הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הישג משפטי יוצא דופן: שילם את דו״ח התנועה וכעבור שנתיים ערעורו התקבל

סיפור מעניין על החלטה יוצאת דופן שנתקבלה בבית המשפט לתעבורה באשדוד אצל כבוד השופטת הגר אדרי.

לקוח משרד עורכי הדין אורי-גמליאל , קיבל באמצעות הדואר, דרישה לתשלום דו"ח תנועה וזאת בשל עבירת אי ציות לרמזור אדום המוצב ברחוב העצמאות באשדוד הלקוח צולם בידיי מצלמת רמזור שתעדה את ביצוע העבירה.
מבלי לתת את הדעת למשמעות הרבה העולה מתשלום הדו"ח ועל אף שלא הוא אשר ביצע את העבירה, שילם הלקוח את דו"ח התעבורה, וזאת למעשה כאשר אין הוא מבין, כי ביצוע התשלום  משמש  כהודאה בביצוע העבירה, שכן מרגע ששולם הדו"ח לעולם יראו את מי שכנגדו נרשם הדו"ח כמי שהורשע בדין.
בחלוף שנתיים  מהמקרה, הגיעה ללקוח הודעה מאת משרד הרישוי, לפיה קיימת עילה לפסילת רשיונו לתקופה של שלושה חודשים,  לאור העובדה, כי נצטברו לחבותו הסך המחייב של נקודות על פי חוק אשר בגינם רשות הרישוי מחייבת, פסילת רשיון ומבחן עיוני מחדש בתום ריצוי הפסילה.
חרף תקנות התעבורה המחייבות ועל אף העובדה, כי עצם התשלום במקרה דנן שולל  מהאזרח את הזכות להשפט,  להסב את דו"ח או לבקש להשפט דהיינו להעביר את דו"ח התעבורה על שם נהג אחר, אותו האדם האדם אשר למעשה ביצע את העבירה בפועל.
חרף כל זאת ועל חלוף פרק זמן של שנתיים הצליח עו"ד ליאור לביא ממשרד עורכי הדין אורי גמליאל ברחובות להסב את דו"ח התעבורה על שם מבצעת העבירה המקורית ובתוך כך למנוע מלקוח המשרד את פסילת רשיון הנהיגה ועריכת מבחן תאוריה מחדש לאחר תקופת פסילת רשיון נהגיתו על לא עוול בכפו.
יצויין, כי הישג זה הנו הישג משפטי יוצא דופן בשל הן הוראות החוק הנוקשות בעניין זה  הן בשל חלוף הזמן הרב מעת ביצוע העבירה משך כשנתיים הן בשל פסיקות חד משמעיות של בית המשפט העליון בעבר בנושא זה בעבר כאשר בהתייחסו לסוגיה זו נקבע על ידי בית המשפט העליון כדלהלן :
"אלה גם אלה סוללים בפני אדם, אשר קנס הושת עליו בגין עבירת תעבורה שביצע, לרבות בפני מי ששילם את הקנס, דרכים שונות להתגונן מפני הרשעה או לשנות ממנה. בחלקן, מוגבלת הפעולה בזמן, וזאת משיקולים של סופיות הדיון ושל יעילות ההליך." עוד נקבע בבית המשפט העליון לעניין זה כי :
רק אם "לא ידע ולא יכול היה אדם לדעת כי אישום תלוי ועומד נגדו, עשויה להימצא הצדקה לחריגה מסדר זמנים זה" 
 עד כה ככל הידוע, לא גילו בתי המשפט כל גמישות בעניין זה וזאת בשל עקרון סופיות הדיון וזהו בהחלט מקרה חריג ויוצא דופן בפרט בשל העובדה שבית המשפט נעתר לבקשתי זו לאחר כשנתיים מיום ביצוע העבירה וזאת אף בהסכמת התביעה המשטרתית.

משרד עורכי הדין לענייני תעבורה:

ליאור (אור) לביא, עו"ד
משרד עורכי דין אורי גמליאל
טל:  08-6444049
פקס: 1538-6444049
מייל: [email protected]
נייד : 052-8863777

תמונה מתוך pixabay

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.