הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הורים תובעים את הרופאים על כך שלא ראו מום בלב העובר

הורים לתינוקת שנולדה עם מום חמור בלב, תובעים מיליוני שקלים מקופת חולים כללית בטענה שרופאי הקופה התרשלו כשלא גילו בסריקת המערכות מום חמור בלב העובר.

 

בתביעה, שהגישו ההורים בבית משפט המחוזי מרכז באמצעות עו"ד דותן לינדנברג,  נטען כי אם האם הייתה יודעת על המום היא הייתה מבצעת הפלה כי מוטב ובתה לא הייתה נולדת מעולם.

מהתביעה עולה, כי לאורך כל תקופת ההריון ועד ללידה שבוצעה בניתוח קיסרי אליקטיבי, רופאי הקופה דיווחו לאם על עובר בריא לחלוטין. בסקירת המערכות שנערכה בשבוע ה-19, הרופא לא שם לב שהחדר השמאלי קטן מהחדר הימני ואילו היה מאבחן זאת, היה מפנה את האם לבדיקת אקו לב בה היו מאבחנים שישנה הצרת אבי העורקים ופגם במחיצה בין חדרי הלב.

חוות דעת של מספר מומחים שצורפו לתביעה, קובעים כי מדובר במום גדול שניתן להבחין בו בקלות וללא קושי. בנוסף, לטענת המומחים הרופאים לא התייחסו  לפיגור בגדילת העובר שנמצא מתחת לאחוזון 7 (!) וגם לא התייחסו לעובדה, כי האם סובלת מעודף משקל, נתון שמגדיל הסיכון להיווצרות מומי לב.

יומיים לאחר הלידה כשהתינוקת סירבה לאכול ופיתחה סטורציה וכיחלון היא אובחנה כסובלת מתסמונת Shone Complex ולחץ ריאתי גבוה (פגם חמור בלב ובעורך המוביל אליו). בגיל 16 ימים בלבד התינוקת עברה ניתוח לב פתוח, הותקן בו צנתר וכעבור חודשיים וחצי  עברה ניתוח לב פתוח נוסף לאחר שבבית חולים שניידר אובחן פגם גדול בין פרוזדורי הלב. במהלך הניתוח השני התינוקת עברה החייאה וכיום היא סובלת מנכות קרדיולוגית קשה עם בעיות נוירו-התפתחותיות שהובילו לניתוח לב פתוח שלישי במספר.

פרופ' מומחה ברפואת נשים, מיילדות ואולטרסאונד קבע, כי אילו המום הלבבי היה זוכה להתייחסות הנדרשת ונבדק כנדרש היו ההורים זכאים להפסיק את ההיריון לפי בקשתם אך האם קיבלה מהרופאים מצג שווא,  לפיו העובר בריא ומתפתח ללא דופי. המומחה קבע, כי אולטרסאונד ואקו-לב מאפשרים הדגמה ישירה של הפגם במחיצה הבין חדרית הניתנת בנקל לצפייה במבט 4 מדורי הלב המהווה חלק מסקירת מערכות.

בתביעה נטען, כי רופאי הקופה פעלו בניגוד לנייר עמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה שקובע, כי פיגור כה מוקדם בגודלו של העובר מתחת לאחוזון 7, הינו גורם סיכון שמחייב להפנות את האישה ליעוץ גנטי ולאקו לב עובר.

פרופ', מומחה בקרדיולוגית ילדים קבע בחוות דעתו,  כי הפגם בעורק המובל דם ללב אינו מאפשר פיזור תקין של הדם בגוף של התינוקת, מה שיכול לגרום בעתיד לבעיות מעיים, שחמת הכבד,  בצקות ברגליים ואף לפתח דיכאון ובעיות בהתנהגות. המומחה קבע כי שיעור הנכות עומד על 50 אחוזים לצמיתות אך שיעור הנכות עשוי להחמיר בעתיד.

עורך הדין דותן לינדנברג העוסק בתביעות בגין רשלנות רפואית, טוען בתביעה כי רופאי הקופה התרשלו במהלך  מעקב ההיריון, לא ביצעו הבדיקות כנדרש, לא אבחנו במימצאים שהתגלו ולא פעלו כמצופה מצוות רפואי.

עקב מצבה הרפואי המורכב של התינוקת, התהפכו חייהם של הוריה, התינוקת לא תוכל לעבוד למחייתה וכל חייה תהיה תלויה בהוריה. .

ההורים מבקשים מבית המשפט לפסוק להם פיצוי של מיליוני שקלים בין היתר בגין עבור אובדן השתכרות וזכויות סוציאליות, כאב וסבל, טיפולים רפואיים, שירותי עזרה וסיעוד, התאמת דיור, קיצור תוחלת חיים התינוקת ואובדן הנאות החיים.

טרם הוגש כתב הגנה.

אולי תתעניין ב...

בשורה משמחת: לראשונה מאושפזים במחלקת קורונה פחות מ-20 חולים

בשורה מעודדת מגיעה הבוקר מבית החולים הציבורי ״אסותא״ אשדוד: לראשונה זה שבועות מספר החולים במחלקת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.