חובבני… מה שנשאר זה לראות מודלים בערים אחרות, הבאנו מומחה מספר אחד בארץ – מודל שהוא קידם באריאל, בראשון לציון, קרית אונו ובאר שבע – הלכנו בקרית אונו – מסחרי אבל בעצם ציבורי– נותנים רמת שירות גבוהה ביותר ומצד שני את המחירים הנמוכים ביותר … BOT   או BOT  חלקי כזה… (דקה 9) , אמרנו בואו נלך על המודל .. תושבים יקבלו רמה שרות מאוד גבוה ובמחיר סביר… לקחנו יועצים כלכליים גם שיעברו את אישור משרד הפנים .. לא יכולנו לעשות כזה תהליך בלי אישור משרד הפנים... בליווי צמוד יצאנו למכרז לא הלך… הנמכנו ושוב לא נגשו, עומדים בפני שוקת שבורה – לחזור למתנ״ס לא נראה לנו לעניין, זה לא כלכלי, עובדים,  יכניס אותנו לגרעונות -אנחנו יכולים להגיע לאותה תוצאה .עם התקשרות כלכלית שמי שיבנה את העסק ויפעיל אותו את אותה רמה שאתה רוצה – רמת שרות גבוהה ומחירים טובים.. יש גוף כזה, לא יכולים לבוא איתו למשא ומתן – הוא גוף מלכ״רי – אבל כדי שנוכל להיכנס איתו למשא ומתן וללכת איתו (אילן אמר עוד שני גופים הביעו עניין) , לסרי עונה: מלכ״רים.. אני שומע על עוד שני גופים נוספים – צריכים אישור של מועצת העיר צריכים לקבל אישור של משרד הפנים – נראה את המשא ומתן ונחזור אליכם… אין לנו עניין לעשות מזה רווחים כל העניין שנצא מהבוץ שאליו הוא נקלע… אם לא נעמוד בכלל של מחירים סבירים – זו התמונה המלאה.  

לסרי ממשיך ואומר:  ״בגלל שחשבנו לעומק, בגלל שבדקנו את עצמנו, השקענו שעות המנכ״ל , היועצים ואני – תן קרדיט שבאמת מה שהחלטנו בסופו של דבר הוא הדבר הטוב ביותר בתנאים האלה…דקה 16: התחום הזה דורש  מומחיות – מומחיות מאוד מאוד גבוהה… צריכים חברה עירונית …נושא מאוד מורכב -גופים מלכ״רים שקיימים כבר -מנוסים -הם מפעילים , זו העבודה שלהם, זו המומחיות שלהם , אנחנו לבנות כזה דבר מחדש זו התשה… אנחנו נגיע לאותה תוצאה עם אותם גופים מלכרים חיצוניים … לך תחפש עכשיו אנשים מקצועים שיעשו את העבודה הזו…. צריכים אישור של מועצת העיר ואז נשאל אותם. לטענת גלבר, לא הצליחה לקבל מאילן בן עדי, מנכ״ל העירייה, את השמות של אותם גופים, מלכ״רים.

מנכ״ל העירייה אומר: ״אם תתנו לנו … אני מבטיח לך נצא בקול קורא – ונבקש שכל מעוניין להתמודד… אילן אומר במכרז פומבי הם לא רוצים להשתתף …״.

שיחה בין גלבר-בן עדי- כנפו בישיבת המועצה בנושא:

מתוקף הסכם הגג אנחנו הולכים לבנות מגורים… האם הוא מעורב, האם הוא מחוץ לתחום.. גבי עונה מחוץ לתחום…. אילן עונה מה את רוצה להבין הלן….  על פי הסכם הגג אנחנו הולכים לבנות שם מגורים –מהצד השני  יש לנו שם את הקאנטרי. גלבר שואלת: האם בהסכם הזה, אתה קורא לזה קול קורא… האם יש הקשר בין אותו יזם שיבנה את הקאנטרי לאותם מגורים או שתהיה הפרדה מוחלטת ביניהם? אילן משיב לגלבר: שאין קשר? גלבר מבקשת לדעת: מי המומחה של התאגידים שאמרתם ?– אתה רוצה להגיד את השם או שהכל בחשאיות ? אילן לא עונה  ואומר כל אחד שנותן רעיון טוב אני צריך למכור את השם שלו –זה חוסר מקצועיות – אתם מספרים על 3 מלכ״רים, מספרים על מומחים לתאגידים –  אני אומרת זה לא מריח טוב…. אם לסרי כל כך התאמץ להסביר פה מעניין אותי לדעת מה עומד מאחורי זה לסרי, שואלת גלבר.

ישיבה 8.11.17  פטור ממכרז, ראו את מודלים אחרים – מלכרים – הביאו מומחה מספר אחד שקידם מודל בקרית אונו, אריאל , באר שבע ראשון..- מסחרי אבל בעצם ציבורי- לקחו יועצים כלכליים- רמת שרות גבוה.  

בדקנו את עצמו השקענו שעות היועצים והעירייה, התחום צריך מומחיות גבוה – מורכב צריכים חברה עירונית  הם מנוסים

בישיבת מועצה מתאריך: 6.3.19 – (דקה 21:40) אילן אומר: "התוכנית בליתוש אחרון ובסגירות סופיות והיא תוצג במלואה ותובא לאישור באחת מישיבות המועצה הקרובות – נמצא בישורת האחרונה והמתקדמת ….״

ביום 5.6.19  ישיבת מועצה הודעה אישית של אילן בן עדי – מודיע על כשלון. 

"בינואר 2016 קבלנו המנדט לבחינת האפשרויות והכדאיות לביצוע הפרוייקט, כמו כן קיבלתי הנחייה ממועצת העיר לדווח על 3 חודשים איפה הדברים עומדים. לצערי לא עמדתי בקצב הזה של הדיווח….ברצוני לסכם את הפרק הזה – הקאנטרי יצא לדרך בסביבות 2005  – מפרט על 3 מכרזים שכולם לא הוגשו הצעות …המועצה הסמיכה אותו… הוקם צוות משא ומתן ואכן האיצו את הסגירה הסופית…לצערי היום יכול להגיד שהמשא ומתן במשך שנתיים אינו מגיע לסופו… ומבקש להחזיר את המנדט לפרסום מכרז חדש וניהול משא ומתן…. 

פרוטוקול מישיבה מיום –  30.7.18 – נקבע על הכנת טיוטת הסכם – בחברת ״הולמס פלייס״ מוכנים לסגור בשבת תמורת הפחתת מחיר שכירות 20% – בכל מקרה, כל ההסכם וההחלטות יובאו  לאישור מועצת העיר. בהמשך דנים על סעיפי ההסכם. (הולמס פלייס יעבירו את ניסוחי ההסכם למחלקה המשפטית שתגבש פתרון מוסכם).

בהמשך, בטיוטת ההסכם הוכנס סעיף – בנוגע לפתיחה בשבת – ירצו יפתחו לא ירצו לא יפתחו – הכל תלוי בעירייה – מבחינת הולמס פלייס ביקשו לפתוח בימים: א-שבת והעירייה תיקנה את ההסכם לא'-ו׳ בסופו של דבר יש הסכמה על סגירה בשבת בהתאם לשיקול דעת העירייה  (הפחתה של 20%).

אחרי כל הסיכומים וההסכמות עם הולמס פלייס –העירייה מודיעה על הוצאת מכרז חדש בישיבה מיום 3.10.19. דבר שלדעתה של חברת המועצה הלן גלבר, עלול לגלגל, להרחיק מעיניי הציבור, ולעכב שוב את בניית הקאנטרי. ״אין סיבה להתעכב, ההסכמות התקבלו״, אומרת גלבר בנחרצות.

חברת המועצה הלן גלבר העלתה תהיות ושאלות בנושא: למה צריך לצאת למכרז חדש? אחרי שישנן הסכמות ומחכים רק להחלטת מועצה – ישנן שתי השערות שיש להתייחס:1. האם העירייה לא פתרה את עניין השבת עם החרדים – לכן זה נדחה, ונדחה וממשיכים לדחות? 2. או האם יש זכיין אחר, שיכנס לנעליים של החוזה של הולמס פלייס  ושמא חברת הולמס פלייס היה שפן היתה בגדר שפן ניסיון כדי ללמוד? האם בניית הקאנטרי תעשה ביחד עם יחידות הדיור דרך הסכם הגג ? כי אחרת, לטענת גלבר, לא ברור מדוע כל הזמן הם טוענים נכשלנו , נכשלנו, ומעבירים את התפוח הלוהט מהעירייה לחפ״א והפוך?

בשורה התחתונה, הציבור בעיר מייחל ומקווה להקמתו של קאנטרי בעיר, אשר יכלול את כל השירותים הדרושים לתושבים ובעיקר למשפחות עם ילדים. ״מדובר בצורך קיומי ולא במותרות״, אמרה לנו שולי, תושבת העיר. מעניין יהיה לראות כיצד הנושא יקודם כאשר הוא נמצא באחריותו של יו״ר חפ״א מאז מינויו לתפקיד בישיבת המועצה מ-13/2/19, עו״ד חנוך דרך-ארליך ותוצאות המבחן תהיינה גבוהות אילו רק יוקם הקאנטרי המיוחל.

2 תגובות

  1. ברור לכאורה שהעירייה מנסה לתפור את תפעול הקאנטרי למקורב לראש העיר זה או אחר והסבירות גבוהה ביותר שהמכרז יתפר למקורב ראש העיר שראש העיר כינה אותו אחי שלאחרונה השתחרר מבית האסורים והוא נחשב לעבריין מורשע ויש לו עיתון בשם מגא – זין בניהולו של פושט רגל לשעבר בשם שי מלול שמשמש כעיתונאי החצר של ראש העיר לסרי ופטרונו הגביר העבריין של העיר בלק – ג'ק .

  2. ברור לכאורה שהעירייה מנסה לתפור את תפעול הקאנטרי למקורב לראש העיר זה או אחר והסבירות גבוהה ביותר שהמכרז יתפר למקורב ראש העיר שראש העיר כינה אותו אחי שלאחרונה השתחרר מבית האסורים והוא נחשב לעבריין מורשע ויש לו עיתון בשם מגא – זין בניהולו של פושט רגל לשעבר בשם שי מלול שמשמש כעיתונאי החצר של ראש העיר לסרי ופטרונו הגביר העבריין של העיר בלק ג'ק .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.